Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dima Chaaback - wirtuoz Fletni Pana wystąpi w Olsztynie

Robert Orzechowski
6 marca 2015, godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, wystąpi wirtuoz Fletni Pana - Dima Chaaback.

Dima Chaaback wystąpi w Olsztynie

Solista koncertu Dima Chaaback z wielką pasją i miłością do Fletni Pana tworzy, nagrywa i koncertuje, wierząc, że ten pasterski instrument o tak szlachetnym brzmieniu zaskarbi sobie serca słuchaczy, bo jak sam mówi: „jego misją, tak jak i fletni Pana oraz słowiańskiej muzyki, jest niesienie pokoju i miłości na świecie”. Artysta urodził się na Ukrainie a od 1994 r. mieszka w Polsce. Oprócz licznych recitali i występów z orkiestrami symfonicznymi artysta dokonał nagrań płytowych, współtworzył muzykę do filmów m.in.: „Młode wilki”, „Nocne graffiti”, „Tryptyk rzymski” a także ma poważny udział w realizacji płyty Grzegorza Ciechowskiego „Oj da dana”. Obraz aktywności artystycznej Dimy Chaabacka dopełniają wspólne występy artystyczne obok Adama Makowicza, Krzesimira Dębskiego, Gorana Bregovića, Maurice’a Jarre’a, Vladimira Cosmy, Michaela Kamena i Roberta Jansona.

Dima Chaaback z towarzyszeniem Orkiestry symfonicznej filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcja Sebastiana Perłowskiego zaprezentuje kompozycje swojego autorstwa Usłyszymy m.in.: „Radiant Light Poem”, „Mount Everest Poem”, „Huculien Impression”, „Polka Gallop” oraz utwór Jamesa Lasta – „Lonely Shepherd”.
Dyrygent koncertu Sebastian Perłowski to finalista Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego „Concurso Jovenes Maestros” w Lizbonie oraz laureat trzeciej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Bukareszcie. W roku 2014 artysta zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Georgii w Stanach Zjednoczonych oraz w Międzynarodowym Przeglądzie Dyrygentów w Cordobie w Hiszpanii. Artysta działa czynnie jako kompozytor, aranżer i dyrygent na scenie klasycznej, jazzowej oraz rozrywkowej.
Fletnia Pana to instrument wywodzący się z odległej starożytności. Tworzy go rząd drewnianych piszczałek różnej długości. Jego nazwa pochodzi od bożka Pana z mitologii greckiej, opiekuna trzód i pasterzy. Do czasów renesansu fletnia Pana była dosyć powszechna w Europie, również w Polsce; dzisiaj instrument ten przetrwał w folklorze niektórych krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Odniesienia do fletni Pana spotyka się też w europejskiej muzyce artystycznej. Przykładem utwór Debussy’ego Syrinx na flet solo, żelazny punkt repertuaru wszystkich flecistów. Do greckiego mitu o nimfach ściganych przez Pana nawiązuje Karol Szymanowski w cyklu Mity na skrzypce i fortepian: ostatni obraz tego tryptyku zatytułowany jest Driady i Pan.

6 marca 2015 (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii
Koncert symfoniczny
Sebastian Perłowski – dyrygent
Dima Chaaback – fletnia Pana
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Program:
Dima Chaaback – Radiant Light Poem
James Last – Lonely Shepherd
Dima Chaaback – Mount Everest Poem
Dima Chaaback – Huculien Impression
Dima Chaaback – Polka Galop

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto