Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden dzień w Lidzbarku Warmińskim

Agnieszka Szukuć
Lidzbark Warmiński to perełka województwa warmińsko-mazurskiego, która ma do zaoferowania o wiele więcej niż stolica regionu - Olsztyn. Zresztą miasto to, aż do końca XIX wieku pełniło rolę stolicy Warmii. Dziś Lidzbark Warmiński rozwija się i nie zapomina o turystach. Spędzając urlop na Warmii po prostu trzeba odwiedzić tą urokliwą miejscowość, gdzie można poczuć atmosferę minionych epok.

Do Lidzbarka Warmińskiego łatwo dotrzeć z Olsztyna. Do wyboru mamy tradycyjne PKS lub prywatne linie, które w ciągu niecałej godziny przetransportują nas z jednego miasta do drugiego. Za bilet nie zapłacimy więcej niż 10 złotych. Busiki kursują bardzo często, obsługa jest miła i pomocna, więc sama podróż nie będzie wiązała się z żadnymi problemami. Oczywiście do Lidzbarka można pojechać własnym autem. Odnowiona droga na trasie Olsztyn-Lidzbark sprawia, że komfort jazdy jest naprawdę wysoki.

Po przyjeździe do Lidzbarka Warmińskiego warto od razu skierować się na zamek. Jeśli macie mało czasu na zwiedzanie miasta, jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zamek jest duży i w bardzo dobrym stanie. W środku mieści się muzeum, które w okresie letnim jest otwarte w godzinach od 9.00 do 17.00. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, studencki - 6 złotych. Obsługa muzeum jest liczna i bardzo pomocna. Zmęczeni zwiedzaniem mogą odpocząć w kaplicy. Na górze znajduje się wystawa interesujących obrazów, a w piwnicy - studzienka, do której niektórzy goście wrzucają pieniądze. Jak zapewnił jeden ze strażników gwarantuje to szybkie znalezienie męża. Najlepszą atrakcją jest jednak możliwość wypożyczenia "średniowiecznego" stroju (za 4 złote). Wybór ubrań jest duży, a przemiła pani nie tylko pomaga w wyborze, ale także służy pomocną dłonią przy zakładaniu kostiumu.

Cerkiew prawosławna również powinna znaleźć się na liście rzeczy do zobaczenia w Lidzbarku. Budowla powstała w latach 1818-1823 dzięki wsparciu finansowemu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Wysoka Brama to miejsce także często odwiedzane przez turystów. Mieści się tam informacja turystyczna.

Miejsca, które cieszą się zainteresowaniem turystów to dwa cmentarze - cmentarz miejski i cmentarz rumuński. Jeśli chodzi o ten drugi, w latach 1914-18 w Lidzbarku Warmińskim mieścił się obóz jeniecki. Stąd też cmentarz. Jednak nazwa jest mylna. Oczywiście chowano tu Rumunów, ale także Rosjan, Belgów, Włochów.

Jeśli lubicie słodkości, warto zajrzeć do kawiarni "Złoty Róg" usytuowanej nieopodal zamku. Ceny nie są wygórowane, a wybór deserów naprawdę robi wrażenie (zaczynając od musu jagodowego, a na sernikach kończąc). Wystrój lokalu zwłaszcza piwnicy robi wrażenie. Warto pójść tam, choćby po to, żeby posiedzieć na ładnych meblach. Miłośnicy pizzy mają w czym wybierać. My szczególnie polecamy pizzernię "Prawdziwa Pizza".

Najlepszy nocleg oferują gospodarstwa agroturystyczne rozsiane wokół Lidzbarka. Oferują nie tylko nocleg, ale i inne atrakcje, takie jak domowe jedzenie czy jazdę konną. Jeśli wasz portfel jest zasobny, warto pomyśleć o noclegu w Hotelu Krasickiego. Hotel położony jest tuż przy zamku i ma aż cztery gwiazdki. W środku znajduje się także SPA. Fajną trakcją jest możliwość przejażdżki gondolą po rzece. Gondole odpływają o 12.00 i 15.00. Musimy pamiętać jednak, że aby taki rejs doszedł do skutku, potrzeba nam 4 chętnych.

Lidzbark Warmiński jest jednym z kandydatów w naszym plebiscycie. Jeśli chcesz zagłosować na to miasto, kliknij TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto