Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy z Warmii i Mazur odbyli wizytę we Francji [ZDJĘCIA]

Robert Orzechowski
Leśnicy z Warmii i Mazur odbyli wizytę we Francji
Leśnicy z Warmii i Mazur odbyli wizytę we Francji olsztyn.lasy.gov.pl
Leśnicy z Warmii i Mazur, uczestniczyli w cyklu spotkań polsko – francuskich na temat lasów i wody. Głównym punktem była Międzynarodowa Konferencja „Dzień Wody”, która odbyła się we Francji.

Leśnicy z Warmii i Mazur odbyli wizytę we Francji

Region Warmii i Mazur reprezentowali: Joanna Sienkiewicz z RDLP w Olsztynie, Paulina Partyka – Drzazga z Nadleśnictwa Dobrocin oraz przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Podczas konferencji, która odbyła się w Chateauroux, wśród wielu referatów, zostały przedstawione dwie leśne prezentacje przybliżające m.in. prowadzone przez leśników działania z zakresu małej retencji na przykładzie projektów: „Renaturalizacja siedlisk wilgotno – bagiennych na terenie LKP Lasy Mazurskie" oraz „Renaturyzacja stosunków wodnych i ochrona cietrzewia na poligonie Muszaki", zrealizowanego na terenie Nadleśnictwa Jedwabno. Omówiono walory przyrodnicze regionu m.in. rezerwat przyrody „Zielony Mechacz ", utworzonego celem ochrony torfowiska wysokiego i reliktu glacjalnego jakim jest malina moroszka, gatunki fauny i flory występujące na terenach wilgotnych i bagiennych, jak również gatunki związane ze środowiskiem ziemno-wodnym. Zaprezentowano również atrakcje turystyczne regionu położone w pobliżu cieków wodnych, głównie z terenu LKP Lasy Mazurskie oraz Nadleśnictwa Dobrocin, a także działania leśników w zakresie edukacji leśnej.

Program wizyty obejmował też spotkania z m.in. przedstawicielami nauki, władzami samorządowymi, małych przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych. W następnych dniach delegacja wyruszyła na objazd terenowy po Parku Przyrodniczym Brenne. Park powstał w 1999 r. Większą część obszaru zajmują tereny wilgotne, stawy rybne (w liczbie ok. 2 tys.). Teren podzielony jest na kilka części różnych pod względem krajobrazu: stawy, pola, pasy zadrzewieniowe i tereny hodowlane. Obszar ten charakteryzuje się bogactwem świata roślin i zwierząt.

Kolejnym punktem była wizyta w lesie państwowym Châteauroux, gdzie w ogólnym zarysie zostały omówione sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Lasy te graniczą z gminami Poinçonnet i Arthon, obejmują łącznie 5 200 ha i stanowią „zielone płuca" miasta Châteauroux. Przygotowane są tu ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe i do jazdy konnej oraz ścieżka zdrowia. Przy trasach umieszczono tablice przybliżające odwiedzającym informacje o lesie. Występujące tu gatunki zwierząt to m.in. jelenie, sarny, dziki. Gatunkami dominującymi są dąb i buk, w mniejszej ilości grab, jesion, brzoza. Pozyskane drewno znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, bednarstwie, stolarstwie.

Z delegacją polską spotkali się również przedstawiciele Stowarzyszenia Hodowców Jabłoni, ukierunkowanego na utrzymanie starych lokalnych odmian owoców (np. jabłek, winogron) oraz przedstawiciele małych przedsiębiorstw m.in. Fish-Brenne, specjalizującego się w przetwórstwie ryb słodkowodnych, gospodarstwa „Plume Cane" w Mezieres. Grupa poznała także obiekty ochrony dziedzictwa kulturowego np. dom – muzeum George Sand, młyn –muzeum Angibault oraz inne atrakcje turystyczne departamentu Indre np. zaporę Eguzon nad rzeką Creuse, malownicze miasteczko artystów Gargilesse – Dampierre.

Na koniec delegacja z Warmii i Mazur podziękowała wszystkim członkom Stowarzyszenia Francja Polska w Indre za zaproszenie i bardzo serdeczne, wręcz przyjacielskie przyjęcie podczas całego pobytu.

źródło: olsztyn.lasy.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto