Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zioła lecznicze pomogą zwalczyć infekcje. Po co sięgnąć przy grypie i COVID-19? Zioła, które sprawdzą się jako naturalny lek przeciwwirusowy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Te rośliny znamy z suplementów diety, ziołowych leków, a nawet z kuchni. Do ich licznych zalet należy działanie przeciwwirusowe – nie tylko w stosunku do „zwykłych” wirusów przeziębienia i grypy, ale nawet koronawirusa. 

Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Te rośliny znamy z suplementów diety, ziołowych leków, a nawet z kuchni. Do ich licznych zalet należy działanie przeciwwirusowe – nie tylko w stosunku do „zwykłych” wirusów przeziębienia i grypy, ale nawet koronawirusa. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. freepik
Lecznicze zioła mogą być naturalnym lekiem przeciwwirusowym. Leczenie przeziębienia, grypy, a nawet COVID-19, wspomogą rośliny, które mamy w kuchni. Niektóre z nich są też dostępne w gotowych preparatach, często do stosowania do ust i nosa. Zobacz najskuteczniejsze przeciwwirusowe zioła i roślinne produkty.

Spis treści

Zioła lecznicze na wyciągnięcie ręki. Co z listy roślinnych leków przeciwwirusowych wybrać?

Przeciwwirusowe zioła to poszukiwane środki naturalne, które mogą uzupełnić profilaktykę i leczenie niezbyt nasilonych infekcji wirusowych – z COVID-19 włącznie. Już w trakcie pandemii naukowcy coraz częściej zwracali się w swoich badaniach kierunku surowców roślinnych, które są znane z wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

Rośliny lecznicze o działaniu antywirusowym najlepiej działają przy podawaniu na błony śluzowe jamy ustnej i nosa, np. w preparatach w aerozolu (produkty takie są na polskim rynku), ale także w domowych płukankach czy po prostu przy spożywaniu. Mogą one hamować miejscowo inwazję wirusa na organizm drogą pokarmowo-oddechową. Są wśród nich zarówno produkty dobrze znane z półki z przyprawami albo ziołowej apteczki, te stosowane leczniczo w różnych powszechnych schorzeniach, jak bardziej egzotyczne.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak działają roślinne środki przeciwwirusowe?

Substancje aktywne z przeciwwirusowych roślin działają plejotropowo, to jest równocześnie na różne sposoby. M.in. przeciwdziałają wiązaniu się koronawirusa SARS-Co-2 z receptorami ACE2 na powierzchni komórek, hamują działanie enzymów niezbędnych dla namnażania i przeżycia wirusa, zmniejszają działanie zapalnych związków związanych z rozwojem tzw. burzy cytokin, a także pomagają ograniczać uszkodzenia tkanek, np. w naczyniach krwionośnych czy płucach.

Roślinne środki antywirusowe to produkty w większości bezpieczne, bo stosowane w tradycyjnej w medycynie ludowej w różnych częściach świata, a także szeroko wykorzystywane we współczesnej fitoterapii.

Terapią ziołami wspierano w Chinach konwencjonalne leczenie infekcji na początku walki z koronawirusem SARS-CoV-2, a wiele ze składników takich mieszanek poddano badaniom. Dzięki temu przybyło dowodów na korzystne działanie związków roślinnym, które w badaniach laboratoryjnych hamowały namnażanie się koronawirusa lub powodowały jego neutralizację.

Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie ziół może pomóc w ochronie przed zakażeniem, a także zmniejszać jego nasilenie, ale nie zastąpi podstawowych środków profilaktycznych, takich jak szczepienia, osłanianie ust i nosa, higiena oraz izolowanie się od chorych.

Przeczytaj także:

Najskuteczniejsze związki zwalczające wirusy

Do najskuteczniejszych związków aktywnych o działaniu przeciwwirusowym należą polisacharydy – żelujące polimery złożone z cukrów prostych, a także antyoksydanty.

Dowiedz się więcej o polisacharydach z artykułu: Te zioła to wewnętrzny „opatrunek” dla organizmu. Właściwości lecznicze zapewnia rodzaj błonnika. Zobacz, na jakie choroby pomaga

Do szczególnie polecanych antyoksydantów należą związki z grupy polifenoli, a zwłaszcza:

  • kurkumina – występuje w kłączu kurkumy,
  • kemferol – znajduje się w bardzo wielu produktach, m.in. herbacie, warzywach kapustowatych i cebulowych, szpinaku, winogronach, wiśniach, borówkach, kaparach, miłorzębie japońskim,
  • katechiny – jest w zielonej herbacie, kakao, czerwonym winie, owocach, nasionach strączkowych,
  • naryngenina – występuje w grejpfrucie, oregano, pomidorach,
  • kwercetyna – jest obecna m.in. w jabłkach, cebuli, oraz wielu innych owocach, zwłaszcza jagodowych, warzywach i produktach roślinnych,
  • teaflawina – zawiera ją fermentowana herbata, czyli czarnej, pu-erh i oolong, a także owoce granatu,
  • punikalagina – można ją znaleźć w owocach granatu.

Antyoksydanty i polisacharydy z roślin leczniczych najlepiej działają w towarzystwie związków, z którymi naturalnie występują w surowcu – dlatego większą skuteczność wywierają wyciągi wodne i wodno-alkoholowe niż pojedyncze, wyizolowane związki.

Kliknij w zdjęcie i sprawdź, które rośliny lecznicze to silne związki zwalczające wirusy oddechowe.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto