Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Występ chórów z Rosji w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Robert Orzechowski
Koncertowy Chór Chłopięco-Młodzieżowy Szkoły C hóralnej z miasta Konakowa
Koncertowy Chór Chłopięco-Młodzieżowy Szkoły C hóralnej z miasta Konakowa Twer
19 marca 2016, o godz. 18.00, w sali koncertowej Filharmonii wystąpią dwa chóry z Rosji. Chór kameralny „Ruskij Partes" z Filharmonii Twerskiej po dyrekcją Andrieja Krużkowa oraz Koncertowy Chór Chłopięco-Młodzieżowy Szkoły Chóralnej miasta Konakowa – dyrygent Wadim Machnowski (chórmistrzowie: Natalia Machnowska, Piotr Zotow, Kristina Zotowa)

W programie koncertu w wykonaniu chórów usłyszymy między innymi.: rosyjską muzykę sakralną (Paweł Czesnokow, Wasilij Zinowiew i in.), utwory Maurycego Ravela, Piotra Czajkowskiego i Johanna Straussa. Chóry zaprezentują również opracowania pieśni ludowych.

Bilety do nabycia w cenie 40zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie biletowej ( pon.pt.10-18) i na dwie godziny przed koncertem oraz poprzez stronę internetową Filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=282

Chór kameralny „Ruskij Partes" z Filharmonii Twerskiej
Powstał w roku 1989 jako zespół madrygalistów. Od samego początku działalność artystyczna zespołu związana jest nierozłącznie z osobą Igora Żurawlenki, wybitnego chórzysty, dyrygenta oraz badacza muzyki rosyjskiego baroku, ucznia A.V. Swiesznikowa.

Chór koncertował w Austrii, w Niemczech, w Belgii, we Francji, we Włoszech, prezentując muzykę rosyjską XVII i XVIII stulecia.
W roku 2003 nastąpiły znaczące zmiany w składzie zespołu: liczba jego uczestników wzrosła do 18, w związku z czym przeobraził się w chór kameralny. Od tego czasu po dzień dzisiejszy zespół pracuje pod kierunkiem absolwenta Konserwatorium Moskiewskiego AndrejaKrużkowa. Pełni on funkcję kierownika zespołu, jest także dyrygentem orkiestry Twerskiego Akademickiego Towarzystwa Filharmonicznego, wyróżnionym tytułem Zasłużonego Pracownika Kultury i Sztuki Regionu Twerskiego.

Repertuar chóru „Ruskij Partes” obejmuje muzykę a cappella kompozytorów rosyjskich i zagranicznych, opracowania pieśni ludowych, a także wielkie dzieła repertuaru kantatowo-oratoryjnego: Mszę Nelsońską Haydna, Magnificat J.S. Bacha, StabatMaterPoulenca, Dixit Dominus Haendla i in. Chór koncertuje w Rosji i za granicą (w Finlandii, w Czechach), występuje w Sali Koncertowej imienia Czajkowskiego w Moskwie, w Małej Sali Filharmonii w Petersburgu, a także w Nowogrodzie Wielkim, w Riazaniu, w Permie. Jest stałym uczestnikiem dorocznych festiwali organowych „Organ Plus” w Carycynie, gdzie prezentuje zróżnicowane programy.

W roku 2008 w Pradze Chór kameralny „Ruskij Partes” otrzymał Złoty Dyplom na międzynarodowym Festiwalu I Konkursie Muzyki Religijnej i Christmas w Czechach wraz z tytułem „Najlepszego chóru na Festiwalu”. W roku 2009 został laureatem ważnej nagrody federalnej „Za osiągnięcia na polu sztuki muzycznej”. W roku 2012 zespół został wyróżniony nagrodą gubernatora.

W roku 2014 chór obchodził 25-lecie istnienia. Dziś „Ruskij Partes” jest nowoczesnym i wysoko cenionym zespołem, liczącym 25 artystów. Wysokie walory brzmieniowe, urozmaicony repertuar i mobilność wyróżniają go spośród innych zespołów w kraju sprawiają, że jest cenionym gościem rosyjskich i zagranicznych sal koncertowych.

Koncertowy Chór Chłopięco-Młodzieżowy Szkoły Chóralnej miasta Konakowa w regionie Twerskim
W szkole śpiewu chóralnego miasta Konakowo uczy się obecnie ponad 400 chłopców w wieku od lat 3 do 23, tworzących w sumie 10 zespołów chóralnych. Udział w Chórze Koncertowym stanowi wyższy stopień procesu ich nauki w szkole. Chór ten występuje m.in. w miejscach tak prestiżowych jak Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego, moskiewska Sala imienia Czajkowskiego, czy w Twerskiej Filharmonii Akademickiej.

Wraz z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Moskiewskiej i z orkiestrą kameralną Filharmonii Twerskiej „Kamerata Rosyjska” chór wykonywał m.in. Jutrznię Krzysztofa Pendereckiego, Pasję wg św. Mateusza J.S. Bacha, oratorium Święty Paweł FeliksaMendelssohna, Requiem Giuseppe Verdiego, kantatę Sergiusza Prokofiewa Aleksander Newski, kantatę Carla Orffa CarminaBurana, i in.

Więcej o imprezach jest na stronie: Rozrywka na Warmii i Mazurach

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto