MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy możliwy jest powrót maseczek i szerokiego testowania? Jest apel w sprawie obostrzeń w związku ze wzrostem zakażeń COVID-19 w Polsce.

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
28 marca 2022 r. został zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Czy wrócą wraz z falą nowych zakażeń?
28 marca 2022 r. został zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Czy wrócą wraz z falą nowych zakażeń? Halfpoint Images / GettyImages
Do minister zdrowia Izabeli Leszczyny trafił apel Stowarzyszenia Pacjent Europa, którego autorzy wnoszą o wprowadzenie ograniczeń i zasad sanitarnych w placówkach medycznych i w aptekach w związku z falą zachorowań na COVID-19. Rzecznik MZ Damian Kuraś odpowiedział, że sytuację monitoruje zespół ds. chorób zakaźnych.

Spis treści

Apel o ograniczenia i specjalne zasady sanitarne w wybranych miejscach

Stowarzyszenie Pacjent Europa złożyło w MZ „Apel w sprawie zakażeń covid w Polsce”. Jego autorzy uważają, że należy wprowadzić ograniczenia i specjalne zasady sanitarne w szpitalach, placówkach medycznych i w aptekach.

Apelują też o działania promujące używanie masek FFP3 i FFP2 – akcje informacyjne i edukacyjne, używanie tego typu masek w miejscach, gdzie byłyby one obowiązkowe i o dostęp do samokontroli za pomocą testowania – wprowadzenie wysokiej refundacji na testy na obecność COVID-19 i na testy poszerzone o grypę i RSV.

Współautorka apelu Zofia Sobczak podkreśliła na czwartkowym briefingu przed gmachem resortu zdrowia, że trwa fala zachorowań na COVID-19. Jak mówiła, eksperci wskazują, że realna liczba dziennych zakażeń może dochodzić nawet do stu tysięcy.

– Problem ten dotyczy także wielu innych chorób zakaźnych. Do wielu zakażeń dochodzi w miejscach, które powinny być pod tym względem najbezpieczniejsze – w szpitalach i w placówkach medycznych – powiedziała.

Zagrożenia są monitorowane przez zespół ds. chorób zakaźnych

W odpowiedzi na ten apel rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś powiedział PAP, że minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała zespół ds. chorób zakaźnych, złożony z wysokiej klasy specjalistów. Zadaniem zespołu – jak dodał Kuraś – jest monitorowanie wszystkich zagrożeń i doradztwo w zakresie profilaktyki i diagnostyki COVID-19.

Zespół ds. monitorowania i oceny sytuacji zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi minister Leszczyna powołała w styczniu br. Jego przewodniczącym został prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. dr hab. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych.

W skład zespołu wchodzą:

  • dr hab. Jerzy Jaroszewicz,
  • dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz,
  • prof. dr hab. Miłosz Parczewski,
  • prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska,
  • prof. dr hab. Anna Piekarska,
  • prof. dr hab. Krzysztof Pyrć,
  • dr hab. Piotr Rzymski,
  • prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz,
  • prof. dr hab. Jacek Wysocki,
  • dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk.

Będą oni doradzali ministrowi zdrowia w zakresie epidemiologii, profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób zakaźnych, a także wykonywali zlecone im zadania. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg
agz/ joz/

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy możliwy jest powrót maseczek i szerokiego testowania? Jest apel w sprawie obostrzeń w związku ze wzrostem zakażeń COVID-19 w Polsce. - Strona Zdrowia

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto