Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agito - Czym karmić maluszka?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Nadchodzi lato, a wraz z nim więcej dzieci! Według GUS najwięcej noworodków przychodzi na świat właśnie w lipcu, w sierpniu i we wrześniu. Młodzi rodzice, którzy oczekują swojego maluszka właśnie w tym terminie, powinni zacząć powoli się przygotowywać.

2,8 mln obywateli naszego kraju (7,3%) to właśnie dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Nic więc dziwnego, że to produkty skierowane do tej grupy są tak różnorodne, że czasem trudno się w nich odnaleźć.

Najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki. Ten fakt nie ulega wątpliwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią do co najmniej 6. miesiąca życia.Skład kobiecego mleka zmienia się nie tylko wraz z wiekiem dziecka, ale także w ciągu karmienia. Na początku karmienia mleko jest wodniste, zaspakajając tym samym pragnienie dziecka, a w trakcie ssania staje się gęstsze, bogatsze w tłuszcze i białko. Pod koniec karmienia czterokrotnie zwiększa się ilość tłuszczów, a wszystko to po to, żeby zaspokoić głód malucha.

Coraz więcej matek jest tego świadomych i trend na szybkie odstawianie od piersi, jeszcze kilka lat temu tak popularny, teraz odchodzi powoli w zapomnienie. Zauważyli to też producenci żywności dla dzieci, którzy przestali nadmiernie zachwalać mleka modyfikowane, które zastępuje to naturalne i skupiają się na produktach powyżej 4. miesiąca życia, kiedy to można zacząć wprowadzać pewne żywieniowe urozmaicenia. Marka Nestle pokusiła się nawet o kampanię, w której propaguje karmienie piersią i ostrzega przed skutkami przedwczesnego odstawienia. Jednak nic w tym dziwnego. Coraz większa ilość kobiet w naszym kraju ma większą świadomość żywieniową niż miały ich matki. Coraz mniej z nich decyduje się na szybkie odstawienie od piersi na rzecz mleka modyfikowanego. Teraz częściej wynika to z konieczności (np.braku pokarmu) niż własnych chęci lub tzw. „braku czasu”.

Jednak, gdy dziecko wkracza w wiek, gdy może już być dokarmiane, mamy bardzo chętnie zaczynają sięgać po różnego rodzaju przeciery, zupki i kaszki. To pomocne odciążenie, a zaoszczędzony czas można poświecić na odpoczynek lub zabawę z maluchem. Od czego zacząć? Gdy dziecko skończy 4. miesiące można zacząć podawać mu delikatne przeciery z owoców takich jak. jabłka, banany, czy brzoskwinie np. kaszki bezmleczne będą jak najbardziej w porządku. W kolejnych miesiącach wprowadzamy powoli kolejne produkty takie jak kluseczki, mięso, soki itd.

Jeśli się w tym wszystkim pogubimy i nie do końca wiemy, co możemy dać naszemu maluchowi, na opakowaniach żywności dla dzieci, zawsze znajdziemy podpowiedzi od którego miesiąca dany produkt jest zalecany. Wiele mam właśnie to przekonuje do tego, żeby korzystać z gotowych posiłków dla dzieci, ponieważ czasem nie są pewne, czy to co ugotują, nadaje się dla ich dziecka. Gotowe posiłki powstają pod ścisłą kontrolą, więc mamy pewność, że maluszek dostanie odpowiedni posiłek. W sklepie internetowym Agito.pl największą popularnością cieszą się przede wszystkim kaszki i mleka modyfikowane. Jednak w koszykach nie brakuje też deserków i gotowych dań obiadowych.

„Dlaczego mamy kupują jedzenie przez internet? To przede wszystkim wygoda i oszczędność. Nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Młodej mamie często ciężko znaleźć czas, by wybrać się z niemowlakiem do sklepu, a potem nosić ciężkie zakupy. Dzięki sklepom internetowym mogą to zrobić, gdy dziecko śpi, przy okazji siedząc na kanapie i odpoczywając. Można też od razu zrobić większy zapas i zaoszczędzić dodatkowo na kosztach wysyłki.” – mówi Beata Podleśna Junior CategoryManager Agito.pl, „Najwięcej produktów w naszej ofercie jest dedykowanych maluchom w wieku od 6 do 12 miesięcy. Staramy się urozmaicać ofertę, by mamy miały jak największy wybór popularnych produktów, takich jak kaszki, ale nie zapominamy też o nowościach na rynku, które również pojawiają się w naszej ofercie. W końcu dzieci to także smakosze, tylko trochę mniejsi i należy zapewnić im różnorodność.” – dodaje.

Wiele rodziców wciąż ma wątpliwości, czy gotowe dania są na pewno zdrowe dla ich maluchów i wolą sami wszystko przygotowywać. Jednak tak naprawdę nie ma żadnych dowodów na to, że dzieci karmione słoiczkami rozwijają się gorzej. W obu przypadkach rozwój przebiega tak samo! Co więcej, niektóre produkty np. buraki, szpinak, rzepa czy kapusta, bywają bezpieczniejsze niż ich odpowiedniki ugotowane w domowej kuchni. Dlaczego? Producenci badają je pod kątem stężenia azotanów, które te warzywa mogą zawierać. Niestety w domu nie mamy możliwości, aby sprawdzić, czy kupione przez nas składniki na zupkę są w pełni bezpieczne, gdy nie znamy źródła pochodzenia warzyw czy mięsa.

Kolejnym argumentem za daniami gotowymi jest fakt, że dzieci potrzebują o wiele więcej składników odżywczych niż dorośli i nie zawsze sami jesteśmy w stanie w 100% dać maluchowi wszystko czego potrzebuje. Gotowe posiłki często są uzupełniane w odpowiednie ilości witamin i minerałów, a producenci dbają o to, by nasze dziecko dostawało to, co najlepsze.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto