Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zachęcić seniora do aktywności fizycznej

Materiał Partnera Zewnętrznego
Przyjęło się, że trenują ludzie młodzi, a seniorzy siedzią na ławce przed blokiem, na kanapie przed telewizorem lub w poczekalni w przychodni. To stereotypy, które coraz więcej osób starszych przełamuje, bo im się to opłaca. Opłacalność wyrażana finansowo również odgrywa ważną rolę w uprawianiu sportu, bo seniorzy oszczędzają na lekach, których biorą mniej dzięki intensywnemu ruchowi. Przede wszystkim chodzi jednak o korzyści właśnie zdrowotne.

Aktywność fizyczna nie wyleczy wszystkiego, ale pomoże seniorom zapobiegać bólom kręgosłupa, spadkowi gęstości tkanki kostnej, chorobom stawów, ich ograniczeniom i zwyrodnieniom, a także zanikowi mięśni, co ciągnie za sobą spadek siły. Wszystko to ma przełożenie na życie codzienne – sprawny senior, to senior samowystarczalny, niezależny, nie wymagający stałej opieki.

Jest więcej korzyści, które zachodzą wewnątrz organizmu podczas wysiłku fizycznego. I tu akurat wiek nie ma znaczenia, bo i w młodych organizmach działa tak samo: zwiększa odporność oraz pojemność płuc, poprawia gospodarkę hormonalną, zapobiega nadwadze, wpływa pozytywnie na układ krążenia i oddechowy - co ureguluje ciśnienie. Ważne są również benefity mentalne: zapobieganie depresji oraz samotności, usprawnia procesy myślowe, pomaga nawiązywać nowe znajomości, dzięki zwiększonej witalności.

Wszystko to będzie miało dobry wpływ na optymizm seniora, jego kondycję i energię, zarówno tę fizyczną, jak i życiową. Otwieranie się na nowych ludzi i nowe sytuacje pozwala również zwalczyć nudę i zagospodarować czas, którego ludzie na emeryturze mają zazwyczaj dużo.

Przede wszystkim trzeba osobie starszej wytłumaczyć, że aktywność fizyczna nie będzie w ich przypadku polegała na wylewaniu z siebie litrów potu podczas treningu ze sztangą. Ważne jest również, by przekonać, że ruch nie męczy, a wręcz dodaje energii. Oczywiście senior może być niecierpliwy, oczekując natychmiastowych wyników, ale trzeba wyjaśnić, że może to trochę w tym wieku potrwać.

Od czego zacząć? To zależy od kondycji seniora i tego, czy w przeszłości uprawiał sport. Jeśli nie, to warto wystartować spacerując. Można codziennie zwiększać dystans, stawiając poprzeczkę coraz wyżej. Dobrym rozwiązaniem będzie też nordic walking - prócz nóg, senior rozrusza również ręce i barki. Tempo podczas tych aktywności dobierze sam. Jeśli wolne chodzenie już mu nie wystarcza, warto zacząć biegać. Należy pamiętać, by zacząć spokojnie, od truchtu. Z czasem (by nie zrazić się na początku) tempo będzie wyższe, a odległości większe.
Świetną aktywnością, nie obciążającą stawów i całego organizmu, będzie dla seniora aqua aerobic lub pływanie. Pierwsze świetnie oswoi go z wodą, drugie pomoże pracować nad zdrowiem.
Gdy senior i te aktywności uzna za mało wymagające, czas wejść do siłowni. Tam najlepiej oddać się w ręce trenera, który oceni stan fizyczny osoby starszej i dobierze odpowiednie ćwiczenia.

W pochmurne dni lub podczas dnia wolnego od aktywności na zewnątrz, można poćwiczyć w domu. Wystarczy mata do jogi i zestaw ćwiczeń od trenera z siłowni. Można też tę stację wykorzystać rano na rozciąganie i gimnastykę, co zwiększy witalność i chęć do życia na cały dzień.

Nikt nie powinien zapominać o rozgrzewce, a senior tym bardziej. Źle dogrzane stawy i mięśnie mogą odmówić posłuszeństwa i spowodować kontuję. Warto więc trzymać się dewizy, że „sport to zdrowie” i delikatnie się rozruszać.

Tu wstawiamy produkty:

Ciśnieniomierz pozwoli kontrolować na bieżąco tętno, zatem efekty treningu będzie można odczytać ze wskazań tego urządzenia. Wybierz model, który nie pozwoli na przeprowadzenie badania, jeśli mankiet został źle założony. To da zawsze miarodajny wynik.

Pulsometr to przenośny ciśnieniomierz w formie zegarka na nadgarstku i odbiornika umieszczanego na klatce piersiowej. Senior na bieżąco może reagować na wskazania przyspieszając lub zwalniając. Wystarczy wyznaczyć strefę tętna, w której będzie pracować, a urządzenie zaalarmuje dźwiękowo, jeśli wyjdzie poza nią.

Ręcznik z mikrofibry świetnie wchłania wilgoć, po czym szybko ją oddaje. Przyda się na basen, ale i do siłowni. Bawełniane będą schły wolniej, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i powoduje nieprzyjemny zapach.

Mata do jogi przyda się seniorowi zarówno domu, jak i w siłowni. Ochroni przed chłodem posadzki oraz zapewni komfortowe warunki do ćwiczeń. Lepiej mieć swoją, ponieważ w fitness klubach nie każdy dba o ich czystość

Bielizna termoaktywna to istotny element wyposażenia osoby starszej, która uprawia sport. Specjalna konstrukcja materiału wypuszcza wilgoć na zewnątrz, ale nie wpuszcza jej do środka. To daje komfort termiczny i dba o zdrowie seniora, zapobiegając przeziębieniom.

Kijki do nordic walking to świetne rozwiązanie dla początkujących, choć tempo i odległość zawsze można zwiększyć, jeśli senior potrzebuje większych bodźców. Wybierz sprzęt z różnymi końcówkami, co pozwoli chodzić po zróżnicowanym terenie oraz z płynną regulacją długości, by dopasować ich rozmiar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto