Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Olsztyn rozszerza listę pomników przyrody

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
Olsztyńscy radni kontynuują rozszerzanie listy obiektów przyrody chronionych. Na najnowszej sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 listopada, zdecydowano o uznaniu sześciu lip drobnolistnych oraz dębu szypułkowego za nowe pomniki przyrody. To już kolejne drzewa, które dołączają do niemal stu obiektów objętych wyjątkową ochroną w rejestrze.

Nowe pomniki przyrody znajdują się w okolicy skrzyżowania ul. Tuwima i Iwaszkiewicza. Zostały wyróżnione ze względu na swoją żywotność, pełnią rolę naturalnej izolacji ciągu pieszo-rowerowego od jezdni oraz posiadają dużą wartość krajobrazową, historyczną, kulturową i przyrodniczą. Drzewa te stanowią fragment dawnej alei, która kiedyś rosła wzdłuż drogi łączącej majątek Pozorty z Kortowem. Inicjatywa zgłoszenia ich do objęcia ochroną pochodziła od mieszkańców Olsztyna.

Pomniki przyrody, które trafiły do rejestru, mają imponujący wiek, sięgający od ponad 50 do aż 270 lat. Jedna z lip posiada pień o obwodzie 337 cm, natomiast dąb imponuje obwodem pnia wynoszącym 356 cm. Pozostałe lipy cechują się obwodami pni od 141 cm do 282 cm.

W poprzednim miesiącu radni już zdecydowali o wpisaniu do rejestru pomników przyrody drzew w trzech innych lokalizacjach w Olsztynie. Razem z najnowszymi dodatkami, miasto może teraz pochwalić się dziesięcioma obiektami objętymi szczególną ochroną.

Rejestr pomników przyrody obejmuje twory, które posiadają wyjątkową wartość przyrodniczą, naukową, kulturową, historyczną lub krajobrazową. Znajdują się na nim obiekty charakteryzujące się unikalnymi cechami, które wyróżniają je wśród innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Olsztyn rozszerza listę pomników przyrody - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto