MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podwójne i potrójne dodatki węglowe 2022. Zobacz, jak Polacy wykorzystują lukę w ustawie. Kilka wypłat po 3000 zł przy jednym piecu

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Jeden piec węglowy i kilka wypłat po 3000 zł. Tak, to możliwe! Zobacz, jak Polacy wykorzystują ustawową lukę o dodatku węglowym.
Jeden piec węglowy i kilka wypłat po 3000 zł. Tak, to możliwe! Zobacz, jak Polacy wykorzystują ustawową lukę o dodatku węglowym. a1kubiak/123RF.com
Od 17 sierpnia 2022 roku w urzędach gmin można składać wnioski o dodatek węglowy. O wypłatę 3000 zł jednorazowego dofinansowania do opału może ubiegać się każde gospodarstwo domowe, które jako źródło ciepła wykorzystuje węgiel. Jednak w obowiązującej ustawie węglowej pojawiła się luka. Sprawdź, jak potrafią wykorzystać ją Polacy.

Wspólna instalacja z jednym piecem i kilka wypłat po 3000 zł? Sprawdź, co mówi na ten temat ustawa o dodatku węglowym 2022

6000 zł lub 9000 zł jednorazowej dopłaty do węgla na jedną nieruchomość zamiast 3000 zł? To jest możliwe! W obowiązującej obecnie ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym pojawia się luka, dzięki której w domu z jednym piecem jednorazowe dofinansowanie może być wypłacone przez gminę kilka razy. Niedoprecyzowane zapisy w ustawie pozostawiają otwartą furtkę dla gospodarstw domowych (najczęściej rodzin), które mieszkają w jednym domu, ale utrzymują się oddzielnie.

– Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków – art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym.

Gospodarstwo domowe: zobacz, co dokładnie oznacza to sformułowanie

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o dodatku węglowym określenie „gospodarstwo domowe” oznacza:

  • osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe);
  • osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Nie istnieje też żaden wymóg co do prawa własności lokalu, więc osoba wnioskująca o 3000 zł nie musi być właścicielem nieruchomości.

Zgodnie z zapisami w ustawie (albo ich brakiem) w domu zamieszkałym przez wielopokoleniową rodzinę, np. dorosłą córkę z mężem i dziećmi, jej dorosłego brata z rodziną i ich rodziców, te trzy rodziny stanowią odrębne gospodarstwa domowe. Mimo że wszyscy ogrzewają się w zimie tym samy piecem i korzystają z jednej instalacji, mogą uzyskać trzy osobne wypłaty dodatku węglowego w wysokości 3000 zł (na każde gospodarstwo domowe oddzielnie), bo utrzymują się osobno.

Co więcej, jeśli rodzice zadeklarują dodatkowo, że prowadzą dwa niezależne jednoosobowe gospodarstwa domowe, to mogą jako żona i mąż złożyć osobne wnioski o dodatek węglowy. Docelowo więc taka przykładowa wielopokoleniowa rodzina korzystająca z jednego kotła może uzyskać nawet 12000 zł jednorazowego dodatku węglowego.

Miej zawsze przystrzyżony trawnik

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto