Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie bądź jeleń, weź paragon"

Redakcja
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cashier_at_her_register.jpg
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cashier_at_her_register.jpg AaronY
1149 mandatów na kwotę 283 220 złotych nałożyli inspektorzy kontroli skarbowej w ramach akcji „Weź paragon”. W okresie wakacyjnym pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie odwiedzali miejscowości turystyczne, aby sprawdzić czy przedsiębiorcy prawidłowo ewidencjonują sprzedaż za pośrednictwem kasy fiskalnej. Równolegle prowadzona była akcja edukacyjna wśród klientów, mająca na celu uświadomienie im wagi paragonu. W działaniach wspierały nas urzędu skarbowe.

Tegoroczną akcję, której głównym celem było dotarcie do jak największej ilości konsumentów i pokazanie im, co zyskują biorąc paragon, promował satyryczny rysunek Andrzeja Mleczki, przedstawiający jelenia na zakupach. Takie plakaty pojawiły się w miejscowościach wypoczynkowych. Klienci otrzymywali pocztówki promocyjne, z których dowiadywali się o zaletach płynących z brania paragonu. Pomimo tego, że akcja nagłaśniana była również w mediach, nadal duża część przedsiębiorców omijała prawo. Pracownicy UKS sprawdzili prawie 4700 punktów handlowych, gastronomicznych, usługowych, w prawie 1150 ujawnili nieprawidłowości. Nałożono mandaty na kwotę ponad 280 tys. złotych. Nie chodziło jednak o wystawienie jak największej ilości mandatów. Naszym zadaniem było skłonienie podatników prowadzących sezonową działalność do zarejestrowania jej, a także uświadomienie przedsiębiorcom faktu, że jeżeli przekroczą wymagane przepisami obroty lub sprzedają towary, których sprzedaż niezależnie od wysokości obrotu musi być ewidencjonowana (np. wyroby z metali szlachetnych, alkohol, papierosy, sprzęt AGD) muszą dokonywać sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej.
W powiecie ostródzkim sprawdzono 495 punktów, nałożono 145 mandatów na kwotę 38 930 złotych.
Sprzedawcy, którzy nie ewidencjonowali sprzedaży tłumaczyli to np. tym, że: „skończyła im się rolka do kasy i nie mają zapasowej”, „tylko zastępują sprzedawcę i nie umieją uruchomić kasy”, „oglądali serial i się zamyślili”, „nie wydają paragonów, bo klienci je wyrzucają i zaśmiecają teren”.
Akcja „Weź paragon” trwała od 23 czerwca do 31 sierpnia, ale pracownicy UKS nadal będą sprawdzać prawidłowość ewidencjowania sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej. W przypadku ujawnionych nieprawidłowości wystawiane są mandaty w granicach od 138,60 zł do 2772 zł. Bardzo ważne jest to, by klienci sami prosili o paragon, gdyż dzięki temu:
• wiedzą dokładnie ile i za co płacą,
• mogą łatwiej dochodzić swoich praw, reklamując towary,
• maja pewność, że zapłacony i wliczony w cenę podatek VAT został zaksięgowany i przekazany do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy,
• mają pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji,
• przyczyniają się do likwidacji szarej strefy i tym samym mają wpływ na zwiększanie nakładów na cele publiczne.
.

Źródło: Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Nie bądź jeleń, weź paragon" - Olsztyn Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto