Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Impreza "Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki" w Olsztynie

olsztyn.eu
Impreza "Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki" w Olsztynie
Impreza "Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki" w Olsztynie olsztyn.eu
W dniach 16 - 18 października odbędzie się w Olsztynie impreza zatytułowana "Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki" organizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Samograj. Wystąpi między innymi legendarna grupa Kryzys.

Impreza "Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki" w Olsztynie

Koncert jest częścią imprezy „Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki” organizowanej w dniach 16-18 października w klubie Amnezja przy ul. Żołnierskiej 16 C. Wstęp na koncert: 20 zł, bilety do kupienia w klubie i przed koncertem.

Zespół powstał w Warszawie w 1978 r., a już w 1980 r. we Francji ukazała się płyta długogrająca zespołu, która szybko zyskała status kultowego wydawnictwa. Na aukcjach internetowych na całym osiąga dziś cenę będącą równowartością około 500 PLN. W Polsce pierwsze oficjalne wydawnictwo w formie kasety "78-81", ukazało się dopiero w 1994 r. Utwory Kryzysu stały się hymnami pokolenia przełomu lat 70/80, co udokumentowało dwupłytowe wydawnictwo "Dolina Lalek. Tribute to Kryzys", na której znani polscy artyści zmierzyli się z repertuarem zespołu. Własne wersje utworów Kryzysu nagrało w sumie ponad 40 wykonawców, a graficznie teksty przedstawił sam Wilhelm Sasnal. Przy okazji koncertu promocyjnego płyty zespół postanowił złożyć hołd wszystkim artystom, którzy znaleźli się na składankach i zagrał dla nich niespodziewanie koncert 15 marca 2004 roku.

Co jednak najistotniejsze w 2010 roku zespół reaktywował się i wydał album „KRYZYS KOMUNIZMU”, na którym znalazły się m.in. utwory do tej pory wykonywane przez 44 inne zespoły w naszym kraju. I co wydaje się być równie ważne - Kyzys to zespół, który nie osiadł na laurach, zadowalając się statusem legendy. Muzycy Kryzysu nie są przecież chodzącymi legendami i żywymi trupami sceny undergroundowej, a ludźmi o głowach otwartych. To aktywni, czujni i nieprzysypiający artyści. Ponadto, jak zapewniają, pracują nad nową płytą. Obecnie oprócz założyciela zespołu - Roberta Maksymiliana Brylewskiego, w szóstym już składzie Kryzysu znajdują się Wojtek „Goły” Gołębiowski - bas, voc (muzyk m.in.: Natural Mystic, 100 TVarzy Grzybiarzy);oraz Filip Gałązka – perkusja (Tymon & Transistors). Wspólnie tworzą muzykę świeżą i - choć o dość oczywistych korzeniach – eklektyczną, nowoczesną oraz (co nie jest tak oczywiste na współczesnej scenie) nieokraszoną tekstami. Jak tłumaczy Wojtek „Goły” Gołębiowski - teksty w Kryzysie stanowią integralną część utworów i nie opowiadają o "dupie maryni". Brylewski, z charakterystycznym dla siebie przekąsem i lekkością…nie mylić ze zjadliwością… połączonymi z zadziornym liryzmem, śpiewa zazwyczaj dokładnie o tym, co dotyczy każdego odbiorcy. Co go wkurza, śmieszy, boli, wzrusza.

Może z tego właśnie wynika tak żywe i duże zainteresowanie twórczością tego zespołu? Jedni odnajdą w niej to, z czym zetknęli się w latach 80-tych (jedni za tym tęsknią, inni być może zapomnieli), drudzy odkryją uniwersalny przekaz sprzed lat, a jeszcze inni dopiero poznają i być może pokochają zespół za własne i unikalne brzmienie.

Kryzys, sobota 18 października, godz. 22:00 (od godz. 20:00 supporty i inne atrakcje, po koncercie jam session i impreza taneczna)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto