Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poradnik - Najważniejsze parametry płyty. Sprawdź przed zakupem

Materiał Partnera Zewnętrznego
To, w jaką płytę grzewczą się zaopatrzysz, zależy przede wszystkim od tego, czy masz doprowadzoną do mieszkania instalację gazową, czy będziesz musiał polegać na elektryczności. Wybór uwarunkowany jest tez posiadanym budżetem oraz preferencji podczas gotowania.

Płyta gazowa
Sprawdzone i najbardziej wytrzymałe rozwiązanie. Jest również najprostsza w obsłudze. Jednak żeby się na nią zdecydować, powinieneś mieć w domu instalację gazową. W nowym budownictwie coraz częściej nie ma instalacji gazowej, pamiętaj o sprawdzeniu tego przed zakupem sprzętu AGD do nowego mieszkania. Płyta gazowa sprawdzi się przede wszystkim w oddzielnych pomieszczeniach. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, musisz się liczyć z tym, że efekty spalania gazu mogą osadzać się na meblach i sprzętach oraz powodować żółcenie mebli. Pamiętaj również o odpowiedniej wentylacji. Kratki, okap – te ujścia powietrza powinny być zawsze drożne. Poza okapem nie powinno nic wisieć - ciepłe powietrze może spalić lub roztopić meble w pobliżu. Również lodówka nie powinna stać bezpośrednio przy niej.

Podstawową funkcją, jakiej powinieneś szukać w obecnie produkowanych płytach, jest zabezpieczenie przeciwwypływowe. Jeśli podmuch powietrza zgasi płomień, gaz po krótkim czasie przestanie być podawany, co może zapobiec tragedii. Warto wybrać sprzęt z elektryczną zapalarką, zintegrowaną z pokrętłem lub w oddzielnym przycisku. Nie musisz wtedy dbać o zapalarkę zewnętrzną lub zapałki. Ruszty, czyli kratki, powinny być oddzielne, co ułatwi ich mycie.

Płyta ceramiczna
Sprawdzi się w domach, gdzie nie ma dostępu do gazu lub nie masz ochoty montować butli. Pomijamy płyty elektryczne, bo są mniej oszczędne i uboższe w funkcje niż ceramiczne, a ich ceny bywają zbliżone do siebie, zatem warto postawić już na bardziej zaawansowany sprzęt. Płaska powierzchnia jest pokryta cienką, ale wytrzymałą taflą szklano-ceramiczną (choć w kwestii odporności na uszkodzenia mechaniczne, ustępuje tej gazowej). Gładka i jednolita struktura bardzo upraszcza utrzymanie jej w porządku. Te urządzenia są droższe od gazowych, ale tańsze od indukcyjnych.

Za dostarczanie ciepła odpowiadają spirale grzejne i lampy halogenowe (szybciej wytwarzają energię i służą jako szybkogrzejne pola, gotowe do użycia w bardzo krótkim czasie). Poza wyznaczonymi obszarami płyta pozostaje chłodna, więc się nie oparzysz, gdy przypadkowo tam dotkniesz.

Za pomocą wygodnych przycisków dotykowych ustawisz moc poszczególnych pól, timer, zabezpieczenie przeciw dzieciom. Ciekawą funkcją jest powiększanie obszarów grzewczych do rozmiarów większych naczyń, więc wszystko ugotuje się równomiernie. W odróżnieniu od płyty gazowej, ceramiczna będzie bardziej skomplikowana w obsłudze, ale zdążysz do niej szybko przywyknąć.

Jeśli już to opanujesz, odkryjesz wiele przydatnych funkcji, które nie mają racji istnienia kuchenkach gazowych. Na przykład stop & go, która odpowiada za szybkie wyłączenie, a później uruchomienie płyty z ostatnimi ustawieniami mocy palników. Przyda się, kiedy będziesz musiał szybko wyjść, a po powrocie zechcesz dokończyć gotowanie. Dobrze, jeśli płyta ma wskaźnik ciepła resztkowego – to pokaże, jak bardzo nagrzane są jeszcze pola grzejne po gotowaniu, by omyłkowo ich nie dotknąć.

Płyta indukcyjna
Najbardziej zaawansowany sprzęt. Jest też najbardziej wydajny i najbezpieczniejszy. W tym rodzaju płyty żadna jej część się nie nagrzewa, no chyba że energią odbitą od dna garnka. Pod powierzchnią blatu znajdują się cewki, które wytwarzają zmienne pole magnetyczne. Gdy postawisz na palniku naczynie z ferromagnetyku (materiał reagujący na magnes), obie powierzchnie zaczną przekształcać energię elektryczną w cieplną, indukując prądy wirowe. Tyle teorii. W praktyce wygląda to tak, że płyta nie przekazuje temperatury na swoje elementy, tylko dno garnka. Zatem nawet po zdjęciu naczynia z palnika, możesz od razu przyłożyć w to pole rękę, bez obawy o poparzenie. To, że nie jest nagrzewana cała płyta, czyni ją bardzo oszczędną. Jednak cena jej zakupu będzie wyższa od dwóch poprzednich rodzajów.

Warto poszukać modeli z ciekawymi funkcjami. Płyty same mogą wykryć rozmiar naczynia i użyć tylko tyle energii, ile styczności będzie miało dno z taflą. Może też wyczuć, kiedy naczynie jest zdjęcie z palnika i wyłączyć nagrzewanie. W niektórych modelach można znaleźć również funkcję przyspieszenie grzania nawet o połowę (kosztem energii elektrycznej), czy czujnika smażenia, który podpowie, czy patelnia jest odpowiednio nagrzana, a woda zaczęła wrzeć. Oczywiście maszyna zadba też, by nie stała Ci się krzywda – dzięki wskaźnikowi ciepła resztkowego pokaże, jak bardzo ciepłe są jeszcze pola grzejne. Większość modeli posiada też zabezpieczenie przed dziećmi.

Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj płyty, pamiętaj, że będziesz musiał wybierać naczynia nadające się do korzystania na kuchence indukcyjnej.

Wyboru odpowiedniej płyty dokonujemy oceniając nasze możliwości lokalowe – podłączenie gazu, otwory wentylacyjne, lub ze względu na ekonomikę eksploatacji i zakupu. Kuchnia gazowa jest najprostsza w obsłudze, najtańsza w zakupie i utrzymaniu, ale nie ma wielu ciekawych funkcji jak ceramiczna, która kosztuje więcej i „paliwo” do niej - w postaci prądu - będzie droższe. Płyta indukcyjna z kolei jest najdroższa w zakupie, ale jej eksploatacja nie nadwyręży comiesięcznego domowego budżetu.

Płyta gazowa Bosch POP 616B81E
Płyta gazowa do zabudowy o szerokości 59cm o mocy całkowitej 7400 W. Powierzchnia została pokryta powłoką z hartowanego szkła, a Posiada wbudowaną zapalarkę i własne sterowanie mechaniczne po prawej stronie. Ruszt w tym modelu jest podzielony na dwie części. Model ten wyposażony został w zabezpieczenie przeciwwypływowe.

Płyta elektryczna Electrolux EHF 7647 FOK
Płyta elektryczna do zabudowy 71cm z powłoką ceramiczną i 4 polami grzejnymi o łącznej mocy 7500W. Posiada wygodny suwak do sterowania temperaturą oraz timer do lepszej kontroli nad gotowaniem. Funkcja Stop + Go pozwala przełączać pole grzejne między funkcją podtrzymania temperatury, a grzania, a system automatycznego zagotowania obniża temperaturę w momencie doprowadzenia potrawy do wrzenia. Ciekawym rozwiązaniem w tej płycie są dwa poszerzane pola grzejne – jedno dwustrefowe z możliwością postawienia dużego naczynia np. brytfanny, a drugie trzystrefowe. Posiada zabezpieczenie przed dziećmi i funkcję oszczędzania energii.

Płyta indukcyjna Electrolux EHI 6740 FOK
Płyta indukcyjna do zabudowy o szerokości 59 cm. Tym, co wyróżnia ten model jest niezależne, podświetlane sterowanie czterema polami grzejnymi. Posiada funkcję szybkiego, automatycznego grzania, blokadę ustawień, automatyczny wyłącznik oraz funkcję zliczania czasu. Elementy sterujące na płycie grzewczej zostały umieszczone w wygodnym miejscu, dzięki czemu zmiana ustawień znajduje się w łatwo dostępnym miejscu. Płyta indukcyjna się nie nagrzewa, przez co jest łatwa w czyszczeniu. Można zapomnieć o przypaleniach na jej powierzchni. Funkcja Bridge pozwala połączenie dwóch pól grzejnych w jedno większe. Funkcja zwiększenia mocy płyty zapewnia mocny dopływ ciepła, by naczynie zostało szybko ogrzane do najwyższej temperatury. Poza tym, w modelu znajdziemy funkcję Sto and Go, wykrywania obecności garnka, zabezpieczenie przed dziećmi i automatyczny wyłącznik.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poradnik - Najważniejsze parametry płyty. Sprawdź przed zakupem - Olsztyn Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto