Imiona dla dziewczynek i chłopców. Zosia, a może Janek? Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Jakie imię dla dziecka? Opcji jest naprawdę dużo, więc wybór nie jest prosty. A może tak ochrzcić swoją pociechę tradycyjnym imieniem?
Jakie imię dla dziecka? Opcji jest naprawdę dużo, więc wybór nie jest prosty. A może tak ochrzcić swoją pociechę tradycyjnym imieniem? Klaudia Ekert Pexels.com
Tradycyjne imiona dla dziewczynek i chłopców zdecydowanie bardziej trafiają w gusta rodziców niż te nowoczesne. Jeżeli zastanawiasz się, jakie imię nadać swojemu dziecku, to koniecznie zobacz nasze propozycje. Sprawdź znaczenie i pochodzenie niektórych z nich.

Spis treści

Tradycyjne imiona dla dzieci cieszą się bardzo dużą popularnością. Obecnie są chętniej wybierane niż, jeszcze niedawno popularne, spolszczone wersje imion zagranicznych. Zdecydowanie coraz więcej jest Jasiów i Maryś niż Andżelik i Brajanków – o czym może świadczyć zestawienie najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek i chłopców w 2021 roku. Prezentujemy je na końcu artykułu.

Dowiedz się więcej:

Tradycyjne imiona, które nie tracą popularności

Lista najpopularniejszych imion zmienia się co jakiś czas. Należy pamiętać, że oprócz mody, liczy się tradycja. A imiona, które nadawano kiedyś chłopcom i dziewczynkom są naprawdę pięknie i warto do nich wracać. Oto nasze propozycje imion dla obu płci i krótka informacja na ich temat.

Tradycyjne imiona dla dziewczynek:

 • Antonina – zyskało ostatnimi czasy na popularności. To żeński odpowiednik męskiego imienia Antoni, pochodzącego od przydomka rzymskiego rodu Antoniuszów. Po raz pierwszy odnotowano je w XVII wieku. Zdrobnienia to Tosia, Nina i Antosia.
 • Bogumiła – to staropolskie imię, które składa się z dwóch członów: „Bog” i „miła”. Miła Bogu może również oznaczać "ta, której los sprzyja". W źródłach jest poświadczone od XIII wieku. Zdrobniale można mówić następująco: Bogusia, Bogunia, Boguśka.
 • Helena – to zdecydowanie imię z tradycjami – jest pochodzenia greckiego, a oznacza blask księżyca. W Polsce jego początki sięgają 1272 roku. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Helenka, Helenia, Helunia, Helusia, Hela.
 • Jadwiga – składa się z dwóch członów („hadu” i „wig”), które oznaczają walkę. Pochodzi ze starogermańskiego, a w języku polskim, w swojej pierwotnej formie Hedwiga, pojawiło się już w roku 1208. Na małą Jadwigę można zawołać Jadzia i Jadziunia.
 • Krystyna – to żeńska odmiana imienia Krystyn. Dosłownie oznacza „należąca do Chrystusa”. Imię jest pochodzenia grecko-łacińskiego. Jego bardziej pieszczotliwe formy to: Krysia, Krysieńka, Kryśka, Krystynka, Krysieczka.
 • Michalina – to żeński odpowiednik Michała, który po hebrajsku oznacza „któż jak Bóg”. Jako imię kobiece występuje w języku polskim od 1744 roku. Zdrobnienia to Misia, Miśka, Michasia i Michalinka.
 • Wanda – to legendarne imię, które wiąże się z postacią Wincentego Kadłubka, według którego nosiła je córka Kraka. Zyskało również na popularności zagranicą – we Francji i Niemczech. Zdrobnienia to: Wandzia i Wandeczka.
 • Zofia – pochodzi od greckiego słowa „sophia” oznaczającego „mądrość”. Było znane już w starożytności, a w Polsce w czasach średniowiecza. Najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia to: Zosia, Zosieńka, Zosiek, Zośka, Zofka.

Tradycyjne imiona dla chłopców:

 • Aleksander to imię noszone przez wielkich władców i pochodzi z Grecji. „Aleksos” oznacza broniącego, „andros” to mężczyzna – w połączeniu to obrońca ludzi. Zdrobniale można na niego mówić Oluś, Olek, Alek.
 • Bogusław to typowo słowiańskie imię. W polskich dokumentach pojawia się w XII wieku. Bogusław to inaczej „sławiący Boga” i zaliczane jest do grupy najstarszych polskich imion osobowych. Najbardziej znane zdrobnienie to Boguś.
 • Franciszek to imię, które ma pochodzenie germańskie. Wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego. Odmiany imienia Franciszek to Franek, Franio, Franiu, Franiuś.
 • Jan – imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza cieszącego się boską łaską. W polskich dokumentach zapisywano najpierw to imię w postaci Ioannes, Iohannes, później także Jan, Jon, Johan, Jen, Johans oraz Joan. Jednak największą popularność zyskała forma Jan. Zdrobnienia tego imienia to: Janek, Jaś, Jasiek, Jasio, Jasiu.
 • Jarosław – to słowiańskie imię, które składa się z dwóch członów: „jaro” – ostry, surowy i „sław”. Popularność w Polsce zyskało dopiero w XIX wieku. Zdrobniale można na niego mówić: Jarek, Jaruś, Jareczek.
 • Miłosz – męskie imię pochodzenia słowiańskiego oznaczające „tego, który jest miłowany”. Po raz pierwszy wymienione było w „Bulli gnieźnieńskiej" z 1136 roku. Szczególną popularność zyskało ostatnich dekadach XX wieku. Zdrobnienie tego imienia to Miłoszek.
 • Stanisław – staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Składa się z dwóch członów „stani” – „stać się” oraz „sław” – „sława”. Oznacza więc tego, który ma się stać/stał się sławny. Pierwszy raz w polskich dokumentach pojawiło się w XI wieku. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Staś, Staszek, Stasiek, Stasiu, Stasio, Stasiulek, Stach.
 • Wojciech – staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, które jest złożone z dwóch słów „woj”, czyli wojownik i „ciech”, czyli cieszyć się. Wojciech to jedno z najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Wojtek i Wojtuś.

Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Kiedyś wierzono, że nadanie odpowiedniego imienia dziecku zapewni mu szczęście w życiu, powodzenie i zdrowie. Dzisiaj rodzice coraz rzadziej kierują się symboliką, a większą uwagę zwracają na fakt, że imię będzie towarzyszyło człowiekowi przez całe życie i powinno do niego pasować. Wielu rodziców, którzy mieli już wybrane imię, zmienia decyzję po przyjściu dziecka na świat. Z pewnością powinni oni pamiętać, że imię nie powinno być ośmieszające. Nadając dziecku nietypowe imiona można go narazić w przyszłości na wiele nieprzyjemności ze strony rówieśników. Kolejnym ważnym aspektem jest jego dopasowanie do nazwiska. To właśnie z tych względów decyzja o wyborze imienia jest bardzo ważna i może wpłynąć na przyszłość dziecka.

Ranking najczęściej nadawanych imion w Polsce w 2021 przygotowany na podstawie danych Ministerstwa Cyfryzacji

Po babci lub dziadku, a może na cześć postaci historycznej lub piosenkarki? Wybór imienia dla dziecka wiąże się z nie lada wyzwaniem. A jak Polacy najchętniej nazywali swoje dzieci w 2021 roku?
Zestawienie topowych imion dla chłopców w 2021 r. oraz ich pozycja z roku 2020:

 • Antoni – 3862 (lider również w połowie 2020 r.),
 • Jan – 3535 (również 2. miejsce),
 • Aleksander – 3353 (awans z 4. miejsca),
 • Franciszek – 3252 (awans z 5.),
 • Jakub – 3236 (3. w 2020 r.),
 • Szymon – 2575 (bez zmian),
 • Mikołaj – 2536 (awans z 8. pozycji),
 • Leon – 2479 (awans z 11. miejsca),
 • Filip – 2372 (7. w 2020 r.),
 • Stanisław – 2295 (9. w 2020 r.).

Zestawienie topowych imion dla dziewczynek z 2021 r. oraz ich pozycja z roku 2020:

 • Zuzanna – 3251 (awans z 2. miejsca),
 • Zofia – 3178 (awans z 3 miejsca),
 • Hanna – 3064 (awans z 4. miejsca),
 • Julia – 3022 (liderka zestawienia z połowy 2020 r.),
 • Maja – 2812 (to samo miejsce również w ubiegłym roku),
 • Laura – 2679 (awans z 10. miejsca),
 • Oliwia – 2377 (awans z 8. miejsca),
 • Alicja – 2362 (7. w 2020 r.),
 • Lena – 2309 (6. w 2020 r.).
 • Pola – 2190 (awans z 11. miejsca)

Mercedes, Ligia i Nia – to dziewczęce imiona, które w zestawieniu Ministerstwa Cyfryzacji pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców najrzadziej nazywano takimi imionami jak: Gajusz, Racibor i Romeo.

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

miejsce #2

BabySense

Babysense Monitor Oddechu 5 + Videoniania Luvion Essential 2W1

1 149,00 zł498,99 zł-57%
miejsce #5

Huggies

Huggies Elite Soft 1 26Szt Pieluchy

17,99 zł10,82 zł-40%
miejsce #6

Noname

Bramka Barierka Ochronna Drzwi Na Schody Do 83CM

233,20 zł149,00 zł-36%
miejsce #7

Miniland

Miniland Waga Elektroniczna Dla Dzieci I Niemowląt Ml89041

474,99 zł306,00 zł-36%
miejsce #9

BabyOno

Babyono Pojemnik Na Smoczek Słonik Jagodowy

14,65 zł9,97 zł-32%
miejsce #10

LOVI

LOVI POJEMNIK NA SMOCZEK - PUDROWY RÓŻ (13/111)

18,32 zł12,67 zł-31%
miejsce #12

Seca

Seca Elektroniczna Waga Niemowlęca (Iii) 757

6 681,99 zł5 078,00 zł-24%
miejsce #13

BabyMatex

Baby Matex Okrycie kąpielowe Frotte Best Friend Turkus

59,70 zł46,00 zł-23%
miejsce #14

Elgydium

Elgydium Szczoteczka Kids dla dzieci w wieku 2-6 lat

13,66 zł10,61 zł-22%
miejsce #15

Skip Hop

Skip Hop Wanienka Wielofunkcyjna Moby Blue Niebiesko-Szary

196,00 zł152,22 zł-22%
miejsce #16

Elgydium

ELGYDIUM JUNIOR Szczotka do zębów dla dzieci (7- 12 lat)

11,99 zł9,30 zł-22%
miejsce #19

Stokke

Stokke Flexi Bath Stojak Do Wanienki

299,00 zł254,15 zł-15%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mundial 2022. Pierwsza polska restauracja w stolicy Kataru

Materiał oryginalny: Imiona dla dziewczynek i chłopców. Zosia, a może Janek? Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka? - Strona Kobiet

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie