Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Gminy Bolesławiec 2023. Podczas imprezy odbył się pierwszy przegląd sikawek strażackich z woj. łódzkiego ZDJĘCIA, FILM

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W weekend 15-16 lipca na błoniach u podnóża średniowiecznej baszty odbyły się Dni Gminy Bolesławiec. Impreza miała jednak regionalny i oryginalny charakter. Właśnie tutaj po pierwszy zorganizowano przegląd tradycyjnych sikawek strażackich z województwa łódzkiego. Można było zobaczyć w akcji zarówno sikawki konne, jak i przenośne.
W weekend 15-16 lipca na błoniach u podnóża średniowiecznej baszty odbyły się Dni Gminy Bolesławiec. Impreza miała jednak regionalny i oryginalny charakter. Właśnie tutaj po pierwszy zorganizowano przegląd tradycyjnych sikawek strażackich z województwa łódzkiego. Można było zobaczyć w akcji zarówno sikawki konne, jak i przenośne. Zbigniew Rybczyński
Pierwszy konkurs tradycyjnych sikawek strażackich z całego województwa łódzkiego przeszedł do historii. Zmagania zorganizowano na terenach zielonych u podnóża średniowiecznej baszty w Bolesławcu w powiecie wieruszowskim. Inną atrakcją święta gminy były wystawa starych traktorów. Nie zabrakło również m.in. stoisk kół gospodyń, które zmierzyły się w konkursie Bitwa Regionów.

W weekend 15-16 lipca na błoniach u podnóża średniowiecznej baszty odbyły się Dni Gminy Bolesławiec. Impreza miała jednak regionalny i oryginalny charakter. Właśnie tutaj po pierwszy zorganizowano przegląd tradycyjnych sikawek strażackich z województwa łódzkiego. Można było zobaczyć w akcji zarówno sikawki konne, jak i przenośne. OSP w Sworawie w gminie Poddębice przywiozło sikawkę z 1870 r.

- Została kupiona ze składek wiejskich od rolników w 1947 r. Są prawdopodobnie tylko dwie takie w Europie, wszystkie części są praktycznie oryginalne, a sam dzwonek został wyprodukowany w 1836 r. W zaprzęgach konnych nasza jednostka zdobyła mistrzostwo Europy i mistrzostwo Polski – mówi Henryk Włodarczyk, gospodarz OSP w Sworawie.

Impreza pod patronatem marszałka województwa łódzkiego unaoczniła, jak wiele jednostek OSP z terenu województwa łódzkiego kultywują historie przodków. W przeglądzie mogły wystąpić drużyny żeńskie, męskie lub mieszane, była również kategoria oldboy 40+. Była także możliwość prezentacji sikawki bez pokonywania toru przeszkód.

Zmagania z użyciem maszyn napędzanych ręcznie przez druhów odbyły się niedzielnym popołudniem. Imprezę prowadziła popularna kabareciarka z góralskim rodowodem Anna Pituła, której żartobliwe wypowiedzi stanowiły niemałą atrakcję imprezy samą w sobie. W OSP w Chróścinie w gminie Bolesławiec znają ją już dobrze.

- Co roku jeździmy na zawody sikawek do Zęba, tzw. strażackie sipasy, gdzie prowadząca jest gościem honorowym – wyjaśnia Bogusława Makówka z OSP w Chróścinie. – Na początku XX wieku takie sikawki były transportowane do pożarów na wozach konnych. Trzeba mieć sporo krzepy, bo całe ciśnienie wody trzeba podać siłą własnych mięśni.

od 16 lat

W Bolesławcu można było też wybrać się w… lot śmigłowcem. Inną atrakcją niedzieli była wystawa starych traktorów, którymi organizowano też przejażdżki po Bolesławcu.

- Zaczynem tego wszystkiego mieszkaniec Mieleszyna, który od wielu lat zbiera tego typu maszyny i też jest naszą lokalną gwiazdą – mówi Dorota Makówka, wójt gminy Bolesławiec.

W sobotę przy baszcie odbyła się m.in. Bitwa Regionów – konkurs kulinarny dla KGW. Stoiska ze specjałami gospodyń były jednak dostępne także w niedzielę. Nie zabrakło oczywiście koncertów i atrakcji dla dzieci takich jak ścianka wspinaczkowa i dmuchaniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wieruszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto