Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MŁODY NOBEL po raz kolejny ruszył w Polskę!

Redakcja
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MRI_head_side.jpg
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MRI_head_side.jpg Ranveig
Jak pracuje mózg człowieka? Czy można zobaczyć DNA? Ile czasu tworzy się stalagmit? Kto mieszka w kałuży? Jak nocą wygląda niebo z bliska? Po czym poznać, że ktoś kłamie nie używając wykrywacza kłamstw? Te i inne zagadki zostaną rozwiązane w trakcie pokazów, doświadczeń i eksperymentów prowadzonych podczas II edycji edukacyjnego programu „MŁODY NOBEL” – wspólnego przedsięwzięcia Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.

Tegoroczna edycja „MŁODEGO NOBLA” rozpoczęła się na przełomie maja i czerwca bieżącego roku
i potrwa do końca listopada. Wolontariusze PROJEKTORA ponownie ruszyli do małych miejscowości
i wsi, by pokazać dzieciom i młodzieży, że nauki ścisłe mogą być fascynujące. Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych począwszy od matematyki, chemii i fizyki, poprzez informatykę, geografię, aż po biologię i medycynę a nawet kryminalistykę. Ciekawostki związane z poszczególnymi dziedzinami zaprezentowane zostaną poprzez intrygujące eksperymenty i pomysłowe doświadczenia. Działania w ramach projektu skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

Program „MŁODY NOBEL”, zainaugurowany w 2010 r., zakończył się ogromnym sukcesem. W ramach wspólnej kampanii „PROJEKTOR-a” i Fundacji PGNiG wolontariusze zrealizowali blisko 500 projektów edukacyjnych popularyzujących nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży. Obecna, druga edycja tego przedsięwzięcia jest kolejną szansą dla młodego pokolenia na rozbudzenie zainteresowań światem nauki poprzez wyjątkowy i zajmujący sposób wytłumaczenia zjawisk naukowych a tak naprawdę „pokazania wiedzy” - powiedział Piotr Sudoł Prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

II edycja programu „MŁODY NOBEL” realizowana jest poprzez:
PIKINIKI EDUKACYJNE – organizowane po raz pierwszy w ramach tegorocznej edycji programu.
W piknikach udział wezmą uczniowie szkół z woj. podkarpackiego. Studenci wolontariusze przygotują autorskie pokazy z zakresu nauk ścisłych i zaprezentują je uczniom, nauczycielom i rodzicom. Jeden piknik to dzień niesamowitej i intrygującej „przygody z nauką”.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS FILMOWY – przeznaczony dla młodych naukowców, którym nieobojętna jest także X Muza. To zadanie pozwoli uczniom wykazać się twórczą inicjatywą i kreatywnością. Konkurs polegać będzie na przygotowaniu filmu w wybranej przez ucznia kategorii:
• Inspiracje naukowe;
• Sylwetka naukowca/odkrywcy;
• Wielkie odkrycie/wynalazek.
Filmy mogą zostać nagrane aparatem fotograficznym lub telefonem komórkowym i powinny dotyczyć jednej z wybranych dziedzin – matematyki, astronomii, fizyki, chemii, mechatroniki, informatyki, ekologii, geografii bądź informatyki. Nadesłane propozycje zostaną opublikowane na stronie konkursu, a następnie poddane głosowaniu internautów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, w tym wycieczka klasowa o łącznej wartości 5.000 PLN, a także konsole PSP, iPOD’y, cyfrowe ramki na zdjęcia, odtwarzacze mp3, maty do tańczenia oraz plecaki.

PROJEKTY EDUKACYJNE – podczas, których studenci programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” wyjeżdżają do szkół w małych miejscowościach i prowadzą zajęcia z zakresu nauk ścisłych. W czasie tych zajęć dzieci i młodzież zobaczą między innymi: jak bananem wbić gwóźdź, jak w środku lata boisko zamienić w małe lodowisko i w jaki sposób zaprogramować do pracy robota.
Więcej informacji na

PROJEKTOR

, zakładka „MŁODY NOBEL”.

Źródło: Informacja prasowa

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto