MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Warmii i Mazurach wzrosła liczba osób bezdomnych

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
W woj. warmińsko-mazurskim w końcu ubiegłego roku 1316 osób znajdowało się w kryzysie bezdomności, o 70 osób więcej niż w 2022 r.– wynika z badania zjawiska bezdomności przygotowanego przez Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.

Na Warmii i Mazurach wzrosła liczba osób bezdomnych

W udostępnionym na stronie internetowej urzędu raporcie stwierdzono, że na koniec 2023 r. w kryzysie bezdomności w woj. warmińsko-mazurskim pozostawało 1316 osób. To o 70 osób więcej niż w 2022 r.

Wśród osób w kryzysie bezdomności zdecydowana większość to mężczyźni - 1140 osób. Autorzy raportu zaznaczyli jednak, że "niepokój budzi fakt, iż w 2023 r. problem bezdomności dotknął również 11 dzieci". Zaznaczono, że przebywają one wraz z matkami w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

Najwięcej osób w kryzysie bezdomności według raportu przebywa w powiatach olsztyńskim (156 osób), ostródzkim (147 osób) i w Elblągu (122 osoby). Najmniej w powiatach gołdapskim (18 osób), nowomiejskim (22 osoby) i w węgorzewskim (23 osoby).

Według danych, które uzyskali autorzy raportu połowa pozostających w kryzysie bezdomności ma wykształcenie podstawowe. W tej grupie 20 osób przyznało się do wykształcenia wyższego.

Autorzy opracowania zauważyli, że "przyczyny bezdomności są umowne i często nakładają się na siebie (np. alkoholizmowi bardzo często towarzyszą eksmisja oraz choroby)". Wśród powodów swojej sytuacji osoby w kryzysie bezdomności wskazywały też konflikty rodzinne i małżeńskie, uzależnienia, przestępczość. 60 osób wskazało, że utrata dachu nad głową była wynikiem utraty przez nie pracy.

Aby opracować raport, w grudniu 2023 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wystąpił do 112 ośrodków pomocy społecznej i do 4 centrów usług społecznych w regionie o informację o skali zjawiska bezdomności w każdej gminie i o usługach społecznych realizowanych na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Każdy z zapytanych ośrodków nadesłał odpowiedzi.

Osoby w kryzysie bezdomności na polecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej co jakiś czas za pośrednictwem wojewody i jego służb są spisywane w noclegowniach i innych miejscach udzielających im schronienia.

"Z powodu swej dynamicznej istoty, skala zjawiska bezdomności jest trudna do oszacowania" - stwierdzono w raporcie.

Źródło: PAP

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Warmii i Mazurach wzrosła liczba osób bezdomnych - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto