18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady laktacyjne - standard czy luksus?

Redakcja
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Samantadh.JPG
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Samantadh.JPG Alemarmer
Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie z września 2010 r. dotyczące standardów opieki okołoporodowej nad kobietą w okresie połogu oraz opieki nad noworodkiem mają na celu poprawę oraz ujednolicenie jakości świadczeń zdrowotnych w poszczególnych szpitalach. Przepisy obejmują m. in. regulacje dotyczące karmienia piersią i okresu laktacji. Czy jednak zmiany w ustawodawstwie realnie przekładają się na dostępność doradztwa laktacyjnego?

Na co mogą liczyć świeżo upieczone mamy?

Jeszcze w szpitalu mama powinna otrzymać informacje na temat karmienia piersią. Personel powinien jej przekazać wskazówki dotyczące pozycji do karmienia, częstotliwości przystawiania niemowlęcia do piersi oraz oznak głodu i sytości. Młoda mama ma prawo do 5 patronażowych domowych wizyt położnej po urodzeniu każdego dziecka. Podczas tych konsultacji mama również powinna otrzymać informacje na temat laktacji oraz karmienia piersią.

Olsztyńskie realia

W województwie warmińsko-mazurskim w 2010 roku urodziło się 15 773 dzieci. Z tego około 1800 w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, 800 w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Malarkiewicz i Spółka” w Olsztynie i 980 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Z tymi statystykami kontrastują dane związane z dostępnością poradni laktacyjnych w Polsce. W Olsztynie są tylko 4 tego rodzaju placówki . Aby zadbać o dostęp personelu szpitalnego do edukacji w tym zakresie Fundacja NUTRICIA zainicjowała w tym roku specjalny program grantowy. Wśród tych, którym przyznano fundusze na kursy doszkalające w zakresie laktacji znalazły się olsztyńskie placówki: Miejski Szpital Zespolony, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Malarkiewicz i Spółka” oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Szkolenia mają na celu przygotowanie personelu do wdrożenia nowych zasad postępowania zgodnie ze Standardem Opieki Okołoporodowej.

Gdzie młode mamy mogą szukać porad na temat karmienia piersią?

Przede wszystkim w szpitalu, w którym rodziły. Pomocne powinny również być poradnie laktacyjne lub informacje uzyskane od pediatry. Jednak nie każda mama może skorzystać z porad doradcy laktacyjnego, a wizyta u pediatry trwa średnio 15 minut i nie zawsze jest czas na to, by porozmawiać również o karmieniu niemowlęcia. Coraz więcej mam ma natomiast dostęp do Internetu, gdzie poszukuje informacji. Marka Bebilon, wspierająca mamy karmiące piersią, udostępniła na swojej stronie internetowej serię wideo poradników przygotowanych we współpracy z ekspertami – pediatrą oraz położną. Filmy przygotowane zostały specjalnie z myślą o młodych mamach i w przystępny sposób prezentują prawidłową technikę karmienia piersią. Nowoczesne formy materiałów edukacyjnych – takie jak krótkie filmy mogą być źródłem wiedzy nie tylko dla mam, ale również wsparciem merytorycznym uzupełniającym konsultacje lekarskie.

Źródło: Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto