Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe miejsce - Muzeum Feliksa Nowowiejskiego

Agnieszka Szukuć
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nowowiejskiemu_Olsztyn_.jpg
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nowowiejskiemu_Olsztyn_.jpg Serdelll
Muzeum Feliksa Nowowiejskiego mieści się w domu przy ul. Mickiewicza 13, w którym urodził się słynny kompozytor. Po 1945 budynek ten był niezwykle zaniedbany. Wojewoda olsztyński dr Zygmunt Robel odegrał kluczową rolę w restauracji domu. Nakazał doprowadzenie go do należytego stanu.

Kustosz działu historii w Muzeum Mazurskim, Zygmunt Lietz oraz muzykolog Jan Boehm opracowali wspólnie stałą ekspozycję, która miała trafić do domu Nowowiejskiego. Remont zajął kilka lat. Dwa pokoje na piętrze stały się zalążkiem przyszłego Muzeum Feliksa Nowowiejskiego.

Muzeum otwarto 15 lipca 1961 roku - w przeddzień pięćdziesiątej rocznicy prawykonania "Roty" na krakowskich błoniach. Architekt Sańkowska odsłoniła pamiątkową tablicę. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli synowie kompozytora; Feliks Maria Nowowiejski, który wygłosił referat i Jan Nowowiejski, który dał krótki koncert.

Początkowo muzeum zajmowało dwa pomieszczenia i było tam można obejrzeć m.in. fortepian, na którym grywał kompozytor. W 1974 roku muzeum mogło poszczycić się już 89 muzealiami.

Od czerwca 2002 roku w sali Muzeum, co roku odbywa się Sympozjum Naukowe związane z Ogólnopolskim, a później Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Zagłosuj na Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w naszym PLEBISCYCIE NA NAJFAJNIEJSZE MUZEUM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto