Jak wygodnie wymieniać pliki pomiędzy smartfonem, tabletem, a komputerem?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Każdego dnia używamy kilku różnych urządzeń zawierających ważne dla nas dane, przede wszystkim smartfona i laptopa. Aby korzystać z nich efektywnie, potrzebujemy szybkiego i wygodnego dostępu do aktualnych plików niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy i urządzenia, jakiego w danej chwili używamy. Dlatego coraz więcej mówi się o udostępnianiu danych w ramach ekosystemu urządzeń mobilnych i współdzielenia ich z innymi użytkownikami. Do najpopularniejszych sposobów na wymianę plików należą chmury, aplikacje mobilne oraz autorskie rozwiązania poszczególnych producentów np. SHAREit dla Lenovo.

Smartfony i tablety w wielu zastosowaniach doskonale zastępują komputer, jednak ich wszechstronność wcale nie oznacza, że przejmą wszystkie obowiązki laptopów. W pracy to komputer jest nadal podstawowym narzędziem. Duży ekran, wydajne podzespoły i wygodna klawiatura są nie do zastąpienia. Te wszystkie urządzenia doskonale się uzupełniają, oferując wygodę i funkcje przydatne w zależności od tego co i gdzie chcemy zrobić. Wybierając kilka narzędzi zamiast jednego trzeba się jednak zmierzyć z poważnym wyzwaniem - sprawną wymianą danych w ramach kilku urządzeń. W jaki sposób zapewnić sobie dostęp do aktualnych plików?
Przejściówka dla USB OTG

Niektóre modele smartfonów i tabletów obsługują standard OTG, który pozwala podłączyć do urządzenia nośnik USB np. dysk twardy. Rozwiązanie takie jest jednak niewygodne i w porównaniu do innych, dostępnych opcji po prostu przestarzałe. Wymaga posiadania adaptera.

Poczta elektroniczna
Najprostszym i dla wielu osób najbardziej oczywistym sposobem wymiany plików jest poczta elektroniczna. Wysłanie zdjęcia lub dokumentu w postaci załącznika jest proste i obsługiwane przez wszystkie produkty, niezależnie od systemu operacyjnego. Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad. Rozmiar pliku jest zazwyczaj ograniczony przez serwer pocztowy. W przypadku popularnej poczty GMail to 25 MB dla załącznika. Z jednej strony dużo, ale w dobie coraz wyższej jakości multimediów może okazać się niewystarczająco. Serwery pocztowe nie zawsze chcą przepuszczać wiadomości z załączonymi plikami o specyficznych rozszerzeniach np.: exe., bat. Korzystając z poczty do wymiany danych trzeba też pamiętać o regularnej archiwizacji lub czyszczeniu skrzynki, bo dostępne miejsce na serwerze również jest limitowane (w GMail 10 GB). I ostatecznie, żeby otworzyć plik przesłany za pomocą poczty trzeba go pobrać do pamięci urządzenia i otworzyć za pomocą wybranej aplikacji. Im więcej różnych formatów, tym więcej aplikacji trzeba posiadać. Dlatego poczta sprawdza się najlepiej w swojej tradycyjnej roli, w komunikacji między różnymi użytkownikami oraz w przypadku niewielkich załączników.

NFC, Bluetooth
Z myślą o szybkim wysyłaniu danych stworzono standard NFC, który pozwala ekspresowo nawiązać bezprzewodowe połączenie i przekazać dane pomiędzy dwoma urządzeniami bez konieczności autoryzacji, czy też ręcznego parowania. NFC w praktyce umożliwia nawiązanie połączenia - samo przesłanie pliku odbywa się przy pomocy innego medium, najczęściej jest to Bluetooth. Jak w praktyce korzystać z tego rozwiązania?

Na zdjęciu: Uruchamianie połączenia NFC na smartfonie Lenovo Moto X Style

Najłatwiej przesłać pojedynczy plik np. zdjęcie lub wizytówkę. Wystarczy otworzyć książkę adresową lub wyświetlić zdjęcie na ekranie NFC i zbliżyć do siebie urządzenia tylnymi ściankami, gdzie najczęściej zamontowane są anteny. NFC to technologia krótkiego zasięgu działająca na odległości nie większej niż 10-20 centymetrów. NFC to idealne rozwiązanie, gdy chcemy szybko przekazać pojedynczy plik lub dane między dwoma urządzeniami. Warto pamiętać, że nie wszystkie modele obsługują tę technologię i jest to największe ograniczenie. W praktyce NFC ma najwięcej zalet w komunikacji z innymi użytkownikami.
Dysk internetowy

Obecnie to najwygodniejszy sposób na dostęp do plików z dowolnego urządzenia i miejsca, a także na udostępnianie zasobów innym użytkownikom. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami są: Dysk Google, Dropbox oraz One Drive. Każda z tych usług dostępna jest zarówno z poziomu tabletu, smartfona, jak i komputera - niezależnie od systemu operacyjnego. W przypadku iOS i Android odpowiednie aplikacje pobieramy ze AppStore lub Play Google.

Wszystkie te trzy usługi działają podobnie, polegają na synchronizowaniu danych zapisanych w pamięci lokalnej z chmurą. Mówiąc prościej, każdy plik, który znajduje się na jednym z urządzeń użytkownika można umieścić na dysku internetowym (w chmurze) i otrzymać w ten sposób dostęp do niego w dowolnym momencie, z dowolnego urządzenia i w dowolnym miejscu na świecie. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu. Pojedyncze pliki lub całe zbiory można też w szybki i łatwy sposób udostępnić innym lub współdzielić wybrane foldery. Dysku internetowego można użyć również do wykonania kopii zapasowych lub archiwizacji.

W przypadku Dysku Google i urządzeń z systemem Android można na przykład skonfigurować automatyczną synchronizację zdjęć i filmów zarejestrowanych wbudowaną w urządzenie kamerą. Z poziomu tabletu i smartfonu używamy tej samej aplikacji Dysk Google, natomiast użytkownicy komputerów mogą otworzyć stronę drive.google.com i zalogować się na swoje konto. Innym, wygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie klienta usługi Dysk Google pod Windows, wtedy określone pliki będą automatycznie synchronizowane. Podobną funkcjonalność oferują również Dropbox i OneDrive.

Zalet chmur jest kilka: pliki są skatalogowane, są dostępne w czasie rzeczywistym z dowolnego urządzenia, można je w prosty sposób współdzielić, edytować i udostępniać innym. Nawet przy braku własnego urządzenia, można skorzystać z dowolnego laptopa, czy komputera i szybko dostać się do plików przez przeglądarkę internetową.

Aplikacje do wymiany danych
Innym popularnym i wygodnym sposobem na wymianę plików pomiędzy pecetem, smartfonem i tabletem jest użycie dodatkowych aplikacji i nawiązanie bezpośredniego połączenia pomiędzy urządzeniami. W sklepach dostępnych dla systemów operacyjnych Windows, Android oraz iOS znajdują się dziesiątki aplikacji tego typu, zarówno w wersji płatnej, jak i bezpłatnej. Dodatkowo część producentów instaluje tego typu aplikacje na nowych urządzeniach.

Na zdjęciu: WiFi File Transfer na tablecie Lenovo YOGA Tab 3

WiFi File Transfer - pod tą nazwą w Play Google znajduje się przynajmniej kilka aplikacji. Wszystkie działają podobnie, różnią się detalami. Łączy je zasada działania: aplikacja uruchamia w tle serwer plików w systemie Android, do którego mamy dostęp bezpośrednio przez sieć lokalną (połączenie Wi-Fi). Obsługa tego typu aplikacji jest bardzo prosta - instalujemy ją na urządzeniu, z którego dane chcemy skopiować. Następnie wystarczy ją uruchomić i wybrać przycisk Start, który aktywuje mechanizm udostępniający dane. Jak dostać się do udostępnionych plików? Na ekranie zostanie wyświetlony adres, który trzeba wpisać w przeglądarce docelowego urządzenia, do którego chcemy skopiować dane - na przykład w przeglądarce komputera.
SHAREit to przykład fabrycznie zainstalowanej aplikacji Lenovo. Służy do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami oraz do klonowania ustawień, kontaktów i aplikacji. Dzięki temu może sprawdzi się w codziennym korzystaniu, jak i podczas przywracania danych i ustawień po zmianie urządzenia na inne np. po wymianie laptopa na nowy. Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepie Play Google. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy zainstalować ją na wszystkich urządzeniach, między którymi chce się wymieniać pliki. SHAREit działa bezprzewodowo dzięki sieci, a przysyłanie danych odbywa się poprzez zaznaczenie obiektów i komendy Wyślij-Odbierz.

Na zdjęciu aplikacja SHAREit na smartfonie Lenovo Moto X Force

Więcej praktycznych informacji na temat wymiany plików pomiędzy urządzeniami można znaleźć w materiale na blogu Lenovo.

Źródło: **

www.conowego.pl

**

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
R
Autor na grafice zamienił dropboxa z onedrive'm...
Dodaj ogłoszenie