Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzeba w szkole. GUS podał najnowsze dane. Wiemy, ilu uczniów z niepełnosprawnościami chodzi do szkół

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
GUS podał najnowsze dane na temat liczby dzieci z niepełnosprawnościami w polskiej szkole
GUS podał najnowsze dane na temat liczby dzieci z niepełnosprawnościami w polskiej szkole freepik
Liczba dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w roku szkolnym 2022/2023 wynosiła 221,6 tys., co stanowi 4,3 proc. ogólnej liczby uczniów. Najnowsze dane na ten temat przekazała Główny Urząd Statystyczny. Sprawdź, ilu uczniów z orzeczeniami chodziło do szkół specjalnych, a ilu do ogólnodostępnych.

Spis treści

Uczniowie z niepełnosprawnościami w polskich szkołach

Jak informuje GUS, w specjalnych szkołach podstawowych uczyło się 51,8 tys. dzieci. Ponadto do oddziałów przy szkołach podstawowych ogólnodostępnych uczęszczało 113,8 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Łączna liczba dzieci z niepełnosprawnościami, które zostały objęte kształceniem specjalnym na poziomie podstawowym, wynosiła 165,6 tys., a więc 5,3 proc. ogólnej liczby dzieci. Pod względem płci przeważali chłopcy (68,6 proc.). Wśród 3,6 tys. dzieci nauczanych indywidualnie było 43,8 proc. dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i specjalne ośrodki wychowawcze były prowadzone dla uczniów, którzy posiadali orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, ale z jej powodu nie mogli uczęszczać do przedszkola lub szkoły w miejscu zamieszkania. W roku szkolnym 2022/2023 funkcjonowały 354 takie placówki.

Spośród 18,8 tys. dostępnych miejsc wykorzystano 53,7 proc.. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną stanowiły 55,7 proc. wychowanków. Ponadto ośrodki zapewniały opiekę dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi (26,5 proc.), niesłyszącej i słabosłyszącej (5,7 proc.) oraz niewidomej i słabowidzącej (3,2 proc.).

Ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze umożliwiały realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, posiadającym orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności była niepełnosprawność intelektualna, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 30 września 2022 roku 191 ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych udostępniało 7,0 tys. miejsc, z których 88,4 proc. było wykorzystanych.

Placówki zapewniały udział w zajęciach wychowankom z niepełnosprawnościami sprzężonymi (3,3 tys.) oraz wychowankom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (2,6 tys.).

Dzieci z niepełnosprawnościami w szkołach specjalnych

Edukacja młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na poziomie ponadpodstawowym była realizowana przede wszystkim w szkołach specjalnych. Największą część specjalnych szkół stanowiły te, których celem było nabycie umiejętności w konkretnym zawodzie: specjalne szkoły przysposabiające do pracy i specjalne szkoły branżowe I stopnia. Wszystkie szkoły specjalne kształciły 29,2 tys. osób.

Ponadto w oddziałach uczyło się 26,6 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym:

  • 42,2 proc. osób w oddziałach przy liceach ogólnokształcących,
  • 33,5 proc. osób w oddziałach przy technikach,
  • 23,5 proc. osób w oddziałach przy branżowych szkołach I stopnia.

Łączna liczba dzieci i młodzieży objętej kształceniem specjalnym na poziomie ponadpodstawowym wynosiła 55,7 tys. osób i stanowiła 3,2 proc. ogólnej jej liczby.

Do szkół policealnych uczęszczało 280 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym głównie do szkół specjalnych (88,9 proc.).

Studenci z niepełnosprawnościami

W roku akademickim 2022/23 w uczelniach kształciło się 20,9 tys. osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (1,7 proc. ogólnej liczby studentów), a ukończyło je 5,4 tys. osób (1,8 proc. ogólnej liczby absolwentów). Wśród doktorantów 6,6 proc. stanowiły osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (0,6 tys. osób).

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzeba w szkole. GUS podał najnowsze dane. Wiemy, ilu uczniów z niepełnosprawnościami chodzi do szkół - Strefa Edukacji

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto