MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lalkarstwa

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Nasze Miasto/Piotr Pędziszewski
W dniu 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lalkarstwa, ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA. Jest to czas, w którym oddajemy hołd sztuce lalkarskiej, celebrując jej transcendentną naturę i jej rolę, jako formy sztuki niezwykle uniwersalnej.

W orędziu, na tegoroczne obchody, Ines Pasic, utalentowana aktorka z Bośni, podkreśliła znaczenie lalkarstwa, jako starożytnego rytuału.

Oddając się grze lalkami, doświadczamy własnej transcendencji

, pisze Pasic.

Lalkarz i widz stają się częścią tej samej historii, odkrywając nowe wymiary ludzkiego doświadczenia

.

W swoim przesłaniu, Ines Pasic zastanawia się, nad rolą lalkarstwa w obliczu współczesnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne czy nierówności społeczne. Choć nie ma pewności, czy lalki mogą zmienić świat, artystka podkreśla ich moc, jako symbolu nadziei i odwagi.

Lalki są światłem w ciemności, zaproszeniem do życia z entuzjazmem i walki o lepszą wersję siebie

, pisze.

Ines Pasic, nie tylko wygłasza orędzia, ale również działa jako twórczyni teatru. Jej przedstawienia, takie jak „The Worlds of Fingerman” czy „Red Thread”, zdobyły uznanie na festiwalach na całym świecie. W swojej pracy artystycznej skupia się, na badaniu metafizycznych koncepcji oraz na podkreślaniu wrażliwości i kobiecego spojrzenia na świat.

Światowy Dzień Lalkarstwa 2024, będzie obchodzony również w Polsce, gdzie lalkarze i miłośnicy teatru będą celebrować tę wyjątkową sztukę. Organizacje takie, jak Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA oraz Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP-Stowarzyszenia przygotowują różnorodne wydarzenia, aby uhonorować dziedzictwo lalkarskie i jego wpływ na kulturę.

Święto to, choć skromne w swojej formie, jest doskonałą okazją do refleksji nad mocą sztuki oraz jej zdolnością do inspirowania i transformacji. Jak słusznie zauważa Ines Pasic, „ścieżkę tworzy się, idąc”, a lalkarstwo stanowi niezwykłą podróż ku odkrywaniu ludzkiej wyobraźni i emocji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

25 lat na scenie Golec uOrkiestra. Polsat Hit Festiwal w Sopocie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lalkarstwa - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto