Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nielegalne zatrudnienie obcokrajowców na Warmii i Mazurach. Kontrola legalności zatrudnienia. Straż Graniczna ujawniła skalę zjawiska

Anna Krenc
Anna Krenc
Kontrola legalności zatrudnienia
Kontrola legalności zatrudnienia Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej
Ilu cudzoziemców wykonywało pracę w województwie warmińsko-mazurskim niezgodnie z przepisami? Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili dane dotyczące ostatnich 10 miesięcy. Od początku roku aż 1100 obcokrajowców pracowało nielegalnie.

Obywatele Ukrainy pracują w Polsce nielegalnie?

Jak wynika z danych przedstawionych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z warmińsko-mazurskiego, to właśnie Ukraińcy stanowią najliczniejszą grupę osób pracujących na Warmii i Mazurach na warunkach niezgodnych z panującym prawem.

Mirosława Aleksandrowicz - rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej precyzuje: - obywatele Ukrainy stanowili największą grupę nielegalnie pracujących, bo aż 76%, następnie Gruzji 10% i Białorusi 6% i najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim 25%. Branża budowlana zatrudniała nielegalnie 29% obcokrajowców, firmy pośredniczące w zatrudnianiu 18 %, gastronomia 16% i produkcja 14%. Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. Sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 94 tys. zł.

Agencja pośrednictwa pracy z siedzibą w Olsztynie wysyłała nielegalnych pracowników na teren całej Polski

- Największe uchybienia stwierdzono w agencji pośrednictwa pracy z siedzibą w Olsztynie. W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze z Wydziału do Spraw Cudzoziemców w W-MOSG zakończyli czynności kontrolne w tej firmie. Sprawdzeniem objęto prawie 270 obcokrajowców. Strażnicy Graniczni wykazali, że pracodawca skierował 143 obywateli Ukrainy, 30 Białorusi, 6 Indonezji i 1 obywatela Uzbekistanu do nielegalnej pracy na terenie całego kraju. Cudzoziemcy pracowali w firmach produkcyjnych bez wymaganych umów czy zezwoleń oraz na innych warunkach. Właściciel złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny w wysokości 15 tys. zł. - dodała rzecznik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto