Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

129 polskich uchodźców z Donbasu ma zezwolenia na pobyt stały

Robert Orzechowski
Polscy uchodźcy z Donbasu dostają zezwolenia na pobyt stały
Polscy uchodźcy z Donbasu dostają zezwolenia na pobyt stały msw.gov.pl
Kolejne osoby pochodzenia polskiego ewakuowane ze wschodniej Ukrainy z Donbasu otrzymały decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenia wydano już 129 osobom.

Polscy uchodźcy z Donbasu dostają zezwolenia na pobyt stały

Legalizacja pobytu
Osoby ewakuowane ze wschodniej Ukrainy otrzymują zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia. Zezwolenia w sumie uzyskało już 129 osób. Dziewięć kolejnych osób miało już zezwolenia na pobyt stały w chwili przyjazdu. Oznacza to, że 70 proc. z grupy 192 osób przebywających aktualnie w ośrodkach w Łańsku i Rybakach ma już zezwolenia na pobyt stały w Polsce. W stosunku do pozostałych osób trwają procedury.

Centrum Personalizacji Dokumentów MSW na bieżąco wydaje karty pobytu stałego – spersonalizowano już 112 takich kart dla osób ewakuowanych z Donbasu.

Czytaj także: Ośrodek w Rybakach i Łańsku. Tu zamieszkają polscy uchodźcy z Donbasu

Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza również, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.

Kursy języka polskiego
Po przylocie do Polski wszystkie ewakuowane osoby wypełniły specjalne kwestionariusze, które pozwoliły m.in. na określenie poziomu znajomości języka polskiego. Część przybyłych posługuje się językiem polskim, ale poziom jego znajomości jest zróżnicowany. Na podstawie stopnia znajomości języka polskiego dokonano podziału przybyłych na kilkuosobowe grupy i tydzień po przylocie do kraju osoby ewakuowane z Donbasu rozpoczęły naukę języka polskiego. Kursy językowe prowadzone są przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Dzieci i młodzież z Donbasu chodzą do polskich szkołach
Dzieci ze wschodniej Ukrainy od ponad miesiąca chodzą do polskich szkół. Do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie uczęszcza ponad 20 dzieci. Kilkoro dzieci w wieku 5-6 lat chodzi do przedszkola. Dzieci mają zapewniony transport do szkoły.

Młodzież w wieku licealnym rozpoczęła naukę poza Stawigudą. Trzy osoby uczęszczają do liceum w Olsztynie, natomiast dwie osoby do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

źródło: msw.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto