Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn. Śnięcie ryb w wodach Warmii i Mazur. Polski Związek Wędkarski kontroluje stężenie tlenu w wodzie

Anna Krenc
Anna Krenc
Śnięcie ryb w wodach Warmii i Mazur
Śnięcie ryb w wodach Warmii i Mazur Fundacja Aqua Facebook
Z uwagi na coraz częstsze przypadki śnięcia ryb w wodach Warmii i Mazur, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie prowadzi intensywne badania stężenia tlenu w jeziorach i rzekach.

Ile tlenu jest w wodach Warmii i Mazur?

Polski Związek Wędkarski prowadzi intensywną kontrole zawartości tlenu w wodzie.

- W dniu 25 sierpnia 2022 r. Społeczna Straż Rybacka przy PZW w Olsztynie przeprowadziła kontrolę wód użytkowanych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie. Kontrolą objęto następujące wody: rozlewisko rzeki Łyny w Redykajnach, jezioro Pupel Duży i Pupel Mały, jezioro Bukwałd, jezioro Skolity, rzekę Łynę w Dobrym Mieście, jezioro Trackie, jezioro Długie - poinformował Okręg PZW z Olsztyna na Facebooku.

Wcześniej związek informował o badaniu zawartości tlenu w jeziorze Trackim.

- W dniu 25 sierpnia 2022 r. Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie przeprowadził na jeziorze Trackim w Olsztynie badanie poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie. Badanie zostało wykonane w 4 różnych częściach jeziora. Na podstawie uśrednionych pomiarów wynika, że zawartość tlenu w wodzie wynosi około 9,0 mg/l. Oznacza to, że ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie utrzymuje się na dobrym poziomie. W chwili obecnej nie zaobserwowano przyduchy i śnięć ryb - poinformował Okręg PZW w Olsztynie.

Zawartość tlenu w wodzie jezior i rzek Warmii i Mazur

- W dniu 22 sierpnia 2022 r. na kilku wodach użytkowanych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie przeprowadzono badanie poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie. Badaniem objęto następujące wody: rzeka Sajna (Pleśno), jezioro Mój, jezioro Siercze. Na badanych wodach ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie utrzymuje się na dobrym poziomie. W chwili obecnej nie zaobserwowano przyduchy i śnięć ryb - poinformował Okręg PZW w Olsztynie.
Wyniki pomiarów:

  • rzeka Sajna - zawartość tlenu mieści się w przedziale 3,0 - 4,0 mg/l
  • jezioro Mój - zawartość tlenu mieści się w przedziale 8,5 - 9,0 mg/l
  • jezioro Siercze - zawartość tlenu mieści się w przedziale 9,5 - 10,0 mg/l

Śnięcie ryb na Warmii i Mazurach

Intensyfikacja kontroli stężenia poziomu tlenu w zbiornikach i ciekach wodnych na Warmii i Mazurach jest konsekwencją katastrofy ekologicznej na Odrze oraz masowego śnięcia ryb w powiecie Olsztyńskim.

- Prawie dwie tony martwych ryb zebrano w sobotę ze zbiornika wodnego w rezerwacie Kwiecewo w Powiecie Olsztyńskim. Potwierdzają się nasze przypuszczenia, że przyczyną śnięcia mogły być upały i tzw. przyducha, czyli spadek ilości tlenu w wodzie - poinformowała fundacja Aqua na Facebooku.

Informacje o martwych rybach dotarły do OPZW w Olsztynie także z okolic miejscowości Pleśno w powiecie bartoszyckim. Ryby ujawniono w kanale łączącym rzekę Sajnę z Rezerwatem Sątopy.

PZW z Olsztyna apeluje

Uwaga! Jeśli na wodach PZW Olsztyn zaobserwujecie coś niepokojącego to prosimy o pilny kontakt telefoniczny:
607 430 298, 661 284 060.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Olsztyn. Śnięcie ryb w wodach Warmii i Mazur. Polski Związek Wędkarski kontroluje stężenie tlenu w wodzie - Dziennik Bałtycki

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto