Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na glebie symulującą marsjańską udało się wyhodować aż 10 gatunków roślin

Materiał Partnera Zewnętrznego
Wygląda na to, że przygotowania do kolonizacji Marsa idą pełną parą. Badaczom właśnie udało się wyhodować 10 różnych gatunków roślin na glebie, która symuluje glebę występującą na Czerwonej Planecie.

Astronauci wyhodowali już na ISS sałatę oraz jadalne cynie, natomiast naukowcy z Dutch Wageningen University and Research Center ogłosili we wtorek, że udało im się wyhodować 10 różnych gatunków roślin w symulowanych warunkach marsjańskich.

Ten sam zespół już wcześniej przeprowadził podobny eksperyment, w zeszłym roku, jednak wtedy ich rośliny ledwo zaczęły kiełkować. Tym razem natomiast badacze zdołali zebrać pomidory, groch, żyto, rzodkiew, paprykę, pory, szpinak, zieloną cebulkę, komosę ryżową i rzeżuchę. Do hodowli wykorzystano glebę, którą zapewniła NASA, a która symulowała warunki występujące na Czerwonej Planecie.

Niemal tak jak w przypadku bohatera z film Marsjanin, w którego wcielił się Matt Damon, zespół zdołał osiągnąć lepsze wyniki dzięki nawozowi oraz świeżo skoszonej trawie, którą dodali do gleby. Jeden z badaczy – doktor WiegerWamelink wyjaśnił w oświadczeniu, że rośliny wyhodowane na glebie symulującą marsjańską niemal niczym nie różniły się od tych w grupie kontrolnej, rosnących na zwykłym kompoście.

„To było dla nas ogromną niespodzianką, Eksperyment pokazuje, że gleba, która symuluje tą marsjańską, ma wielki potencjał, jeżeli zostanie dostarczony odpowiedni nawóz i zapas wody.” – powiedziałWamelink.

Podczas badań podjęto się również próby hodowli roślin na glebie symulującej powierzchnię Księżyca. Niestety, w tym przypadku wyniki nie były aż takie obiecujące – z jej pomocą udało się wyprodukować jedynie połowę biomasy wytworzonej w marsjańskiej części eksperymentu.

Mimo że ogółem próba zakończyła się sukcesem, według naukowców otrzymane produkty jeszcze nie są gotowe do spożycia przez ludzi. W symulowanej glebie znajdują się bowiem metale ciężkie, takie jak ołów, arsen i rtęć oraz wysokie stężenie żelaza. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zostały wchłonięte przez uprawy i dlatego mogą okazać się trujące.

Niemniej jednak, badania są dużym krokiem w kierunku opracowania skutecznej metody uprawy żywności na planetach innych niż Ziemia. Z tego powodu stajemy coraz lepiej przygotowani do kolonizacji Marsa.

Źródło: **

www.conowego.pl

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto