Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego

Redakcja
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hospital_room_ubt.jpeg
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hospital_room_ubt.jpeg Tsca.bot
Stowarzyszenie Europacolon Polska już piąty rok z rzędu zachęca Polaków do zwrócenia uwagi na „śmiertelnie” poważny problem, jakim jest rak jelita grubego. Wciąż rosnąca dynamika rozprzestrzeniania się tego nowotworu wskazała na konieczność zintensyfikowania działań edukacyjnych. 23 marca br. Stowarzyszenie zaprasza na wernisaż wystawy plakatu artystycznego i edukacyjnego oraz panel wykładowy pt. „Oswoić raka – a co Ty wiesz o raku jelita grubego?”. Uroczystość odbędzie się w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie.

NAJNOWSZE DANE EPIDEMIOLOGICZNE
Stowarzyszenie Europacolon Polska ostrzega Polaków przed największym, obok raka płuca, zagrożeniem onkologicznym, tj. nowotworem jelita grubego. Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2008 r., w Polsce na ten nowotwór zachorowało ponad 14600 osób, a zmarło ponad 10400.
Dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest w Polsce najwyższa w Europie. Podobnie jak dynamika wzrostu umieralności na ten typ nowotworu jest jedną z najwyższych spośród wszystkich schorzeń nowotworowych w Polsce, szczególnie u mężczyzn, i jest znacznie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej, gdzie umieralność zmniejsza się od wielu lat. Tempo wzrostu umieralności na raka jelita grubego w Polsce jest także bardzo wysokie w porównaniu do innych krajów Europy Środkowej. Porównując dostępne dane częstości zapadalności i umieralności na raka jelita grubego można uznać, że krajem najbardziej skutecznym w leczeniu tego typu raka w Europie są Włochy. Najmniej skuteczne są Węgry i Polska.
„W wielu przypadkach zgony z powodu raka jelita grubego to śmierć, której można było zapobiec. Jako Stowarzyszenie Europacolon Polska działamy na rzecz edukacji. Chcemy, aby Polacy świadomi zagrożenia korzystali z badań profilaktycznych, a w przypadku choroby, mogli leczyć się zgodnie z najlepszymi, światowymi standardami” – mówi Beata Kotoro ze Stowarzyszenia Europacolon Polska.
JAK OSWOIĆ RAKA? DZIEŃ DLA ŚWIADOMOŚCI RAKA JELITA GRUBEGO
Jak mówić o chorobie odbytu i jelit, temacie tak wstydliwym dla większości ludzi? Jak zachęcać do badań profilaktycznych? Jak walczyć o lepsze standardy leczenia dla chorych już osób?
Po akcji edukacyjnej w tramwajach w 2008 r., zwiedzaniu 11 metrowej makiety jelita grubego, „uśmiercaniu” 3 metrowego guza nowotworowego pod Pałacem Kultury i Nauki w 2009 r., wystawach edukacyjnych „Ocal Chore Miasto” w 2010 r., przyszła pora na wernisaż plakatów o tematyce nowotworowej, przygotowanych między innymi przez studentów Europejskiej Akademii Sztuk. Artystyczne wizje na temat raka jelita grubego oraz plakaty edukacyjne o chorobie ozdobią ścianę wystawową Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w której 23 marca o godz. 11.00 rozpocznie się największe wydarzenie roku poświęcone walce z rakiem jelita grubego. Udział w uroczystościach zapowiedziała Pani Jola Gore-Booth, założycielka międzynarodowej organizacji pacjenckiej Europacolon.
Goście wernisażu zostaną zaproszeni do udziału w panelu edukacyjnym przygotowanym przez znakomitych ekspertów. O profilaktyce, która może uratować życie, opowie dr Janusz Meder – Prezes Polskiej Unii Onkologii. Słowo „rak” straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań przesiewowych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. „ trudnej diagnozy”. Fakty dotyczące stopnia zachorowalności są jednak alarmujące i jasno wskazują na konieczność uświadamiania społeczeństwa, że wcześnie wykryty rak jest wyleczalny.
Dostępu do wiedzy potrzebują także osoby, u których nowotwór został zdiagnozowany w zaawansowanej postaci. Jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia Europacolon Polska – raka na tym etapie rozwoju także można „oswoić”. O metodach leczenia i najnowszych osiągnięciach w walce z nowotworem jelita grubego opowie prof. Andrzej Deptała.
Odpowiedni sposób odżywiania może wspomagać leczenie choroby nowotworowej, wzmacniając siły obronne organizmu. Podczas panelu edukacyjnego 23 marca wykład nt. diety antyrakowej wygłoszą dr Dariusz Włodarek i dr Danuta Gajewska ze SGGW w Warszawie. Psychoonkolog Bianca-Beata Kotoro przedstawi psychologiczne aspekty przeżywania choroby nowotworowej, metody radzenia sobie z trudną diagnozą, jaką jest rak jelita grubego oraz wyjaśni na czym polega mechanizm „zajadania” emocji. O własnym doświadczeniu choroby i zwycięskiej walce z rakiem opowie Monika Dąbrowska.
Podczas uroczystości 23 marca br., po raz pierwszy zostanie zaprezentowana książka dla dzieci od lat 5 –ciu, pt. „A Zosia ma raka na smyczy” – pierwsza taka publikacja w Polsce i Europie.
Stowarzyszenie Europacolon Polska ma nadzieję, że wystawa plakatu „Oswoić raka” oraz inicjatywa wykładów edukacyjnych zagości w każdym mieście wojewódzkim.
Więcej informacji:

Grzegorz Kotoro, Dyrektor Zarządzający Europacolon Polska, tel. 609 967 734, e-mail: [email protected]
Sylwia Jaczyńska-Kolasza, PRIMUM Public Relations Sp.z o.o., tel. 608 016 254, e-mail: [email protected]
Iwona Turek, PRIMUM Public Relations Sp.z o.o., tel. 502 411 036, e-mail: [email protected]

Stowarzyszenie Europacolon Polska dziękuje za wsparcie akcji:
Małżonce Prezydenta RP, Pani Annie Komorowskiej, Senackiej Komisji Zdrowia, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Pani Hannie Gronkiewicz-Waltz, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Panu Adamowi Struzikowi , firmom, instytucjom i organizacjom pacjentów.

Patronat:
Senacka Komisja Zdrowia

Źródło: Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto