Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz ochotę na coś słodkiego? Czas na gofry. Sprawdź najlepsze przepisy

Materiał Partnera Zewnętrznego
Gofry są świetną bazą do deserów. Możesz na nie ułożyć tak wiele składników, ile jest w stanie strawić Twój żołądek. Oczywiście nie położysz sardynek na bitą śmietanę, ale wszelkie owoce, dżemy i słodkie dodatki można ze sobą łączyć dowolnie. I mimo że uczono Cię, by nie bawić się jedzeniem, w tym przypadku jest to zrozumiałe i dozwolone.

Gofry nie zawsze miały taki kształt jak dziś. Niegdyś przybierały formę placków o nieregularnych kształtach i grubości. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku wymyślono pierwszą maszynę, która tworzyła ciasto podobne do tego, znanego nam z dzisiejszych czasów. I niby zostały ujęte w pewne ramy, ale nadal mogą być bazą do kreatywnej zabawy kulinarnej, polegającej na dobieraniu do nich dodatków i dekorowania ich wedle własnej fantazji.

Przepis na ciasto gofrowe jest bardzo prosty. Wystarczy zmieszać ze sobą: 2 szklanki mąki, 2 szklanki mleka, 2 jajka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżki oleju i odrobinę cukru. Oczywiście proporcje możesz zmieniać według własnych preferencji. W marketach dostępne jest też gotowe ciasto w płynie, ale większa satysfakcja płynie ze zrobienia go własnoręcznie. Jeżeli ciasto jest już gotowe, wlej je do gofrownicy. Ale jaką wybrać?

Ostatnio wróciła moda na urządzanie mieszkań w stylu retro. Dodatki stylizowane na te sprzed kilkudziesięciu lat wracają do łask również w kuchni. Gofrownica Ariete 187 Party Timenawiązuje do amerykańskiej klasyki, m.in. charakterystycznym kolorem oraz detalami na kantach urządzenia. Gdy urządzenie jest gotowe do pracy, zasygnalizuje to lampką. Po wypieczeniu gofrów, również da znać diodą. Ma nieprzywierającą powłokę, więc nie musisz zdrapywać ciasta nożem, rysując przy tym foremki. Blokada zamknięcia zapobiegnie przypadkowemu otwarciu w trakcie przygotowywania gofrów. Po skończonej pracy kabel możesz nawinąć na wygodny uchwyt i przechowywać sprzęt w pionie.

Jeżeli wolisz coś bardziej stonowanego, wybierz model Eldom WA 1S. Klasyczny wygląd wkomponuje się idealnie do każdej kuchni. Obudowa ze stali nierdzewnej zapewnia trwałość na lata oraz gwarantuje łatwość utrzymania urządzenia w czystości. Duża moc urządzenia (1000 W) pozwala na szybkie i sprawne wypieki. Dodatkowo sprzęt ma pięć stopni regulacji temperatury, więc gofry wyjdą zawsze tak chrupiące, jak lubisz najbardziej. Dwie foremki mają powłokę antyadhezyjną, która zapobiega przyklejaniu się ciasta.

Gofry można również przyrządzić w wersji wytrawnej, czyli na słono. Zamiast cukru, dodaj szczyptę soli, a zmienią one smak nie do poznania. Możesz położyć na nich ser, który się lekko roztopi, a na to wędlinę i warzywa, co będzie świetną alternatywą dla klasycznych kanapek. W takiej wersji jadano gofry dawniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto