Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie nad wodą

Redakcja
Źródło: Informacja prasowa
Źródło: Informacja prasowa
Naucz się, jak udzielać pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom podczas wakacyjnych warsztatów

Reanimacja dorosłego to coś, z czym każdy radzi sobie intuicyjnie. Jesteśmy jej uczeni w szkołach, na kursach albo w ramach szkoleń BHP w firmach. Gorzej, gdy stajemy w obliczu ratowania dziecka albo co gorsza - niemowlęcia… Przerażenie, że możemy uszkodzić delikatny organizm powoduje, że bardzo często nie ratujemy życia. Jak zatem udzielać pierwszej pomocy najmłodszym, żeby zrobić to skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie?

Już 24 czerwca rusza akcja „PGNiG Bezpiecznie nad wodą 2011”, która odwiedzi pięć najczęściej uczęszczanych miejsc wypoczynku w Polsce. Tam, poza regatami, konkursami i atrakcjami dla najmłodszych, będzie można nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. W przypadku zabawy w wodzie jest to szczególnie istotne i dlatego warto skorzystać z darmowych pokazów profesjonalnych ratowników medycznych, skierowanych do całych rodzin. Tym, którzy nie dotrą do Mikołajek, Kołobrzegu, Polańczyka, Gdyni albo Mrągowa, gdzie obędą się pokazy, przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek w przypadku reanimacji najmłodszych.

Pierwsza pomoc dla niemowlaka

Reanimację tak w przypadku dorosłych, jak najmłodszych rozpoczynamy, gdy nie możemy wyczuć oddechu. Badanie tętna jest w tym momencie zbędne i zajmuje czas, w którym można podjąć akcję ratowniczą.

Proces reanimacji w przypadku maleńkiego dziecka prowadzimy podobnie, jak u dorosłego, czyli metodą sztucznego oddychania, jednak w tym przypadku – usta-usta i nos. - Zanim do niego przystąpimy niemowlę należy ułożyć na wznak i lekko odchylić mu główkę do tyłu. Trzeba pamiętać, by podłoże, na którym leży było twarde i stabilne. Powietrze ze względu na niewielki rozmiar głowy dziecka wdmuchujemy równocześnie do ust i nosa – tłumaczy Wojciech Diadia, ratownik medyczny z Falck. W przypadku niemowlaka proces reanimacji zaczynamy od pięciu wdechów, co różni go od

reanimacji osoby dorosłej czy starszego dziecka. Po pięciu wdechach przystępujemy do wykonania 30 uciśnięć klatki piersiowej.
U maluszka masaż serca wykonuje się delikatniej niż u osoby dorosłej – dwoma palcami, którymi należy uciskać część środkowo-sutkową klatki. Po 30 uciskach wykonujemy dwa wdechy, a następnie powtarzamy czynności aż do czasu, gdy oddech stanie się wyczuwalny lub gdy na miejscu pojawi się karetka pogotowia.

Pierwsza pomoc dziecku

W przypadku dziecka nieco starszego stosujemy trochę inną chronologię czynności. Procesu nie zaczynamy od pięciu wdechów, jak w przypadku niemowlaka, ale od razu przechodzimy do 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie wykonania dwóch wdechów. Czynności te wykonujemy naprzemiennie aż do czasu przybycia zespołu ratowników lub odzyskania oddechu przez dziecko. Co ważne – w przypadku małych dzieci, dwu-, trzy- czy czterolatków masażu serca nie wykonujemy, tak jak u osoby dorosłej dwoma rękami. Z powodu niewielkiej wagi dziecka – robimy go jedną ręką.

We wszystkich przypadkach trzeba bezwzględnie pamiętać o odpowiednim nacisku na klatkę piersiową i właściwej pozycji rąk. - Masaż serca zawsze wykonujemy rękami wyprostowanymi w łokciach, co po pierwsze nie męczy tak bardzo samej osoby ratującej życie, po drugie – zapewnia większe bezpieczeństwo reanimacji. W przypadku niemowlęcia ucisku dokonujemy na głębokość 1,5 do 2 cm, w przypadku małego dziecka powyżej roku – 2,5 do 4 cm, u nieco starszych dzieci i dorosłych – na głębokość 5 cm – instruuje Wojciech Diadia.

Odpowiednie i szybkie udzielenie pierwszej pomocy decyduje o życiu. Podstawowe zasady jej udzielania powinny znać nawet dzieci, by pomóc koleżankom i kolegom w przypadku zaistnienia niebezpiecznego zdarzenia. W ramach akcji „PGNiG Bezpiecznie nad wodą

2011” z bezpłatnych warsztatów reanimacji mogą skorzystać całe rodziny – osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Najbliższe odbędą się w Mikołajkach:

24 czerwca, godziny 12:00-15:00, 16:00-17:00
25 czerwca, godziny 12:00-13:00, 14:00-15:00

Źródło: Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto