MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Barcin. Nagrody artystyczno - kulturalne dla Mirosława Binkowskiego i Wojciecha Burdelaka

OPRAC.: (iwo)
Pamiątkowe dyplomy oraz wiaderka ze słoikami miodu wręczyli nagrodzonym burmistrz Michał Pęziak i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Wojtkowiak
Pamiątkowe dyplomy oraz wiaderka ze słoikami miodu wręczyli nagrodzonym burmistrz Michał Pęziak i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Wojtkowiak Miasto i Gmina Barcin
W 2022 roku burmistrz Michał Pęziak przyznał dwie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Trafiły one do Mirosława Binkowskiego i Wojciecha Burdelaka.

Wojciech Burdelak to pisarz, prozaik, poeta, autor dziewięciu powieści i thrillerów o tematyce kryminalnej z aspektami metafizyki.

Druga samorządowa nagroda w dziedzinie kultury trafiła do Mirosława Binkowskiego - znawcy i propagatora gwary pałuckiej, autora gwarowych wierszy, felietonów, słownika i książek sygnowanych pseudonimem literackim Kaźmiyrz.

Pamiątkowe dyplomy oraz wiaderka ze słoikami miodu wręczyli nagrodzonym burmistrz Michał Pęziak i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Wojtkowiak.

Więcej o nagrodzonym Wojciechu Burdelaku

Wojciech Burdelak jest pisarzem, prozaikiem, poetą oraz autorem dziewięciu powieści i thrillerów o tematyce kryminalnej z aspektami metafizyki.

Fascynacja pisaniem zaowocowała w 2016 roku debiutem w postaci książki "Nemo".
Później ukazały się:

  • "Wybrany" (2016),
  • "Porzucony" (2017),
  • "Zagadka" (2018),
  • "Zbrodnia Ikara" (2019),
  • "Pomyłka?" (2020),
  • "Życzeniodawca" (2021),
  • "Pomieranie" (2021)
  • "Więzy rodzinne" (2022)

Większość z nich wydana została własnym sumptem autora. Piątą w kolejności powieść "Zbrodnia Ikara" sfinansowano z budżetu Gminy Barcin.

Na stronie samorządowej barcin.pl czytamy:

"Wojciech Burdelak urodził się w 1966 roku w Inowrocławiu. W Barcinie mieszka od 1971 roku. Kilka lat temu spróbował swych sił na polu poezji. W wierszach porusza przeróżne tematu, ale najchętniej pisze o przemijaniu. Zbiera materiały na wydanie tomiku poetyckiego. Ma w dorobku kilka esejów. Jest również autorem dwóch sztuk teatralnych napisanych poetyckim językiem. Pierwsza z nich to "Wizyta" ukończona w 2021, a druga to "Modlitwy za dusze" (2022). W szufladzie z napisem "Pomysły" ma kilka ciekawych rzeczy, które czekają na swoją kolej. Dla pana Wojciecha niedościgłym wzorcem do naśladowania w prozie jest Stephen King".

Więcej o nagrodzonym Mirosławie Binkowskim

Mirosław Binkowski jest rodowitym żninianinem. Chociaż od wielu lat mieszka w Toruniu, to emocjonalnie związany jest ze swoim rodzinnym miastem i Pałukami.

Na stronie barcin.pl czytamy także:

"Zauroczony jest tradycją i historią Pałuk, a szczególnym sentymentem darzy, niemal zapomniany, a przecież kiedyś powszechnie używany na Pałukach miejscowy język gwarę pałucką. Propagując gwarę pałucką i utrwalając ją w materialnej postaci, stara się przedłużyć jej żywotność i zachować ją dla przyszłych pokoleń. Jego utwory sygnowane są swego rodzaju pseudonimem literackim, w którym drugie imię autora występuje w gwarowej wersji".

Mirosław Kaźmiyrz Binkowski ma w swym dorobku następujące książki gwarą i o gwarze:

  • "Mój downiejszy Żnin czyli wiyrszyki i brawyndzynie o pałucki gwarze, żniniokach i Żninie" (1996),
  • "Mój słownik gwary pałuckiej" (2009, 2011),
  • "Kupa śmiychu po pałucku" (2013)

W 2021 roku Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin wydało książkę "Jak kiejsiś Pałuczoki gadali" zbiór wierszy autorskich oraz pałuckich wersji utworów klasyków polskiej literatury dziecięcej. Dodatkowo powstały "Jo to mom szplinagwara pałucka w piosence" płyta CD, "Smaczne Pałuki" pałucka książka kucharska oraz "Działaj po pałucku!" czy tłumaczenia z języka polskiego na gwarę pałucką np. samorządowych przemówień dożynkowych.

Do wieloletniej już tradycji należy współpraca Mirosława Binkowskiego z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego, która w swych działaniach kładzie ogromny nacisk na tradycję regionalną i kulturę Pałuk.

Od kilkunastu lat książnica organizuje, wcześniej gminny, a obecnie powiatowy konkurs pn. "Ocalić od zapomnienia gwara pałucka", a pan Mirosław zasiada w jury. Bywa też częstym gościem barcińskiej biblioteki, organizującej prelekcje, warsztaty i spotkania z czytelnikami poświęcone gwarze.

Więcej informacji na stronie www.barcin.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto