Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korytarz życia i nowe przepisy: Kierowcy na drodze do poprawy bezpieczeństwa ruchu

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
policja.gov.pl
W ostatnich latach ruch drogowy stał się bardziej zrozumiały i bezpieczniejszy dzięki wprowadzeniu dwóch kluczowych zmian w przepisach dotyczących korytarza życia oraz "jazdy na suwak". To istotne kroki w kierunku poprawy płynności ruchu oraz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Korytarz życia, który dotyczy dróg o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, nakazuje kierowcom utworzenie przejścia dla pojazdów służb ratowniczych. Nowe przepisy precyzyjnie określają, że kierowcy na lewym pasie ruchu powinni zjechać na lewą krawędź, a pozostali na prawą krawędź pasa. To szczególnie ważne na wielopasmowych drogach, gdzie każda sekunda ma znaczenie. Dla służb ratowniczych, które walczą o życie, szybkie utworzenie korytarza jest kluczowe.

Jazda na suwak

Jednak, równie ważna jest zasada "jazdy na suwak". Nowe przepisy precyzują, że kierowcy na pasie, który się kończy i nie ma możliwości kontynuacji jazdy, mają pierwszeństwo. Kierowcy na sąsiednich pasach ruchu mają obowiązek umożliwić im zmianę pasa, bez względu na to, czy z powodu zatoru drogowego czy przeszkody na drodze.

Dla kierowców oznacza to większą płynność ruchu i mniej stresu na drogach. Jednak, pomimo nowych regulacji, ostrożność i bezpieczeństwo nadal pozostają priorytetem. Kierowcy zmieniający pas ruchu powinni to robić z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Nowe przepisy stanowią krok w kierunku bardziej uporządkowanego i bezpiecznego ruchu drogowego. Pamiętajmy, że to zadanie wspólne, które wymaga współpracy i zrozumienia na drodze. Wszyscy jesteśmy beneficjentami tych zmian, które mają na celu poprawę naszego codziennego doświadczenia na drogach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korytarz życia i nowe przepisy: Kierowcy na drodze do poprawy bezpieczeństwa ruchu - Bartoszyce Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto