Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty na produkcję roślinną w systemie IPR. Komu przysługują? Płatność zależy od powierzchni. Oto zasady nowego ekoschematu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nabór o dopłaty w ramach ekosystemu skierowany jest do rolników, którzy prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami IPR.
Nabór o dopłaty w ramach ekosystemu skierowany jest do rolników, którzy prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami IPR. pixabay.com/BlancaEnelda
Od 15 marca rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie w ramach wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. W tym roku pojawiło się kilka zmian, m.in. wprowadzono dopłaty na ekoschematy. Obejmują one 6 pozycji, wśród nich jest prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Co to oznacza? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność?

Spis treści

Ekoschematy. Nowość w dopłatach bezpośrednich 2023

Nabór na ekoschematy nie jest ustawiony roboczo, oznacza to, że po zalogowaniu do aplikacji eWniosekPlus każdy chętny musi dodatkowo zaznaczyć chęć ubiegania się o dopłaty w tym zakresie.

Tegoroczne dopłaty bezpośrednie obfitują w wiele zmian. Pojawiły się definicja aktywnego rolnika, zasada warunkowości i od dawna zapowiadane ekoschematy. Ostatnią formę wsparcia formalnie zapisano jako Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt.

Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich – czytamy na stronie Agencji.

W ramach ekoschematów można uzysłać dopłaty na:

  • Obszary z roślinami miododajnymi;
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
  • Biologiczną ochronę upraw;
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  • Dobrostan zwierząt.

Produkcja roślinna w systemie IPR. Co to oznacza? Płatność przyznawana do powierzchni

Co trzeba wiedzieć, gdy chcemy starać się o dopłatę na prowadzenie produkcji roślinnej w systemie IPR? Uzyskać mogą je ci wnioskujący, którzy w danym roku chcą prowadzić uprawy zgodne z metodykami integrowanej produkcji roślin pod nadzorem podmiotu certyfikującego, w tym przypadku Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Przy tym typie interwencji rolnik, który chce otrzymać dopłaty, musi posiadać certyfikat krajowego systemu jakości, który określi, że uprawa roślin jest zgodna z IPR i jej metodyką.

Ważne: Dla płatności do integrowanej produkcji roślin wymagane jest zachowanie w danym roku kalendarzowym wszystkich posiadanych w gospodarstwie trwałych użytków zielonych. Płatności nie przyznaje się, gdy powierzchnie trwałe użytków zielonych są wrażliwe pod względem środowiskowym.

Płatność do integrowanej produkcji roślin jest przyznawana do powierzchni:

  • gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których prowadzi integrowaną produkcję roślin, co jest potwierdzone informacjami zawartymi w wykazie producentów, którzy spełniają wymagania integrowanej produkcji roślin,
  • trwałych użytków zielonych położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, nie większej niż powierzchnia gruntów, o której mowa w pkt 1.

Źródła: ARiMR, MRiRW

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto