Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy dali nowe życie szwajcarskim zabytkom. Zobacz domy stworzone z budynków pasterskich. BXB studio prezentuje nowy projekt

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zabytkowe budynki pasterskie w malowniczej alpejskiej dolinie stały się domami dzięki wysiłkom polskiego zespołu. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Zabytkowe budynki pasterskie w malowniczej alpejskiej dolinie stały się domami dzięki wysiłkom polskiego zespołu. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe BXB studio
Polscy architekci z wielokrotnie nagradzanej pracowni BXB studio pochwalili się efektami swojej pracy w Szwajcarii. Zabytkowe budynki pasterskie przekształciły się w nowoczesne, wygodne domy jednorodzinne. Te budynki i krajobrazy trzeba zobaczyć – zapraszamy do galerii zdjęć.

Spis treści

Polacy rewitalizują budynki w Szwajcarii. Nowy projekt nagradzanej pracowni BXB studio

BXB studio to polska pracownia, o której w świecie architektury jest głośno nie od dziś. Zespół pod wodzą Bogusława Barnasia zgarnia za swoje projekty nagrodę za nagrodą, a o pięknych domach jednorodzinnych jego autorstwa pisaliśmy już wielokrotnie. Na uwagę zasługują zwłaszcza:

Tym razem BXB studio mogło pokazać swój kunszt w Szwajcarii, w pięknej alpejskiej wiosce o nazwie Rossa, gdzie na odmłodzenie i nową funkcję czekały dwa zabytkowe budynki pasterskie. Dzięki wysiłkom architektów (Bogusław Barnaś, Bartosz Karwat, Urszula Furmanik) zostały one przekształcone w wyjątkowe, niebanalne domy jednorodzinne.

Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia oraz projekty rewitalizacji pasterskich budowli:

– Szukając nowej funkcji mieszkalnej dla tych dwóch obiektów, staraliśmy się zachować historyczne dziedzictwo. W sposób nowatorski potraktowaliśmy elementy mobilne, takie jak składany balkon i składane rolety. Zwiększają one funkcjonalność i ergonomię obiektu, jednocześnie nadając inwestycji nowatorski charakter – napisali architekci w komunikacie prasowym.

Na nowo, ale z poszanowaniem tradycji i uwzględnieniem otoczenia

Jak podkreślają autorzy projektu, przy przekształcaniu zabytkowych budynków w domy nie próbowano zmienić ich nie do poznania – przeciwnie, historię oraz dziedzictwo starano się uszanować i zachować. Jest to widoczne zwłaszcza z zewnątrz. Budynki wyraźnie nawiązują wyglądem do otaczającej architektury alpejskiej wioski, a z poszczególnych przestrzeni rekreacyjnych roztaczają się rozległe widoki na pobliskie budynki i góry. To malownicze otoczenie także uwzględniono przy projektowaniu.

– Aranżując wnętrza tych historycznych obiektów, kierowaliśmy się zasadą ergonomii przestrzeni wewnętrznej, ale również uwarunkowaniami zewnętrznymi – nasłonecznieniem i osiami widokowymi ukierunkowanymi na przepiękną, malowniczą dolinę alpejską – tłumaczą architekci. – Budynek większy rozbudowaliśmy w strefie podziemnej piwnicy, zwiększając przestrzeń użytkową. W dobudowanej części zlokalizowaliśmy salon kąpielowy z sauną. Przestrzeń ta została wyposażona w studnię świetlną.

Ponieważ jednak zabytkowe budynki pasterskie miały stać się mieszkalnymi, potrzebna była także spora doza nowatorstwa. Obiekty dla pasterzy przekształciły się w wygodne domy, z czego większy obiekt mieści obecnie trzy osobne mikroapartamenty, co zapewne ułatwi np. wynajem nieruchomości turystom.

– Budynek większy przekształciliśmy w obiekt mieszkalny mieszczący aż trzy niezależne mikro-apartamenty, każdy z wydzieloną na działce zewnętrzną strefą prywatną będącą przedłużeniem wnętrza mieszkalnego oraz strefą wspólną na tarasie z kominkiem ogrodowym – mówią twórcy projektu.

Ciekawie zmienił się także mniejszy obiekt, który po metamorfozie stał się idealnym do wypoczynku budynkiem dwukondygnacyjnym.

– Budynek mniejszy zaaranżowaliśmy jako niewielki, dwukondygnacyjny dom mieszkalny z własną prywatną wydzieloną działką, na której zorganizowaliśmy taras wraz z kominkiem ogrodowym – opowiada zespół.

Dokonana w latach 2020–2022 rewitalizacja dobrze pokazuje, co jest bodaj największą siłą pracowni BXB studio, widoczną w kolejnych nagradzanych projektach: umiejętność inspirowania się tradycyjną architekturą wiejską. Te zapomniane dziś nieco budynki wciąż mogą być źródłem pomysłów. Choć na wsiach zastąpiły je nowoczesne domy murowane, dawne chaty zdecydowanie nie powinny odejść do lamusa – wciąż bowiem kryją w sobie ogromny potencjał.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polacy dali nowe życie szwajcarskim zabytkom. Zobacz domy stworzone z budynków pasterskich. BXB studio prezentuje nowy projekt - RegioDom.pl

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto