Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak koronawirus wpłynął na sytuację osób po pięćdziesiątym roku życia na rynku pracy? Mają się czego obawiać?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W obliczu zmian grupa 50 + woli się przekwalifikować niż zmienić pracę.
W obliczu zmian grupa 50 + woli się przekwalifikować niż zmienić pracę. Szymon Starnawski /Polska Press
Sytuacja pracowników 50+ na rynku pracy to ważny temat, zasługujący na szczególną uwagę, zwłaszcza w obliczu konsekwencji pandemii koronawirusa. - Wyzwania biznesowe związane z pandemią dodatkowo podkreśliły znaczenie dla pracodawców doświadczonych ekspertów- zwraca uwagę ekspertka.

Według danych GUS w I kwartale 2020 roku aktywnych zawodowo było 60 proc. Polaków w wieku 50-64 lat. Stopa bezrobocia w tej grupie w pierwszych trzech miesiącach roku wynosiła zaledwie 2,5 proc., co stanowiło jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Jak pandemia rozwijająca się w II i III kwartale roku może wpłynąć na te liczby? Zdaniem ekspertki obecna pozycja osób 50+ na rynku pracy jest często zależna od specjalizacji.

- Wyzwania biznesowe związane z pandemią dodatkowo podkreśliły znaczenie dla pracodawców doświadczonych ekspertów, gotowych do szybkiego wsparcia firmy w kluczowych projektach – m.in. w branży IT, sprzedaży czy finansach. W wielu z tych branż to młodsi pracownicy, mający mniejszą wiedzę, mogą mieć w niektórych rekrutacjach większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Z kolei w przypadku stanowisk o mniej specjalistycznym charakterze, w których doświadczenie odgrywa mniejszą rolę osoby 50+ mogą mieć spore trudności w rekrutacji - mówi Aleksandra Skwarska, ekspertka Grupy Pracuj, cytowana w komunikacie.

6 na 10 respondentów Pracuj.pl przed pandemią koronawirusa uważało, że pracodawcy powinni bardziej dbać o pracowników po 50. roku życia, niż robią to obecnie. Opinia ta obrazuje świadomość panującą wśród większości badanych Polaków, dotyczącą trudnej sytuacji osób zbliżających się do wieku emerytalnego na rynku pracy.

Wybuch pandemii koronawirusa mógł być czynnikiem dodatkowo pogłębiającym wyzwania zawodowe pracowników 50+. A jednocześnie ponad połowa respondentów uważa, że zatrudnianie pracowników ze starszych pokoleń dobrze świadczy o firmie jako pracodawcy.

Jak zauważa dr Paula Pustułka, socjolog z Uniwersytetu SWPS, pracownicy 50+ to w wielu wypadkach osoby pragnące zawodowej stabilizacji i bezpieczeństwa, unikające zmian pracy nawet kosztem lepszych zarobków czy awansów. - Znajdując się w momencie tak zwanej późnej dorosłości oraz wkraczania w fazę starości, respondenci z grupy tzw. baby boomers zdają się już być „w blokach startowych” sprintu do emerytury. To właśnie oni najczęściej pragną zawodowej stabilizacji i bezpieczeństwa, a także unikają zmian pracy nawet kosztem lepszych zarobków czy awansów. Na tym etapie życia respondenci starają się minimalizować stres zawodowy przez dbałość o dobrą atmosferę i relacje- zwraca uwagę ekspertka.

Obejrzyj wideo:

Ekspert: Jedzenie z restauracji powinno przyjechać jak najszybciej i spełniać te same standardy, co przy stoliku w lokalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak koronawirus wpłynął na sytuację osób po pięćdziesiątym roku życia na rynku pracy? Mają się czego obawiać? - Strefa Biznesu

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto