Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie zmarznąć podczas noclegu w plenerze?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Zamiast wakacji w pięciogwiazdkowym hotelu wolisz pełną przygód wyprawę pod namiot w góry? Lato przed nami, a do takich wypadów będzie coraz więcej okazji. Jednak mimo wysokich temperatur w ciągu dnia, temperatury w nocy potrafią spaść do niskich wartości, a co za tym idzie – będziesz potrzebować dodatkowej ochrony termicznej. W tej roli od lat niezawodne są śpiwory, które są wciąż ulepszane i jeszcze bardziej zaawansowane technologiczne. Jakie śpiwory wybierać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materiał
Materiał, z którego jest wykonany śpiwór to najważniejsze kryterium, na które powinieneś zwrócić uwagę decydując się na jego zakup. Powłoka śpiwora jest prawie zawsze wykonana z materiałów syntetycznych. Najczęściej jest to materiał poliamidowy – nylon, lub materiał poliestrowy. Użycie sztucznych tkanin zapewnia ochronę przed brudem, daje możliwość szybszego czyszczenia i schnięcia. Są one lżejsze niż naturalne. Niekiedy materiał jest dodatkowo wzmacniany techniką rip-stop, czyli użyciem dodatkowych, mocniejszych włókien – wtedy jest wytrzymalszy i trudniejszy do rozerwania. Na rynku dostępne są także śpiwory z wypełnieniem puchowym – który jest bardzo lekki i trwały, ale niestety nieodporny na wilgoć, a także nieodpowiedni dla alergików. Do minusów takiego wypełnienia należy także wysoka cena.

Pora roku
To od niej w dużej mierze zależy, jaki typ śpiwora powinieneś zakupić. Jaki śpiwór wybrać na najcieplejszą porę roku? Czym one się różnią i jakie modele wybierać?
Kiedy chcesz nocować nad jeziorem lub w tropikach, ten rodzaj śpiwora będzie dla Ciebie najlepszy. Są to śpiwory zawierające mniej ociepliny, o temperaturze komfortu 5-10 st C. Często pozbawione są kołnierza termicznego. Możesz też wybrać śpiwór typu kołdra, jest wygodniejszy, ale cięższy. Jeśli zamierzasz wędrować z całym dobytkiem na plecach możesz wybrać śpiwór lżejszy i łatwiejszy w kompresji.

Śpiwór letni
Świetnie sprawdzi się model typu mumia, taki jak Hi-TecStich. Dzięki niskiej wadze, łatwości transportu i przechowywania doskonale sprawdza się przez cały sezon podczas ciepłych nocy zapewniając niezwykłą wygodę. Posiada on wypełnienie Hollowtech - antyalergiczną włókniną poliestrową, której pojedyncze włókna posiadają kanalik gromadzący powietrze. Liczne sploty spiralnie skręconych włókien sprawiają, że wypełnienie jest bardzo miękkie. Można je łatwo kompresować do niewielkich rozmiarów, co z pewnością przyda się przy niewielkiej ilości miejsca w plecaku. Zachowuje swoje właściwości ocieplające nawet w wilgotnych warunkach i bardzo szybko schnie. Jest on wykonany w 100% z poliestru, dzięki czemu waży jedynie 1,1 kg. Zakres temperatur to 5-10 st C.

Śpiwór trzysezonowy
Jeśli nie chcesz kupować śpiwora na jedną porę roku, możesz zdecydować się na trzysezonowy. Zda on egzamin zarówno latem jak i wiosną i jesienią, ale zimą już nie. Ich temperatura komfortu wynosi w granicach ok. 5 st. C. Trzeba pamiętać, że powinny zapewniać komfort w temperaturze poniżej zera, np. w poranne majowe przymrozki. To śpiwory najczęściej o budowie mumii, z dobrze dopasowanym kapturem i kołnierzem docieplającym. Mogą mieć budowę jedno lub dwuwarstwową. Jeśli wypełnione są syntetyczną ociepliną, ważą na pewno ponad 1kg (zwykle ok. 1,6-2 kg) Jeśli mają służyć w turystyce rowerowej bądź wodnej, sprawdzą się doskonale.

Na nieco chłodniejsze dni wybierz na przykład śpiwór Coleman Crescent łączący w sobie świetną izolacje termiczną o temperaturze komfortu +5 stopni C z optymalną wagą i wymiarami po jego złożeniu. Zastosowanie syntetycznego wypełnienia ColethermMicrofibre gwarantuje odpowiednią ochronę przed chłodem podczas zimniejszych letnich czy wiosennych nocy. Tkanina zewnętrzna Ripstop charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, nawet jeśli przyjdzie do rozbicia biwaku między skałami. Śpiwór Coleman Crescent wyposażono w kołnierz regulowany elastycznym ściągaczem, zapewnia to jak najmniejsze straty ciepła jeśli temperatura otoczenia niebezpiecznie się obniży. Izolująca listwa na całej długości zamka zabezpiecza to kluczowe miejsce przed wdzieraniem się do środka śpiwora chłodu. Waga tego sprzętu to 1906 g.

Natomiast na cieplejsze dni możesz wybrać model Peme Ultralight 1000, który będzie Ci służył podczas wędrówek i biwaków przez większą część sezonu. Optimum temperaturowe na poziomie 8 stopni C stwarza doskonałe warunki do nocowania w namiocie. Regulowany kaptur termiczny, kołnierz i listwa termiczna zapobiegają stratom ciepła podczas snu. Natomiast skuteczne utrzymywanie ciepła gwarantuje wypełnienie EulinFiber (wypełnienie z lekkich włókien syntetycznych o dobrych właściwościach izolujących. Włókna są sprężyste dzięki czemu nie tracą swoich parametrów mimo wielokrotnego zwijania śpiwora do pokrowca kompresyjnego.). Zamek śpiwora od wewnątrz został obszyty taśmą zapobiegającą wcinaniu się podszewki pod suwak, dzięki czemu zapinanie śpiwora nie stwarza żadnych problemów. Wewnętrzna kieszonka przechowa rzeczy, które trzeba szybko znaleźć w ciemności np. telefon i niewielką latarkę.
Życzymy udanej i bezpiecznej wyprawy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto