PORADNIK. Rozpoczynamy sezon remontowy. Będziesz składać meble? Kup wkrętarkę

Materiał Partnera Zewnętrznego
Planujesz w mieszkaniu wymianę mebli? A może oczekujesz dziecka i przygotowujesz pokój na jego przyjście? Wiosna to dobry czas na remonty. Skoro w przyrodzie w tym czasie wszystko się zmienia i to na lepsze, dlaczego więc nie pokusić się na to, by i w naszych mieszkaniach nastąpiły nie tyle co radykalne, ale chociaż kosmetyczne zmiany.

Niestety salony czy sklepy meblowe albo rzadko oferują produkty przygotowane od razu do użytkowania, albo liczą sobie dodatkowe koszty za usługi związane ze skręcaniem mebli. Nie ma co więc liczyć na ich dobrą wolę czy czekać na ich kosztowną pomoc. Najlepiej liczyć na siebie. Składanie mebli to nic innego jak układanie klocków, to powrót do dzieciństwa w dorosłym świecie. Meble to takie duże klocki tyle tylko, że ich montaż jest trochę bardziej skomplikowany i czasami wymaga użycia dodatkowych narzędzi, które ułatwiają i przyśpieszają czynności związane z ich składaniem.

Z pewnością takim pomocnikiem może okazać się wkrętarka, która zastąpi państwu klasyczny zwykły czy gwiazdkowy śrubokręt. Właściwie takie urządzenie jest niezbędne w domowym warsztacie ze względu na swoją funkcjonalność. Wkrętarka to nic innego jak elektryczne urządzenie mechaniczne służące do wkręcania i wykręcania śrub, wkrętów itp. Łatwo wymienne końcówki z chwytem sześciokątnym powodują, że narzędzie spokojnie można dostosować do różnych zakończeń wkrętów. Na rynku znajdziecie państwo dwa rodzaje wkrętarek: akumulatorowe, czyli przenośne zasilane akumulatorami i stacjonarne, czyli zasilane bezpośrednio z sieci pneumatycznej lub coraz rzadziej elektrycznej o ograniczonej przenośności. Na rynku elektronarzędzi można znaleźć wiele modeli wkrętarek, bo i firm produkujących tego typu sprzęt jest sporo. Podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które powinny przekonać państwa do nabycia tej, a nie innej wkrętarki.

Szczególnie trzeba sprawdzić moc urządzenia, moment obrotowy (decyduje o sile urządzenia), ciężar czy ergonomię (dostosowanie warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka, efektywność zastosowania urządzenia i wykonywania pracy). Jeśli chodzi o moc to napięcia wkrętarek wahają się od 3,6 V do 36 V, przy czym te o najwyższym napięciu używane są pzreważnie przez zawodowców podczas profesjonanych prac. Jeśli myślą państwo głównie o pracach przy drobnym sprzęcie RTV i AGD, to w zupełności wystarczy napięcie 3,6 V-4,8 V. Jeśli zaś planujecie państwo robić coś w drewnie lub metalu to z pewnością najlepsza będzie wkrętarka o napięciu 12 V lub 14,4 V. Moment obrotowy zaznaczony jest symbolem Nm. Muszą koniecznie państwo zwrócic uwagę na jego regulację oraz szybkość z jaką urządzenie wkręci śrubę. Ta wartość nie powinna być mniejsza niż 5 Nm, a moment obrotowy należy dostosować do wielkości śruby. Regulacja we wkrętarce umożliwi wybranie takiej wartości, aby śruba nie została wkręcona za mocno lub zbyt lekko. Ciężar uzależniony jest od mocy urządzenia. Im wyższa moc, tym cięższa będzie wkrętarka. Narzędzie przeznaczone do drobnych prac domowych waży w granicach 1-2 kg. Przy sporadycznym używaniu ciężar urządzenia nie jest tak istotny. Mniejsza waga pozwola na swobodne manewrowanie.

Zaletą wkrętarek jest to, że prace można wykonywać w miejscach trudno dostępnych lub pozbawionych elektryczności. Warto więc pamiętać, że im lżejsza wkrętarka, tym mniej problemów z jej przenoszeniem. Niewielki ciężar zapewnia komfort i wymaga mniejszego wysiłku. Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj baterii. W większości tego typu urzadzeniach występują akumulatory. Czas pracy i długość ładowania to czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę. Od wydajności sprzętu zależy przecież jakość i szybkość wykonywanej pracy, a na tym z pewnością będzie państwu zależeć. Obecnie występują trzy rodzaje akumulatorów:

1.Niklowo- kadmowe (NiCd), których zaletą jest cena, bo wkrętarki wyposażone w ten akumulator są najtańsze. Praca z nimi jest o wiele dłuższa i one stosunkowo wolno się rozładowują. Obciążone są jednak efektem pamięci elektrochemicznej, czyli przy nieprawidłowym ładowaniu mogą znacznie utracić pojemność. Są zdecydowanie cięższe od innych i zawierają szkodliwe dla człowieka związki chemiczne.

2.Niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH), które pod wieloma względami wypadają lepiej niż inne. Posiadają większą pojemność, są o wiele lżejsze i nie zawierają toksycznych związków kadmu. Poza tym mają o wiele niższą pamięć elektrochemiczną, dzięki czemu można je ładować nawet, jeśli nie są do końca rozładowane. Ich wada to krótka żywotność.

3. Litowo-jonowe (Li-Ion), które posiadają dobre parametry techniczne. Są lekkie i nieobciążone efektem pamięci, więc można je ładować w trakcie pracy. Mają największą pojemność ze wszystkich akumulatorów. Z tego powodu wkrętarki wyposażone w akumulatory litowo-jonowe są najdroższe. Zostawiając państwu analizę najważniejszych parametrów wkrętarek chcemy w tym miejscu polecić cztery modele, które być może trafią w państwa gust i przyczynią się do zakupu któregoś z nich.

Graphite Wkrętak akumulatorowy 7.2V Li-Ion 58G150
"Zrób to sam" mawiał popularyzator majsterkowania Adam Słodowy, telewizyjna złota rączka przełomu lat 60-tych i 70-tych. Jeśli i państwo myślą o domowym majsterkowaniu i nie potrzebują profesjonalnego sprzętu, a przy tym chcą się w tym temacie trochę rozwinąć np. przy samodzielym składaniu mebli to polecamy wkrętak akumulatorowy 7.2V Li-Ion 58G150 firmy Graphite. To lekkie urządzenie ważące ledwie 0,5 kilograma jest bardzo poręczne i dostępne na każdą kieszeń. Dzięki momentowi obrotowemu wynoszącemu 6,3 Nm (Nm to jednostka momentu obrotowego i momentu siły) i prędkości wynoszącej do 230 obrótów na minutę można szybko i dokładne wkręcać oraz wykręcać materiały o zróżnicowanej twardości. Co ważne dla tego produktu istnieje także możliwość wiercenia tym wkrętakiem. Narzędzie to wyposażone jest w sześciokątny magnetyczny uchwyt 1/4" , dzięki czemu wymiana końcówek przebiega bardzo szybko, ponieważ odbywa się bez wykorzystania narzędzi. Atutem sprzyjającym drobiazgowym pracom jest łamana rękojeść pokryta antypoślizgowym materiałem. Nawet jeśli będą zmuszeni państwo pracować w ciasnych i ciemnych przestrzeniach to proszę się nie martwić, gdyż wkrętak posiada funkcję latarki. Bateria ładuje się od 3 do 5 godzin, a o załączonym ładowaniu informuje kontrolka LED. Niewielka waga o której wspominaliśmy wcześniej i ergonomiczne kształty to ułatwienie pracy w trudnych warunkach, a akumulator o pojemności 1500mAh gwarantuje długą pracę. W skład zestawu z wkrętakiem wchodzi jeszcze 18 sztuk bitów (końcówki do wkręcania śrub i wkrętów), adapter do końcówek i walizka. Urządzenie objęte jest 24-miesięczną gwarancją. Zgodność z europejskimi standardami zapewnia certyfikat CE (dyrektywy dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska określające zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować). Będziecie państwo składać meble? Kupcie tę wkrętarkę. Polecamy.

Einhell Wiertarko-wkrętarka BT-CD 18 2B
Kolejne polecane urządzenie, którego możecie państwo użyć w domowym zaciszu i nie tylko, należy do linii Blue firmy Einhell. Linia Blue to elektronarzędzia dla bardziej doświadczonych majsterkowiczów i tzw. złotych rączek, przeznaczone do częstszego użytku o podwyższonej jakości, spełniające wymogi statusu „dobry” w teście FFU (Fit For Use - Zdatny do użytku). Produkty z z tej linii objęte są 24-miesięczną gwarancją konsumencką. Niklowo - kadmowy (NiCd) akumulator tego sprzętu zasilany jest napięciem 18 V, a jego pojemność dochodzi do 1.3Ah. Liczba obrotów jest bardzo wysoka i dochodzi do 550 na minutę. Wszechstronność zastosowań zapewnia 21-stopniowa elektroniczna regulacja momentu obrotowego, od której zależy precyzja wkręcania. Czas potrzebny do naładowania tego urządzenia to trzy godziny. Dodatkowe parametry tego modelu to szybkomocujący uchwyt wiertarski, przełącznik obrotów prawo/lewo oraz szybkie zatrzymywanie. Wiertarko-wkrętarka BT-CD 18 2B waży ponad 3 kilogramy. Produkt należy do jednych z tańszych na rynku, więc jeśli kierują się państwo względami finansowymi to jak najbardziej jest to urządzenie godne polecenia.

Bosch Wiertarko-wkrętarka z udarem PSB 10,8 LI-2 walizka
Bywa, że czasami spoglądamy na górną półkę, na której znajduje się teoretycznie lepszy, trwalszy czy bardziej funkcjonalny produkt. Jeśli już zdecydowali się państwo, by ten teoretycznie lepszy produkt nabyć i sprawdzić go w praktyce, to polecamy wiertarko-wkrętarkę z udarem PSB 10,8 LI-2 firmy Bosch. Urządzenie to posiada wstępny wybór momentu obrotowego z 20 zakresami momentu obrotowego, więc jeśli z uwagą czytacie państwo instrukcję to ten parametr wyraża się w skrócie 20+1. Ten model ma tryb wiercenia zwykłego i wiercenia z udarem zapewniający optymalną moc do każdego z zastosowań. Udar to system do wytwarzania rytmicznych uderzeń przekazywanych na narzędzie. W tym przypadku jest wytwarzany metodą mechaniczną. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski 10 mm z systemem Bosch Auto-Lock umożliwia szybką i łatwą wymianę narzędzi, a system elektronicznej ochrony ogniw ECP (Electronic Cell Protection) chroni akumulator przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem ogniw. System Electronic steruje prędkością obrotów i posiada zintegrowaną we włączniku funkcję przyśpieszania tempa pracy od 0 do 1300 obrótów na minutę. Dioda LED, którą posiada ten porodukt, zapewnia idealne oświetlenie miejsca pracy. Dodatkowo urządzenie to jest wyposażone we wskaźnik stanu naładowania akumulatora oraz wskaźnik kierunku obrotów. Ponadto w wyposażeniu standardowym znajduje się akumulator Li-Ion, podwójna końcówka wkręcająca, ładowarka oraz walizka z tworzywa sztucznego. Dane techniczne, które mogą i powinny państwa zainteresować to między innymi napięcie akumulatora wynoszące 10,8 V, maksymalny moment obrotowy wynoszący 30 Nm czy maksymalna liczba udarów wynosząca 19500 na minutę. Ciężar urządzenia z akumulatorem to tylko 1 kg, więc praca na tym sprzęcie nie musi być wcale męcząca. Po co się więc męczyć, skoro można zaopatrzyć się w ten produkt i być zadowolonym z jego pracy przez długi czas. Polecamy.

Makita Wkrętarka DF030DWE
Kolejnym modelem, który chcemy państwu zaprezentować jest wkrętarka DF030DWE firmy Makita. To 2-biegowe, ultra lekkie urządzenie do prac w miejscach trudno dostępnych. Pierwszy bieg osiąga do 350 obrótów na minutę, a drugi dochodzi do 1300 obrotów w ciągu tego samego czasu. Wkrętarka ta jest wyposażona w mocny silnik o dużej sile dokręcania. Wmontowana dioda LED oświetla potencjalne miejsce pracy, co jest dużym udogodnieniem i zaletą, zwłaszcza że ma funkcję opóźnionego wygaszania. Urządzenie to posiada akumulator Li-ion 10,8V z pojemnością 1,3 Ah (Ah - Amperogodzina - miara pojemności ogniw galwanicznych). Obsługując tę wkrętarkę macie państwo do dyspozycji 18-stopniową regulację momentu obrotowego. Ergonomiczna rękojeść pokryta jest powłoką antypoślizgową, więc nie musicie się państwo martwić o utrzymanie narzędzia w ręku, zwłaszcza że waży ono tylko niespełna 0,9 kilograma, a jego wymiary to 157mm długości, 53mm szerokości i 183mm wysokości. Z łatwością można zmieniać obroty lewo/prawo oraz regulować prędkość. W dołączonej do zestawu walizce znajdziecie państwo drugi akumulator i ładowarkę. Wkrętarka ta ma uchwyt narzędziowy sześciokątny 1/4". Urządzenie wyposażone jest dodatkowo we wkręt do drewna 5,1 x 63 mm oraz wkręt do elementów stalowych M6. Polecamy państwu tę wkrętarkę, a na dowód jej jakości dodamy fakt, iż wyprodukowana jest przez firmę, która fukcjonuje od 1915 roku. Makita to japoński producent elektrycznych i spalinowych narzędzi. Może więc uczcić 100-lecie firmy poprzez zakup tego urządzenia?

Flesz - posypały się mandaty, czy też popełniasz ten błąd?

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3