Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Echa Dawnej Warszawy". Wspominamy miasto, które nagle zniknęło

Redakcja
Dawnej Warszawy już nie ma. Pozostały po niej wspomnienia i niesamowite historie
Dawnej Warszawy już nie ma. Pozostały po niej wspomnienia i niesamowite historie Narodowe Archiwum Cyfrowe
Echa Dawnej Warszawy. Ireneusz Zalewski odkrywa przed nami miasto, które zostało zburzone w czasie wojny i stworzone na nowo w późniejszych latach. Po Kercelaku, gdzie działał słynny Tata Tasiemka, „domu pod sedesami” czy Wielkiej Synagodze pozostały stare zdjęcia i przede wszystkim wspomnienia.

W dwóch pierwszych częściach serii „Echa Dawnej Warszawy” przyglądamy się łącznie dwustu adresom. To miejsca handlu, biznesu, wystawnego życia, ale także fabryki, szpitale i miejsca owiane mroczną tajemnicą. Większość budynków została zburzona, często zmienił się także układ okolicznych ulic. Pozostały wspomnienia ludzi, którzy kiedyś tam mieszkali.

Ireneusz Zalewski zbiera swoje felietony, które przez lata publikował m.in. w „Stolicy”, „Życiu Warszawy” i „Trybunie”. W zeszłym roku obchodził 80. urodziny i pół wieku pracy dziennikarskiej. Przez te wszystkie lata zajmował się przede wszystkim historią przedwojennej Warszawy. Teraz w jednym miejscu zbiera najciekawsze adresy i historie, które przenoszą nas o kilkadziesiąt lat wstecz.

„Po dawnej Warszawie pozostały rozległe trawniki. Tam, gdzie kiedyś była zwarta zabudowa, gdzie stały domy, w których rodzili się i umierali ludzie, teraz rośnie trawa, drzewa lub niedawno ułożono jezdnię. Dopiero wykopy pod nowe kable lub kanalizację, odkrywają fundamenty budynków, w których kiedyś załatwiano ważne interesy, mieszkali znani ludzie, były wspaniałe sklepy. Wąskie ulice obudowane były zwartymi szeregami kamienic. Każda inna, niepowtarzalna, często zbudowana przez znanego architekta” - czytamy we wstępie do pierwszej części książki.

W opowieściach Zalewskiego powracają dawne, charakterystyczne miejsca Warszawy. Jest tutaj Marszałkowska, reprezentacyjna ulica kupców, pełna różnorodnych i ozdobionych kamienic, która zaczyna się przy skrzyżowaniu z Królewską, a kończy przy Placu Unii Lubelskiej, gdzie praktycznie kończyło się miasto. Pojawia się Kercelak, największe przedwojenne targowisko miasta, w którym swój lokal miał słynny gangster Tata Tasiemka. Poza tym powraca historia słynnej Wielkiej Synagogi, po której miała pozostać klątwa na działce obecnego Błękitnego Wieżowca i wiele innych, równie ciekawych miejsc.

Razem z autorem książki „Echa Dawnej Warszawy” sprawdzamy, co dzieje się w tych miejscach dzisiaj. Praktycznie żadne fabryka, kamienica, a nawet szpital nie powróciły do dawnej wielkości. Często w danym miejscu nie ma nawet śladu po budynku. To co pozostało, to wspomnienia i relacje, które przedstawia nam Zalewski.

- W 2015 roku minęło pół wieku mojej pracy dziennikarskiej, a przeżyte prawie 80 lat tez wyjaśnia chęć podsumowania i rozliczenia się z zebranych doświadczeń - kulisy powstania książki tłumaczy Ireneusz Zalewski we wstępie do drugiego tomu.

Seria „Echa Dawnej Warszawy” wydawana jest przez Skarpę Warszawską. Do tej pory powstały dwie części: „Echa Dawnej Warszawy. 100 adresów” oraz „Echa Dawnej Warszawy. Kolejne 100 adresów”. Obie części przygotował Ireneusz Zalewski. To jednak dopiero początek. Następne wydawnictwa będą tworzyć znani varsavianiści i dziennikarze zajmujący się tematyką warszawską . W przygotowaniu jest już trzecia część: „Echa Dawnej Warszawy. Z dziejów komunikacji miejskiej”. Będzie to doskonała książka na jubileusz 150-lecia tramwajów w Warszawie. Pierwszy pojazd ciągnięty przez konie wyjechał na ulice 11 grudnia 1866 roku.

Tytuł: "Echa Dawnej Warszawy. 100 adresów" oraz "Echa Dawnej Warszawy. Kolejne 100 adresów"
Autor: Ireneusz Zalewski
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto