MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konin. Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na film ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Niezwykła opowieść o ludzkim losie, ze świetną rolą Bogusława Lindy i poruszającą muzyką Wojciecha Kilara. Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego to ostatni film ogólnopolskiego przeglądu Krótka historia polskiego kina. Projekcja filmu w sobotę,18 listopada o godz 15:45 w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury.

Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie Centrum

Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 18 listopada (sobota), na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Jako ostatni w projekcie pokażemy film z 1981 roku - ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Film został zatrzymany przez cenzurę i z trudem torował sobie drogę do publiczności. W roli głównej Bogusław Linda.

autoplay

Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Od lutego tego roku Kino Centrum prezentowało na dużym ekranie filmy Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Były to m.in. ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), ,,Zezowate szczęście" Andrzej Munka (1960), czy ,,Gorączka” Agnieszki Holland (1981).

Ostatnim filmem w cyklu będzie ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Witek Długosz (Bogusław Linda), student medycyny, zrządzeniem przypadku przeżywa trzy różne warianty swojego losu. Być może to nie przypadek, a spadek po zmarłym przy porodzie bracie bliźniaku albo symboliczna data i miejsce urodzin – 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu – skazują go na silne oddziaływanie współczesnej historii. W zależności od tego, czy złapie uciekający pociąg na stacji Łódź Fabryczna, czy nie - los przekieruje go na inne tory: aktywności w partii lub działalności w opozycji. W pociągu Witek poznaje starego komunistę (T. Łomnicki), który mimo doświadczeń stalinizmu namawia go do wstąpienia do PZPR, a kierownictwo partii dostrzega w nim potencjał młodego działacza. Nie złapawszy pociągu, Witek wpada w ręce sokisty i dostaje karę - pracę społeczną, przy której poznaje młodych opozycjonistów. Przyłącza się do grupy „Latającego Uniwersytetu”, drukuje podziemną prasę, wspiera robotników. Może też w ogóle odmówić udziału w biegu historii - jako zdolny młody lekarz cieszy się zaufaniem dziekana i ma możliwość podjęcia pracy naukowej. Trzeci wariant – postawy neutralnej wobec biegu wydarzeń w Polsce u progu lat 80. okaże się niemożliwy do rozwinięcia.

Krzysztof Kieślowski, twórca filmu nie podkreślał podziałów politycznych w ówczesnej Polsce, ale dowodził, że przyzwoitość możliwa jest niezależnie od miejsca po stronie barykady. Krótki i tragiczny trzeci wariant – wycofania z zaangażowania i wewnętrznej emigracji w PRL –zgodnie z intencją twórcy, skazuje bohatera na porażkę, a nawet unicestwienie. Film zatrzymany przez cenzurę z trudem torował sobie drogę do publiczności.

Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum

.
Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Bilety: 10 zł
Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu:

  • 1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
  • 2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
  • 3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16.30
  • 4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja, 17.30
  • 5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca, godz. 15.00
  • 6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia, godz. 16.00
  • 7. Aria dla atlety - Filip Bajon – 1979 – 16 września, godz. 16.00
  • 8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października, godz. 15.30
  • 9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada, godz. 15.45

    Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto