MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Ofiary wojny". Ludzie historie na płótnach namalowane

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 12 lat
Wystawa "Ofiary Wojny" Artura Sobieszka, prezentowana w ostródzkim Muzeum, stanowiła poruszającą opowieść o wiecznym okrucieństwie wojny, skierowanym przeciwko ludziom, środowisku i naturze. Autor prac przybliżył sztukę młodzieży z ostródzkiego Liceum im. J. Bażyńskiego, która licznie odwiedziła tę niezwykłą wystawę.

Artysta, urodzony w 1970 roku w Skierniewicach, to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Jego prace, będące połączeniem malarstwa i rysunku, skupiają się na portretowaniu ludzi poprzez obrazy symboliczne. Inspiracją dla twórczości Sobieszka są ludzkie historie, które zapisuje w twarzach, ukazując życie przerwane w tragiczny sposób.

W projekcie "Ofiary Wojny", Sobieszek maluje portrety emocjonalnie wybranych osób, zamordowanych w czasie II wojny światowej i represji stalinowskich. Wybierając zdjęcia emanujące smutkiem i nostalgiami, artysta łączy się z energią tych osób, przekazując ich historie. Muzyka, zwłaszcza kompozycja "Stabat Mater" Romana Padlewskiego, nadała głębi projektowi, zbliżając artystę do wojennych wydarzeń, widza zarazem skłaniając do refleksji.

Wojciech Szymaniak

W kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie, Sobieszek dostrzega analogię do II wojny światowej i jej ofiar. Jego prace stanowią apeł przeciwko wojnie, bestialstwu i cierpieniu, a portrety ofiar wojny mają być lustrzanym odbiciem aktualnych wydarzeń. Warto zaznaczyć, że muzyka jest integralną częścią wystawy, podkreślając dramatyzm i bezsensowność wojny.

Wojciech Szymaniak

Młodzież z ostródzkiego Liceum im. J. Bażyńskiego, licznie odwiedzając wystawę, miała okazję zanurzyć się w artystycznym przekazie Sobieszka. Portrety ofiar wojny nie tylko opowiadają o życiach przerwanych, ale także wzywają do przeciwdziałania złu na każdym etapie. Artyście zależy na pokazaniu, że wojna nigdy nie jest moralną zgodą, a jego przekaz niesie ze sobą nadzieję na zrozumienie, refleksję i mobilizację do działania przeciwko bezsensownemu cierpieniu.

Wojciech Szymaniak

Wizyta młodzieży na wystawie, stała się nie tylko okazją do czerpania z bogactwa artystycznego dziedzictwa, ale także do refleksji nad współczesnymi problemami i wartościami, jakie niesie ze sobą sztuka. "Ofiary Wojny" Artura Sobieszka, stają się przestrogą przed ponownym upadkiem w bestialstwo wojny i jednocześnie manifestem przeciwdziałania cierpieniu oraz bezsensowności konfliktów zbrojnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Ofiary wojny". Ludzie historie na płótnach namalowane - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto