Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleje w ogrodzie - zaopiniuj projekty!

Piotr Stępiński
http://commons.wikimedia.org
W Olsztynie powstaje kilka projektów alei poświęconych uznanym ludziom, związanym nie tylko z naszym miastem. Aleja Gwiazd lub Aleja Kosmonautów byłyby szansą na wzbogacenie Olsztyna.

Propozycją Teatru Dramatycznego im. Stefana Jaracza są Wolne Ptaki Sztuki. To olsztyńska odpowiedź na Aleje Gwiazd z odciśniętymi rękoma wielkich postaci, z ich ławeczkami i pamiątkowymi tablicami, które znajdują się prawie w każdym mieście. Olsztyn miałby swoje Ptaki Północy. Każde otwarcie nowego sezonu artystycznego byłby związany z uhonorowaniem najwybitniejszych postaci olsztyńskiej sztuki.

Projekt zakłada stworzenie areopagu Wolnych Ptaków, złożonego z rzeźb usytuowanych po dwóch stronach pomnika z popiersiem patrona teatru Stefana Jaracza. Każda ptasia rzeźba będzie uświetniać wybitną osobowość ze świata teatru, muzyki, literatury i sztuk plastycznych. Zostaną one dyskretnie wkomponowane w przestrzeń przy pomniku. Coroczne odsłanianie kolejnych Wolnych Ptaków będzie symbolizowało przestrzeń sztuki jako wolnej, niezależnej kreacji w otaczającej ją architekturze miasta.

Wokół pomnika Stefana Jaracza, w otoczeniu Wolnych Ptaków pojawią się krzesła teatralne – agora teatru i widza, naturalne miejsce spotkań mieszkańców Olsztyna oraz odwiedzających miasto turystów.

Propozycją Urzędu Miasta Olsztyna jest stworzenie Alei Kosmonautów – ludzi, którzy podbili kosmos (Amerykanie, Rosjanie, Chińczycy, Mirosław Hermaszewski, itd.) – na wzór hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Pamiątkowa aleja powstałaby wzdłuż chodnika prowadzącego do drzwi planetarium. Uwiecznieni zostaliby latający w kosmos Amerykanie, Rosjanie i kosmonauci z innych krajów, zarówno nadal aktywni, jak i pionierzy podboju kosmosu. Zadaniem alei byłoby sprzyjanie popularyzacji nauk ścisłych i promocji wiedzy o kosmosie.

Aleje gwiazd są popularnymi na całym świecie formami honorowania osobistości. Kiedy w przyszłości loty w kosmos spowszednieją, pamięć o pierwszych kosmonautach będzie przypominała np. opowieści o Krzysztofie Kolumbie i konkwistadorach. Dlaczego akurat w Olsztynie? Nasze miasto posiada głębokie tradycje związane z kosmosem. Na olsztyńskim zamku w latach 1516-1521 rezydował Mikołaj Kopernik, który pełnił funkcję administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Tutaj skonstruował swoją słynną tablicę astronomiczną do wskazywania równonocny wiosennej i jesienne, i za jej pomocą obserwował Słońce. To jedyny na świecie instrument astronomiczny sporządzony przez Kopernika, który zachował się do naszych czasów. Również tu zaczął spisywać swoje najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich”.

Olsztyn posiada drugie co do wielkości w Polsce Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które zostało otwarte jako Planetarium Lotów Kosmicznych w 500. rocznicę urodzin Kopernika. W hallu Planetarium wystawiona jest bliźniacza kopia Sputnika I, pierwszego sztucznego satelity Ziemi, która jest darem Akademii Nauk ZSRR, wręczonym przez prof. A.A. Michałowa. Planetarium posiada również okruchy gruntu księżycowego przywiezione przez załogę misji Apollo 11, przekazane przez Prezydenta USA Richarda Nixona. Na przestrzeni lat planetarium było odwiedzane przez astronautów i badaczy kosmosu z różnych krajów.

Główne założenie projektu to zaznaczenie międzynarodowego charakteru badania przestrzeni kosmicznej. Zgodnie z zamierzeniem otwarcie alei ma być formą uczczenia przełomowej daty w dziejach astronautyki – 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina w kosmos. Placówka nieustannie rozwija się i unowocześnia. W tym roku planetarium otrzymało ponad milion euro z Unii Europejskiej. Za te pieniądze zostaną zakupione cyfrowe systemy projekcyjne pozwalające na poszerzenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w zakresie nauk ścisłych. Dzięki temu olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium stanie się jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie.

Serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoją opinią na forum, znajdujące się pod adresem

www.konsultacje.olsztyn.eu

.

źródło: www.olsztyn.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto