Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odczytywanie płci z odcisków palców teraz z 99-procentową skutecznością

Materiał Partnera Zewnętrznego
Odciski palców kryją informację o naszej płci. Do tej pory żadne metody odczytywania jej nie były wystarczająco skuteczne, by mogły zostać wykorzystane w kryminalistyce, ale nowa technika z pewnością jest obiecująca.

Pobieranie i badanie odcisków palców jest przydatną metodą odkrywania tożsamości osób, które były obecne na miejscu zbrodni. Podstawowym założeniem tej techniki jest wizualne porównanie dwóch zestawów odcisków palców i od początku swojego istnienia nie wprowadzono w niej żadnych szczególnych zmian.

Nowa metoda pobierania odcisków palców pozwala nie tylko na sprawdzenie wyglądu linii papilarnych, ale również czy dana osoba była kobietą, czy mężczyzną.

„Odciski palców są traktowane jak obrazki od ponad stu lat. W ich całej historii jedyne znaczące zmiany dotyczyły oprogramowania i baz danych, co przyspieszyło proces porównywania linii papilarnych.” – powiedział Jan Halamek, badacz zajmujący się kryminalistyką na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku w Albany.

Halamek i jego zespół opracowali system, w którym odciski palców nie są traktowane wyłącznie jako zapisy wizualne. Pot pozostawiony w odciskach palców analizuje się pod kątem jego biochemicznej zawartości. Aminokwasy w nim zawarte pozwalają na określenie płci osoby, która pozostawiła ślad linii papilarnych. Jest tak, ponieważ poziom aminokwasów w pocie kobiet jest około dwa razy wyższy niż w przypadku mężczyzn.

Już wcześniej pracowano nad metodami analizy biochemicznej odcisków palców, jednak do tej pory nie otrzymano wystarczającej skuteczności, by móc mówić o rewolucji. Na przykład- technika z 2012 roku, wykorzystująca spektrometr, zapewniała prawidłowe informacje tylko w 85 procentach przypadków. Dla porównania, nowa metoda zapewnia 99 procent szans na prawidłową identyfikację płci.

Poza przetestowaniem swojego systemu na serii 50 próbek odcisków palców, naukowcy przeprowadzili badania, wykorzystując grupę trzech mężczyzn i trzech kobiet. Okazuje się, że byli w stanie skutecznie odróżnić płeć właścicieli odcisków palców pozostawionych na wielu powierzchniach, takich jak arkusz polietylenowy, klamka, laminowany panel podłogowy, blat kompozytowy czy ekran komputera. By wyodrębnić aminokwasy, naukowcy przenoszą odcisk na folię polietylenową, rozdzielając aminokwasy od tłuszczy dzięki kropli rozcieńczonego kwasu solnego. Poziomy aminokwasów są mierzone przy użyciu analizy kolorymetrycznej opartej na enzymach. W porównaniu do innych środków analizy odcisków palców, takich jak spektrometria, metoda ta jest stosunkowo prosta i tania.

Badania wciąż muszą zostać powielone na o wiele większej ilości próbek, jednak metoda udoskonala system identyfikacji odcisków palców. Badacze mają nadzieję na dopracowanie techniki, tak by dawała jeszcze więcej informacji na temat właścicieli pozostawianych odcisków palców.

Źródło: www.conowego.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto