Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperymenty, warsztaty i pokazy. Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki w Olsztynie

ag
Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki w Olsztynie
Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki w Olsztynie materiały prasowe
10 listopada pierwszy Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki – SPiN Day. Nie zabraknie niesamowitych atrakcji i dla najmłodszych, i dla tych starszych.

W 34 miejscach w całym kraju w ramach akcji SPiN Day odbywają się dziś pokazy naukowe, warsztaty, gry. Możemy samodzielnie eksperymentować na interaktywnych wystawach i dać się porwać nauce. Mnóstwo ciekawych zajęć 10 listopada przygotowały także olsztyńskie instytucje.

Fundacja Uniwersytet Dzieci zaprasza na wykład: „Jakie tajemnice kryje DNA? - Tacy sami, a jednak różni”. Dlaczego dziedziczymy cechy? Jak to się dzieje że mamy taki sam nos jak tata albo że nie jesteśmy podobni do swojego rodzeństwa? Gdzie ukryte są informacje o tym, jak zbudowane jest nasze ciało? Uczestnicy wykładu zapoznają się z budową cząsteczki DNA i dowiedzą się, w jaki sposób „tajemnica” zawarta w genach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a więc poznają podstawy dziedziczenia. Wykład odbędzie się w godz. 12:00-13:00.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne (ul. Żołnierska 13) zaplanowało aktywności w godz. 11:00-14:00. Na uczestników wydarzenia czekają zajęcia: odmierzamy słoneczne godziny, spinning up then spinning down, czyli spotkanie z zegarem, który pokazał, że ruch wirowy Ziemi nie jest doskonałym wzorcem czasu.

Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki

Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln osób. Sam „Kopernik” gromadzi rocznie ponad milion zwiedzających. Tak duża frekwencja pokazuje, że poznawanie praw nauki przez samodzielne eksperymentowanie jest atrakcyjne i potrzebne.

10 listopada w 34 miejscach w Polsce zorganizowane zostaną specjalne atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy. W niektórych instytucjach pojawią się goście specjalni.
Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur, przeprowadzonego w październiku 2016. Mogli w nim wziąć udział wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia.

**

Czytaj też: 11 listopada w Olsztynie. Zobacz plan obchodów [PROGRAM]

**

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto