Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię Żydów w Olsztynie

Redakcja
Fot. materiały prasowe
We wtorek 30. listopada wraz z zapadnięciem zmroku rozpoczyna się żydowski festiwal świateł Chanuka. Z tej okazji Fundacja Borussia zaprasza w tym roku do udziału w szczególnym cyklu imprez kulturalnych: w kilku miejscach w mieście odbędą się spotkania, które w nowym świetle ukażą nam historię żydów w Olsztynie i w byłych Prusach Wschodnich. Imprezom tym blasku doda instalacja świetlna, którą będzie można przez cały czas ich trwania obejrzeć w Domu Mendelsohna na cmentarzu żydowskim.

Instalację świetlną stworzył Carlo Crovato, mieszkający w Berlinie artysta brytyjsko-włoskiego pochodzenia. Dzięki niej od 30. listopada zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna dom przedpogrzebowy na ul. Zydrama z Maszkowic rozbłyśnie nowym blaskiem. „Dopiero przed kilkoma tygodniami otrzymaliśmy wiadomość o przyznaniu nam dotacji na renowację domu z środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013” – mówi Bernd
Vogenbeck, menedżer kultury Fundacji Borussia i zarazem koordynator projektu instalacji świetlnej. „W kontekście coraz bardziej konkretnej możliwości rewitalizacji domu, jeszcze przed setną rocznicą ukończenia jego budowy w roku 2013, jest dla nas szczególną intencją i zarazem radością móc - dzięki instalacji świetlnej – w budynek ten w sposób symboliczny tchnąć nowe życie.”

Z okazji otwarcia instalacji świetlnej we wtorek, 30. listopada o godz. 17.00 do Domu Mendelsohna poprowadzi nas szlak świetlny, który swój początek będzie miał przy domu urodzenia architekta przy olsztyńskim rynku. Szlak prowadzić będzie dalej poprzez ulice Prostą i Grunwaldzką do cmentarza żydowskiego. Instalację obejrzeć będzie można codziennie, do 9. grudnia włącznie, pomiędzy godz. 16.00 a 24.00.

Jaką rolę pełni dla Olsztyna kultura żydowska? Pytanie to Borussia zadała ostatnio w październiku z okazji Dni Kultury Żydowskiej, które od czterech lat organizuje wspólnie ze stowarzyszeniem B’Jachad. W tym kontekście dwie dalsze grudniowe imprezy skupią się przede wszystkim na temacie historii żydowskiej.

W piątek, 3. grudnia, od godz. 14.00 w Archiwum Państwowym dla wszystkich zainteresowanych udostępnione zostaną akta o żydowskiej historii Olsztyna. Następnie wraz z pracownikami Borusii zwiedzić będzie można mniej znane zakątki miasta, związane z historią olsztyńskich żydów. O godz. 17.00 otwarty zostanie okrągły stół w Bibliotece Wojewódzkiej w Starym Ratuszu – jego uczestnicy dyskutować będą o koncepcji planowanej wystawy o żydowskim Olsztynie oraz o tym, w jaki sposób najlepiej rozreklamować ją wśród mieszkańców miasta.

W czwartek, 9. grudnia, dr Ruth Leiserowitz, wicedyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie i przewodnicząca stowarzyszenia „Żydzi w Prusach Wschodnich” w Berlinie, wygłosi wykład na temat recepcji żydowskiej historii na terenie dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego. Wykład połączony będzie z dyskusją.

Instalacja świetlna Lightwork II to połączenie 27 żarówek Edisona (po jednej na każde okno) oraz regulatora zmiennego natężenia światła w celu iluminacji domu przedpogrzebowego – Bet Tahara – na cmentarzu żydowskim w Olsztynie.

Ten pierwszy projekt znanego później na całym świecie architekta Ericha Mendelsohna zrealizowany został w jego rodzinnym mieście – Olsztynie. Projekt Lightwork II w sposób symboliczny ożywi budynek po latach nieużywania. W 2013 roku, w setną rocznicę ukończenia budowy domu przedpogrzebowego, Fundacja Borussia planuje otwarcie w nim Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA.

Poprzez synchroniczne ustawienie zmiennego natężenia światła instalacji na budynku, która na zmianę ściemnia się i rozświetla, budynek sprawia wrażenie samoistnej absorpcji i emisji światła w regularnych interwałach odpowiadających rytmowi ludzkiego oddechu.

Carlo Crovato mieszka i pracuje w Berlinie. Jako artysta wizualny pracuje przy użyciu światła, dźwięku i maszyn. Ostatnie projekty zrealizował w Pécs, Linz, Lipsku, Taipei, Graz, Istambule i Kairze.

źródło: materiały prasowe Fundacji Borussia Olsztyn

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto