Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania edukacyjna MAM SM w Olsztynie

Redakcja
Źródło: Informacja prasowa
Źródło: Informacja prasowa
29 kwietnia br. (piątek) akcja „Mam SM” zawita do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Felixa Nowowiejskiego w Olsztynie. Dzięki niej przyszli lekarze i pielęgniarki będą mogli „poczuć”, jak wygląda codzienne życie osób chorych na stwardnienie rozsiane, co później pomoże im w praktyce medycznej.

Kampania „Mam SM” adresowana jest bezpośrednio do studentów kierunków medycznych. „Symulacja Mam SM.pl, która jest nieodłącznym elementem kampanii, umożliwia przyszłym lekarzom lepsze zrozumienie objawów choroby jaką jest stwardnienie rozsiane. W tym roku akcje kierujemy również do studentów pielęgniarstwa, którzy mają styczność z chorymi na SM. Dzięki symulacji lepiej wczują się w problemy swoich pacjentów, co zaowocuje ich skutecznym leczeniem i rehabilitacją w przyszłości” – informuje Magdalena Bober z firmy Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., która jest inicjatorem kampanii.

Podczas jednodniowej akcji (29 kwietnia) – we foyer Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Felixa Nowowiejskiego przy ul. Kościuszki 39 w Olsztynie zostaną ustawione specjalne stoiska komputerowe, przy których w godz. 11:00 - 16:00 studenci będą mogli skorzystać z symulacji MamSM.pl oraz otrzymać materiały edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego.

„Symulacja MamSM.pl jest doskonałym narzędziem edukacyjnych dotyczącym stwardnienia rozsianego. Jestem przekonana, że poznanie objawów SM przez zmierzenie się z symulacją wpłynie na lepsze zrozumienie pacjentów przez przyszłych lekarzy, neurologów i pielęgniarki, którzy mają styczność z chorymi” – mówi Anna Gryżewska, Sekretarz Generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, które wspiera kampanię.

Akcję będzie wspomagać Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland. „Cieszę się, że jesteśmy zaangażowani w akcję „Mam SM” dedykowaną właśnie nam, studentom medycyny. Bardzo ważne jest, aby przyszli lekarze podczas kontaktu z pacjentami chorymi na SM potrafili „wczuć się” w ich problemy i spojrzeć na chorobę z ich perspektywy, a symulacja MamSM.pl właśnie to im umożliwia” – informuje Łukasz Durajski z IFMSA – Poland.
Wiosenną edycję kampanii zainaugurowała 5 kwietnia akcja w Rzeszowie. Organizatorzy
z symulacją MamSM.pl dotarli także do Warszawy (11.04), Opola (13-14.04), Legnicy (15-16.04) i Łodzi (18-19.04). Akcja w Olsztynie zakończy wiosenny cykl spotkań ze studentami.

Symulacja pozwala wcielić się w postać osoby chorej na SM, użytkownik ma za zadanie wykonać kilka codziennych czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, zaś chorym na stwardnienie rozsiane nastręczają wiele trudności. Symulacja pokazuje, jakie problemy ze wzrokiem, słuchem, kontrolą ruchów czy utrzymaniem równowagi mogą mieć pacjenci. Aby zobrazować stan chorego na różnych etapach rozwoju choroby zadania zostały przygotowane na kilku poziomach trudności w oparciu o rozszerzoną skalę niepełnosprawności (EDSS).

Podczas kampanii „Mam SM” prowadzonej w 2010 r. ponad 2000 osób odwiedziło akcje edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego zorganizowane na 10 uniwersytetach medycznych w: Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Katowicach i Wrocławiu. Organizatorzy kampanii rozdali tysiące płyt z symulacją MamSM.pl, a także broszur i ulotek o SM oraz działalności Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)
SM powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny spowalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które w wyniku przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Źródło: Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto