W galerii powyżej znajdują się arkusze egzaminacyjne z WOS-u z egzaminu maturalnego 2012. To ostatnia szansa, żeby jeszcze potrenować przed testem. Zaraz po zakończeniu egzaminu, w tej galerii, opublikujemy także arkusze maturalne CKE z WOS-u 2013.
ZOBACZ Matura 2013. WOS poziom podstawowy i rozszerzony [arkusze cke, odpowiedzi, test]
Ponad 400 tys. maturzystów przystąpiło w środę o godz. 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu część maturzystów zdawać będzie egzamin z historii muzyki.
Czytaj także: Matura 2013. Język polski poziom podstawowy
Matura 2013 - WOS - ARKUSZ CKE * PYTANIA * ODPOWIEDZI z Gazetą Wrocławską
"Jest spokojnie. Wszystko przebiega zgodnie z procedurami" - powiedziała w środę PAP tuż przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w piątek.
Zobacz też: Matura 2013. Język polski poziom podstawowy. Mamy arkusze, tematy i odpowiedzi!
Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Egzaminy pisemne przeprowadzane są przed i po południu - rozpoczynają się o godzinie 9 i 14. Po południu przeprowadzane są przede wszystkim egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów oraz egzaminy z języków obcych zdawane na poziomie rozszerzonym.
W środę po południu przeprowadzony będzie egzamin z historii muzyki. Chęć zdawania tego egzaminu zadeklarowało 427 maturzystów: 274 chce zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a 153 na poziomie rozszerzonym.
Czytaj również: Matura 2013. Co Was czeka od 7 maja? [przewodnik, poradnik, kalendarium]
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Natomiast Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.
Matura 2013 z matematyki z Dziennikiem Bałtyckim
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma, co najmniej, 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, egzaminów ustnych - na 26-30 sierpnia.
Matura 2013. WOS poziom podstawowy [arkusze cke, odpowiedzi, test]
Zaraz po zakończeniu egzaminu z poziomu podstawowego z wiedzy o społeczeństwie 2013, w tym artykule, opublikujemy arkusze oraz odpowiedzi do zadań z WOS-u.
Matura 2013. Matematyka poziom podstawowy ODPOWIEDZI w serwisie wiadomości24.pl
Odpowiedzi z matematyki (poziom podstawowy). Głos Wielkopolski
Matura 2013. WOS poziom podstawowy [arkusze cke, odpowiedzi, test] - przykładowe odpowiedzi znajdują się na następnej stronie --->
ZADANIE 1.
A. Apartheid to doktryna głosząca hasła segregacji rasowej. PRAWDA
B. Anarchizm wysuwa postulat silnego państwa. FAŁSZ
C. Socjaldemokracja opowiada się za interwencjonizmem państwa w gospodarkę. PRAWDA
ZADANIE 2.
ODPOWIEDŹ:
A. Zdania zawierające wyłącznie fakty
1. Rick Perry, gubernator Teksasu, pierwszy raz wystąpił w debacie telewizyjnej z rywalami.
3. Debata odbyła się w Bibliotece im. Ronalda Reagana w Kalifornii.
B. Podaj nazwę partii politycznej, której członkami byli politycy wskazani w tekście.
Partia Republikańska, Partia Demokratyczna
ZADANIE 3.
ODPOWIEDŹ:
A. W państwie o takim reżimie wybory mają najczęściej charakter fasadowy i rytualny albo ich wyniki są fałszowane. Aparat władzy represjonuje wyłącznie przeciwników politycznych. Dobro i interes państwa są głównymi deklarowanymi wartościami politycznymi, a społeczeństwo wiąże z państwem relacja patronalno-klientalna. AUTORYTARYZM
B. Władza w państwie o takim reżimie ma ambicje kontroli życia publicznego, ale i życia prywatnego obywateli. Aparat administracji podporządkowany jest monopartii, która głosi ideę budowy nowego człowieka i nowego społeczeństwa.TOTALITARYZM
C. W państwie o takim reżimie politycznym przestrzegane są prawa i wolności człowieka o charakterze osobistym i politycznym, władza ustawodawcza wybierana jest w wolnych wyborach powszechnych. DEMOKRACJA
ZADANIE 4.
ODPOWIEDŹ:
A. Podaj pełne nazwy partii politycznych, których elektoraty mają najbardziej zbliżone poglądy na temat integracji europejskiej.
Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej
B. Podaj pełną nazwę partii politycznej, której elektorat w największym stopniu jest przeciwny idei państwa opiekuńczego.
Platforma Obywatelska
C. Porównaj poglądy elektoratów partii politycznych tworzących w latach 2007-2011 koalicję rządową.
1. Elektorat PO jest o bardziej liberalny ekonomicznie, elektorat PSL jest etatystyczny
2. Elektorat PO jest bardziej proeuropejski, elektorat PSL, jest w ten kwestii neutralny
ZADANIE 5.
ODPOWIEDŹ:
1. powszechność
2. bezpośredniość
3. tajność
ZADANIE 6.
ODPOWIEDŹ:
A. Marszałek Sejmu RP II i IV kadencji (1993-1995, 2004-2005); prezes Rady Ministrów RP (1995-1996); wiceprezes Rady Ministrów RP oraz minister spraw wewnętrznych i administracji (2004); poseł na Sejm (1989-2005); pełnił funkcje kierownicze w strukturach PZPR, był wiceprzewodniczącym oraz przewodniczącym SdRP i SLD. JÓZEF OLEKSY
B. Marszałek Sejmu RP V kadencji (2007); wiceprezes Rady Ministrów RP oraz minister spraw wewnętrznych i administracji (2005-2007); poseł na Sejm (od 1997 r.); był wiceprezesem PC i PiS. LUDWIK DORN
C. Marszałek Sejmu RP VI kadencji (2010-2011); wiceprezes Rady Ministrów RP oraz minister spraw wewnętrznych i administracji (2007-2009); poseł na Sejm (od 1997 r.); pełnił funkcje kierownicze w KLD i PO. GRZEGORZ SCHETYNA
Więcej przykładowych odpowiedzi znajdziesz w serwisie Głos Wielkopolski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HP EliteBook 645 G9 14"/Ryzen7/16GB/512GB/Win11 (6F1P2EA)
Wróć do gryHP EliteBook 645 to ekonomiczny, wydajn…
kup teraz

HP ProBook 445 G9 14"/Ryzen5/16GB/512GB/Win11 (6A160EA)
Najważniejsze funkcje w nowoczesnej konstrukcjiLap…
kup teraz

HP 255 15,6"/Ryzen3/8GB/256GB/Win11 (6F296EA)
TANIA DOSTAWA ! - hp inc. UMA Ryze3 5425U 255 G9/1…
kup teraz

HP ProBook 445 G9 14"/Ryzen5/8GB/512GB/Win11 (6A162EA)
Najważniejsze funkcje w nowoczesnej konstrukcjiLap…
kup teraz

HP EliteBook 645 G9 14"/Ryzen5/16GB/512GB/Win11 (6A171EA)
Wróć do gryHP EliteBook 645 to ekonomiczny, wydajn…
kup teraz

MSI Katana 15 B12VFK 15,6"/i7/16GB/1TB/NoOS (B12VFK083XPL)
MSI Katana 15 B12VFK Core i7-12650H | 15,6"-144Hz …
Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?