Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać dron? Czyli nowa zabawka dla dużych chłopców

Materiał Partnera Zewnętrznego
Niegdyś zarezerwowane dla wojska, dziś ich zminiaturyzowane wersje zasilają prywatne floty amatorów podniebnych ewolucji. Drony, czyli bezzałogowe obiekty latające, przestały być urządzeniami trudno dostępnymi, specjalizującymi się w misjach bojowych. Urządzenia te służą dziś głównie rozrywce, choć bardziej zaawansowane mają na pokładach kamery HD, które mogą nagrywać nietypowe ujęcia do celów prywatnych lub komercyjnych. Maszynami steruje się za pomocą komputera, tabletu lub smartfonu. Złożone z kilku (4, 6, 8) wirników maszyny nie potrzebują wiele miejsca, by wzbić się w powietrze, gdyż mają funkcję pionowego startu.

Na rynku możemy znaleźć już urządzenia o różnym poziomie zaawansowania. Drony mogą służyć jedynie rekreacji, wtedy są urządzeniami prostszymi i tańszymi lub służyć do nagrywania profesjonalnych materiałów wideo wysokiej jakości, co wiąże się z wyższymi cenami. Jeśli chcesz zaspokoić swoją młodzieńczą fascynację wzbicia się w powietrze, postaw na coś prostego, co dostarczy frajdy, ale nie spustoszy kieszeni. Parrot Rolling Spider jest bardzo stabilną maszyną, co oznacza, że nie trzeba zaawansowanych umiejętności, by ją pilotować. Oprócz miniaturowych wymiarów, ma inną charakterystyczną cechę – kółka na grzbiecie. Dzięki temu może wjeżdżać po ścianach lub przemieszczać się po suficie. Aparat robi zdjęcia w rozdzielczości 300dpi i z prędkością 60 kl/sek. Oprócz tego, może wykonywać akrobacje powietrzne i gwarantuje dobrą zabawę. Rolling Spider pędzi z prędkością do 18km/h, pokonuje zakręty pod kątem 90° i 180° oraz wykonuje przewroty w przód i w tył. Dron zarejestruje świat z wysokości 20 metrów, bo ma właśnie taki zasięg. Bateria wystarcza na 8-minutowy lot i jest ładowana do pełna w ciągu 90 min.

Bardziej zaawansowane drony mają na swoich pokładach moduły GPS, za pomocą których zawsze wrócą w wyznaczone miejsce, nawet jeśli stracisz je z pola widzenia. Ale ich poczynania możesz obserwować przez wysokiej jakości optykę. Maszyna Parrot AR.DRONE 2.0 ma dwie kamery. Jedna nagrywa filmy w rozdzielczości HD 720p, druga QVGA skierowana jest do dołu i pomaga bezpiecznie posadzić statek latający na ziemi. Dołączony moduł nawigacyjny GPS pozwala rejestrować wszystkie parametry lotu, jak prędkość, wysokość, kierunek, położenie geograficzne oraz wyznaczać trasy na ekranie mobilnego sterownika (tablet, smartfon) zamiast manualnie - za pomocą joysticków na wyświetlaczu. Dodatkowo jednym przyciskiem przywołasz maszynę do miejsca startu. Wróci ona „po swoich śladach”, czyli opierając się na ponad 350 parametrach pojedynczego lotu. Jest więc świetnym urządzeniem do eksploracji miejsc trudno dostępnych, których przebycie w jedną stronę jest dużym wyzwaniem. Zarejestrowany obraz można nagrywać za pomocą Wi-Fi w urządzeniu sterującym lub na dołączonym module GPS. W zestawie znajdziesz również dwie obudowy, chroniące drona podczas lotów wewnątrz i na zewnątrz. Zasięg szacowany jest na około 50 metrów, a czas pracy na około 10 – 12 minut.

Jeśli interesują Cię wrażenia najwyższych lotów – w przenośni i dosłownie – wybieraj maszyny najbardziej zaawansowane, ze stabilizacją nagrywanego obrazu oraz rozbudowanymi rejestratorami lotu. Oczywiście, jeżeli liczysz na zapierające dech w piersiach ujęcia, maszyna musi mieć też pokaźny zasięg. Urządzeń tych możesz używać do zleceń komercyjnych, co zwrócić Ci koszty inwestycji. Jednym z najbardziej rozbudowanych dronów jest DJI Phantom 2. Zaawansowane funkcje autopilota pozwalają wcześniej planować trasę, byś w trakcie przelotu mógł się skupić na nagrywaniu filmów lub robieniu zdjęć. Wysokościomierz, kompas, GPS i inne systemy wspierają i automatyzują przeloty, pozwalając na zawisanie w bezruchu i korektę pozycji w razie przypadkowego przemieszczenia się. Cała ta technologia chroni również drona przed zniszczeniem. W momencie kiedy tracisz zasięg (ten jest imponujący – 700 metrów na otwartej przestrzeni) lub wyczerpuje się bateria (wystarcza na 20 – 25 minut lotu), maszyna wróci do zaprogramowanej pozycji, uwzględniając drogę, jaką ma jeszcze do przebycia. To, co jednak wyróżnia DJI Phantoma 2 spośród innych maszyn, to uchwyt na kamerę gimball. Trzyosiowa stabilizacja pomaga likwidować wszelkie drgania i przechyły obrazu, nawet przy dużych zwrotach czy podmuchach wiatru. Umożliwia też kontrolę nad zamontowanym aparatem w szerokim zakresie, a to pozwoli na rejestrację najśmielszych ujęć z sytuacji niebezpiecznych i niecodziennych. Ten dron znajduje się na wyposażeniu wielu studiów filmowych, doświadczonych reżyserów i fotografów, a także agencji organizujących eventy, którym zależy na najwyższej jakości dokumentacji spektakularnych imprez.

Loty miniaturowymi dronami to świetna zabawa i doskonała alternatywa dla zdalnie sterowanych samolotów. Jednak pamiętaj, że są pewne graniczenia w ich pilotowaniu. Przede wszystkim operując taką maszyną, musisz ją zawsze mieć w zasięgu wzroku. Do lotów opartych jedynie na urządzeniach wideorejestrujących potrzebne są specjalne pozwolenia oraz instalacja odpowiednich systemów. Druga sprawa to waga takiego statku powietrznego. Jeżeli nie przekroczy 25 kilogramów, a większość rekreacyjnych maszyn nie osiąga tego pułapu, nie potrzebujesz żadnych pozwoleń. Kolejną kwestią jest cel lotu. Rekreacyjny lub sportowy nie wymaga dodatkowych działań, ale jeśli zamierzasz wykorzystywać drona do celów komercyjnych musisz przejść odpowiednie szkolenie, zdać egzamin i wykupić ubezpieczenie OC.

Istotne jest też w jakich strefach latasz. W Polsce masz prawo do wykorzystywania niekontrolowanej przestrzeni powietrznej, ale z wyłączeniem pewnych obszarów. By nie naruszać przepisów, dowiedz się w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, czy wybrane przez Ciebie miejsce jest dopuszczone do swobodnych lotów. To uchroni Cię od konsekwencji, bo nieznajomość prawa nie może być usprawiedliwieniem przed karą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto