Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zakaz dla kierowców już obowiązuje. Jaki mandat za jego złamanie?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Dodatkowo, aby upłynnić ruch pojazdów poruszających się po autostradzie i drogach ekspresowych o trzech lub więcej pasach ruchu, przynajmniej jeden pas ruchu będzie wolny od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz od zespołów pojazdów o długości powyżej 7 m (niezależnie od masy).
Dodatkowo, aby upłynnić ruch pojazdów poruszających się po autostradzie i drogach ekspresowych o trzech lub więcej pasach ruchu, przynajmniej jeden pas ruchu będzie wolny od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz od zespołów pojazdów o długości powyżej 7 m (niezależnie od masy). Jaroslaw Jakubczak
Od 1 lipca 2023 r. obowiązuje zakaz wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu. Przepisy te mają na celu wyeliminowanie tzw. wyścigów słoni, a w konsekwencji poprawę bezpieczeństwa na drogach szybkiego ruchu.

Chodzi o sytuacje, w których kierowcy pojazdów ciężarowych wyprzedzają się przy minimalnej różnicy prędkości, często wynoszącej 1-2 km/h. Manewr taki jest wykonywany na tyle długo, że dochodzi wtedy do powstawania zatorów, bo dopuszczalna prędkość takich pojazdów wynosi 80 km/h, przy dopuszczalnej maksymalnej prędkości dla pojazdów osobowych 120 km/h na drogach ekspresowych i 140 km/h na autostradach. Niekiedy dochodzi też do gwałtownej zmiany pasa ruchu przez kierowcę pojazdu ciężarowego, co skutkuje gwałtownym hamowaniem kierowców jadących z dużo większą prędkością pasem, na który wjeżdża.

Nowe przepisy zabraniają kierującemu pojazdem ciężarowym kategorii N2 lub N3 (odpowiednio powyżej 3,5 t i powyżej 12 t) wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla tych pojazdów na drogach kategorii A i S.

Dodatkowo, aby upłynnić ruch pojazdów poruszających się po autostradzie i drogach ekspresowych o trzech lub więcej pasach ruchu, przynajmniej jeden pas ruchu będzie wolny od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz od zespołów pojazdów o długości powyżej 7 m (niezależnie od masy). Przepis ten dostosowuje polskie prawo do zapisów Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu 8 listopada 1968 r., które stanowią, że jeżeli autostrada ma trzy lub więcej pasów przeznaczonych do ruchu w tym samym kierunku, kierującym pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3500 kg lub zespołami pojazdów o długości ponad 7 m zabrania się korzystać z innych pasów ruchu niż dwóch pasów położonych najbliżej prawej krawędzi jezdni, odpowiadającej kierunkowi ruchu, w którym się porusza.

Wyprzedzanie ciężarówką na autostradach i drogach ekspresowych. Kiedy jest dozwolone?

  • można wyprzedzić ciężarówką inny pojazd drugim skrajnie prawym pasem ruchu, jeżeli droga szybkiego ruchu składa się przynajmniej z trzech pasów ruchu w jednym kierunku;
  • można wyprzedzić ciężarówką inny pojazd na drodze szybkiego ruchu tylko z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, jeżeli wyprzedzany pojazd porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej – przepisy nie wskazują, jak znacząco poniżej prędkości dopuszczalnej musi poruszać się pojazd wyprzedzany, ale Ministerstwo Infrastruktury wskazuje tutaj na prędkość 10 km/h poniżej dopuszczalnej;
  • można wyprzedzić ciężarówką inny pojazd na drodze szybkiego ruchu, jeżeli wyprzedzany jest pojazd realizujący prace przy drodze (np. porządkowe, remontowe, modernizacyjne) i wysyłający żółte sygnały błyskowe.

Mandat za wyprzedzanie ciężarówką na autostradzie lub drodze ekspresowej:

  • 1000 złotych i 6 punktów karnych – złamanie zakazu wyprzedzania przez pojazd ciężarowy lub zespół pojazdów o długości powyżej 7 m na drogach szybkiego ruchu przynajmniej o trzech pasach ruchu w jednym kierunku, jeżeli pojazd wyprzedzający nie trzyma się dwóch skrajnie prawych pasów ruchu.
  • 1000 złotych i 8 punktów karnych – złamanie zakazu wyprzedzania przez pojazd ciężarowy na drogach szybkiego ruchu o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy zakaz dla kierowców już obowiązuje. Jaki mandat za jego złamanie? - Motofakty

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto