Olsztyn. Nadchodzi era Sadkowskiej?

pes
Urszula Sadkowska (pierwsza z lewej) na podium mistrzostw Polski w Gdyni
Olsztyńscy judocy wrócili z Gdyni z jednym medalem mistrzostw Polski. W kat. +78 kg srebro zdobyła 17-letnia Urszula Sadkowska z UKS Rekord, dla której był to dopiero drugi start wśród seniorek! Jeszcze dwa ...

Jeszcze dwa tygodnie przed zawodami bardziej liczyłem na jakiś sukces naszych rutyniarzy, a tu na podium stanęła debiutantka - mówi prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Judo Andrzej Grudziński. - To ogromny sukces Uli i nie umniejsza go nawet fakt, że w Gdyni zabrakło Beaty Maksymow, która powoli myśli o zakończeniu kariery. Nadchodzi era Sadkowskiej - przewiduje Grudziński. I trudno się z tym nie zgodzić, skoro jest to pierwszy sezon występów olsztynianki w gronie... juniorek.

W drodze do finału Sadkowska pokonała w Gdyni Karolinę Żukowską z AZS Poznań, Milenę Słupczewską ze Zrywu Toruń (zwycięstwa przez rzut) i Agnieszkę Szymurę z Polonii Rybnik (yuko). W walce o pierwsze miejsce zawodniczka Rekordu zmierzyła się z Magdaleną Kozioł (Satori Wodzisław).

- Rywalka bezlitośnie wykorzystała brak doświadczenia Uli. Szkoda, bo była szansa na złoto... W półfinale Kozioł tylko dzięki stronniczym sędziom wyeliminowała Barbarę Siemieniuk z Warszawy, którą Ula ostatnio ogrywała - mówi trener Sadkowskiej Aleksander Wolski. - Ze srebra też się bardzo cieszę, ciężka praca przynosi efekty...

Z pozostałych reprezentantów województwa warmińsko-mazurskiego najlepiej spisał się Jarosław Urban z Żaka Ełk, który zajął piąte miejsce w kat. wagowej 90 kg, przegrywając walkę o brązowy medal z Jackiem Kuźmińskim z AZS AWF Wrocław. Wcześniej Urban pokonał Tomasza Bicza (AZS AWF Warszawa), uległ późniejszemu mistrzowi Polski Przemysławowi Matyjaszkowi (Czarni Bytom), a w repasażach wygrał z Gracjanem Podporą (Śląsk Wrocław) i Michałem Zieniawą (Wybrzeże Gdańsk).

W przedturniejowych rozważaniach mówiło się, że o podium mogą powalczyć Tomasz Krajewski (81 kg) i Marek Szpiglewski (+100 kg) z Gwardii Olsztyn. Nic z tego nie wyszło. Krajewski niespodziewanie odpadł już po pierwszej walce z Sebastianem Aulichem (AZS AWF Warszawa), przegranej decyzją sędziów. Z kolei Szpiglewski uległ najpierw Grzegorzowi Eitelowi ze stołecznej Gwardii, a w repasażach Józefowi Smoterowi ze Śląska, kończąc mistrzostwa na dziewiątej pozycji.

Mimo niepowodzenia łagodniej trzeba ocenić start Moniki Jelewskiej z Gwardii (9. miejsce w kat. 78 kg) i Kamili Zgolak z PKS WSPol. Szczytno (7. w kat. +78 kg). 18-letnia Jelewska, która tak jak Sadkowska debiutowała w MP seniorek, pojechała do Gdyni po naukę. Z kolei Zgolak stawia dopiero pierwsze kroki w judo, bo wcześniej uprawiała... zapasy.

Srebro Sadkowskiej jest trzynastym medalem mistrzostw Polski zdobytym w tym roku przez judoków z Warmii i Mazur (w tym czwartym UKS Rekord). - To nasz najlepszy sezon, a to chyba jeszcze nie koniec, bo przed nami mistrzostwa kraju młodzików - komentuje Andrzej Grudziński.