Basket Cup 2022 we Włocławku dla koszykarzy z Poznania [wyniki, zdjęcia]

Informacja prasowa
Enea Basket Junior Poznań
Enea Basket Junior Poznań Artur Czachowski/Basket Włocławek
W dniach 4-5 czerwca we Włocławku odbył się Ogólnopolski Turniej Koszykówki Chłopców rocznika 2009 i młodszych „Basket Cup 2022”. Zawody zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Sympatyków Koszykówki Basket we Włocławku.

W imprezie Basket Cup Włocławek 2022 wzięło udział 9 zespołów, które w ciągu dwóch dni rozegrały na parkiecie Hali Mistrzów w sumie 18 spotkań. Drużyny zostały podzielone na 3 grupy po 3 zespoły każda. Zwycięzcy grup rozegrały w niedziele mecze o miejsca 1-3, drugie zespoły z grup o miejsca 4-6 a trzecie zespoły o miejsca 7-9.

Turniej stał na dobrym poziomie i wiele spotkań było zaciętych do ostatniego gwizdka. Na parkiecie pojawiło się wielu naprawdę ciekawych zawodników, w tym miedzy innymi Emilio Szewczyk, syn doskonale znanego we Włocławku Szymona Szewczyka, który prosto z turnieju finałowego Mistrzostw Polski U13 rozgrywanego w Warszawie dołączył drugiego dnia turnieju do Astorii Bydgoszcz.

Ostatecznie po rozegraniu wszystkich spotkań bezapelacyjnie najlepszym zespołem okazała się drużyna Enea Basket Junior Poznań, która wygrała wszystkie mecze i sięgnęła po główne trofeum imprezy. Drugie miejsce w turnieju zajęła Noteć Inowrocław, a na najniższym stopniu podium stanęła drużyna UKS Trójeczka Olsztyn.

Na tle wszystkich zespołów całkiem dobrze zaprezentowała się drużyna gospodarzy imprezy Basket Włocławek, która zajęła ostatecznie 6 miejsce. Pierwszego dnia turnieju pokonała Astorie Bydgoszcz i uległa wyraźnie drużynie z Poznania. Natomiast w drugim dniu turnieju walczyła jak równy z równym z zespołami z Płocka i Kutna, ulegając minimalnie, walcząc o zwycięstwo do ostatniego gwizdka sędziego.

Oprócz nagród zespołowych zostały przyznane również nagrody indywidualne dla MVP turnieju, Najlepszego Strzelca, Najlepszej Piątki Turnieju i Najlepszego zawodnika z Włocławka. Nagrody wręczyli Piotr Ordon, dyrektor OSiR i Marcin Woźniak, asystent trenera Astorii Bydgoszcz, występującej w EBL.

Ostateczne klasyfikacje wyglądały następująco.

Klasyfikacje indywidualne turnieju Basket Cup Włocławek 2022

• MVP – Bartosz Janowicz (Enea Basket Junior Poznań)
  • Najlepszy Strzelec - Bartosz Janowicz (Enea Basket Junior Poznań - 102 pkt.)
  • Pierwsza Piątka Turnieju:
    Dorian Kubiak (Noteć Inowrocław)
    Kajetan Frankiewicz (MCHKK Chełmno)
    Jonasz Wirchanowicz (UKS Trójeczka Olsztyn)
    Nikodem Zawadzki (ZETGIEBE Płock)
    Krzysztof Zając (Enea Basket Junior Poznań)
  • Najlepszy zawodnik z Włocławka – Adam Blonkowski

„Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało nam się zorganizować taki turniej. Dla nas jako młodego Stowarzyszenia jest to kolejny krok w rozwoju i możliwość sprawdzenia się na tle zespołów z całej Polski. Zainteresowanie turniejem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania (chętnych było ok 14 zespołów w tym zespoły z Warszawy a nawet z Litwy (Zalgiris Kowno), przez co kilka razy musieliśmy zmieniać formułę rozgrywania spotkań – powiedział Krzysztof Jóźwiak, główny organizator Basket Cup i jednocześnie Dyrektor Sportowy SSK Basket

Ostatecznie stanęło na 9 zespołach i myślimy ze ta formuła się sprawdziła. Wszystkie zespoły rozegrały po 4 spotkania co wydaje się być optymalna liczba biorąc pod uwagę tylko dwa dni rozgrywania turnieju. Zdecydowanie najlepszym zespołem była drużyna z Poznania, ale wszystkim drużyną należą się brawa i gratulujemy udziału oraz poziomu jaki zaprezentowali. Z tego miejsca warto podziękować kilku osobom bez których organizacja tego turnieju nie byłaby możliwa. Szczególne podziękowania dla Tomasza Tomanika z firmy Kamaro i jednocześnie prezesa Zarządu SSK Basket oraz Moniki Wesołowskiej z firmy Instalnowa również będącej w Zarządzie Stowarzyszenia, którzy nie tylko wzięli na siebie ciężar współfinansowania turnieju, ale bardzo aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i obsłudze turnieju. Ponadto wielkie brawa dla Pana Artura Czachowskiego, który zadbał o niesamowitą oprawę medialną. Wspomnę tylko, że wszystkie mecze niedzielne z Hali Mistrzów leciały na żywo a wyniki w ładnej szacie graficznej wraz z licznymi zdjęciami, ukazywały na bieżąco na naszej stronie na Facebooku.
Wielkie brawa należą się tez jeszcze kilku osobą, które mocno były zaangażowane i pomagały w turnieju. Bez nich byłoby ciężko zorganizować wszystko na takim poziomie. Wielkie „Chapeau Bas” dla nich. Również podziękowania należą się Piotrowi Ordonowi, dyrektorowi OSiR, który wziął pod patronat Turniej i umożliwił nam rozgrywanie wszystkich spotkań w Hali Mistrzów. Zapewniliśmy zespołom również inne atrakcje, jak chociażby zwiedzanie szatni Anwilu czy sklepiku z gadżetami, gdzie oprócz obejrzenia pucharów zdobytych przez Anwil, mogli dokonać zakupu pamiątek. To był zaszczyt i przyjemność gościć te zespoły. Zarówno pod względem organizacyjnym jak i sportowym turniej spełnił nasze oczekiwania. Najlepszym dowodem na to są oceny i opinie wystawione przez drużyny uczestniczące w turnieju i ich deklaracje oraz chęć przyjazdu na kolejne edycje. Mamy nadzieję, że ten turniej stanie się cyklicznym i z roku na rok jego ranga będzie rosła. Ponieważ nie wykluczamy zaproszenia w przyszłości również zespołów zagranicznych - dodał K. Jóżwiak.