Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rebelia w gotyku Kochanówki [ZDJĘCIA]

Redakcja
Materiały prasowe organizatora
Neogotycki kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Kochanówce (gmina Lidzbark Warmiński) będzie kolejnym przystankiem projektu artystycznego „Rebelia w gotyku”, realizowanego w ramach kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”. Spektakl muzyki i światła, który odbędzie się w sobotę 13 października, wpisze się także w obchody 600-lecia Kochanówki. Początek koncertu o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Projekt „Rebelia w gotyku” ukazuje miejsca na Warmii, które od lat nie tylko pełniły funkcje sakralne czy obronne, ale również były miejscem kształtowania kultury i sztuki.

– Drugi koncert z cyklu „Rebelia w gotyku” planujemy w wiosce, która od stuleci stanowi część Warmii – mówi Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. – Po ciepłym przyjęciu przez odbiorców pierwszej części projektu realizowanego w kościele w Ornecie drugą część poszerzamy
o dodatkowe elementy.

Na najbliższy koncert została zaproszona włosko-polska grupa „musiConspiracy”. Ich twórczość łączy w sobie elementy muzyki etno, folk, nu-jazz, jazz, muzyki wschodu
i ambient. Artyści łączą „stare” brzmienia z nowoczesną muzyką improwizowaną. Jak sami podkreślają, inspiracje płyną z polskiej i sycylijskiej muzyki folkowej, która w minimalistycznej formie wprowadza słuchacza w stan spokoju ducha i równowagi.

Zespół tworzą: Gianni Gebbia – saksofon altowy, Gabbrio Bevilacqua – kontrabas, Mauro Schiavone – fortepian, Jacek Kochan – kompozytor, perkusista. Przed, w trakcie i po koncercie realizowana będzie iluminacja wnętrza i zewnętrznych murów zabytku dzięki technologii firmy Philips – partnera projektu.

Jak czytamy w publikacji „Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej” (tom II. Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 1999), pierwszy kościół w Kochanówce wybudowano na przełomie XIV i XV w. Według dokumentów w 1565 roku obiekt groził zawaleniem. Po dobudowie ponownie konsekrowany w dniu 4 września 1580 roku przez biskupa warmińskiego Marcina Kromera, ku czci Najświętszej Maryi Panny i św. Wawrzyńca. Budynek kościoła uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Po pożarze kościół odbudowano ze składek zebranych w diecezji, a konsekracji dokonał biskup Szymon Rudnicki w dniu 11 maja 1608 roku. W 1911 stary kościół rozebrano, a w jego miejsce wybudowano nowy w 1918. W 1925 został konsekrowany przez biskupa Augustyna Bludau, pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Po rozebraniu budynku starego kościoła w 1918 roku wybudowano obecny, w stylu neogotyckim. Jest to budowla trójnawowa z wydzielonym prezbiterium i wieżą od strony zachodniej. Wieża zwieńczona jest dachem w formie ostrosłupa, nakryta dachem naczółkowym. W nawie głównej sklepienia są gwiaździste, w nawach bocznych krzyżowo-żebrowe. Pod prezbiterium znajduje się krypta (obecnie zaadaptowana na salę). Ołtarz główny jest wczesnobarokowy, pochodzi z drugiej połowy XVII w. Dwa ołtarze boczne pochodzą z około 1700 r. Ambona i chrzcielnica w stylu neogotyckim.

Kampania „Warmia: Rebelia Kultury” to cykl artystycznych wydarzeń trwający od lipca do października 2012 roku, pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Projekty prezentują muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę.

Więcej na stronie www.RebeliaKultury.pl.

Artyści:

GIANNI GEBBIA – saksofonista urodzony w Palermo w 1961 roku. Od początku lat 80-tych gra muzykę improwizowaną i nowoczesny jazz. Inspirował się twórczością Juliusa Hemphilla, Olivera Lake i Arthura Black Blythe. W roku 1990 zdobył nagrodę Top Jazz Price - Musica Jazz Magazine. Nagrał płyty autorskie: Outland, Cappuccini Klang, Body Limits and Terra Arsa for Renowned Labels as Intakt and Victo. Gebbia przeprowadził wiele wykładów i konferencji w Los Angeles, Sonoma State Universiity California, The New School New York, Mill’s College Oakland California, Accademia di Belle Arti di Palermo.

GABBRIO BEVILACQUA
Urodzony w 1975 roku, kontrabasista, pochodzi z Palermo. Regularnie współpracuje z pianistą Salvatore Bonafede, jak również z Orchestra Libera del Teatro Garibaldi di Palermo. Jest uważany za jednego z najlepszych muzyków, współpracuje z muzykami takimi jak: David Kikowski, Flavio Boltro, Marco Tamburini, Tarek Yamani, Mauro Schiavone.

MAURO SCHIAVONE
Urodzony w 1975 roku, pianista pochodzący z Sycylii. Studiował grę na fortepianie i kompozycję w konserwatorium w Palermo. Współpracuje z Francesco Kuzy, Jazz Orchestra Siciliana, Michael Mantler Torke, Toots Thelemans, Diane Shuur, Arturo Sandoval, Bill Russo, Bob, David Liebman Mintzer, Christoph Monniot, Jack Walrath. Wydał wiele płyt CD, m.in. Vinum de Cupa, Nursery Four for the Label Improvvisatore Involontario and A 19. Wykłada jazz w klasie fortepianu na Conservatorio Vincenzo Bellini di Palermo oraz w Palermo Jazz School.

JACEK KOCHAN
Kompozytor, aranżer, perkusista, absolwent ASP w Krakowie. Studiował muzykę w klasie perkusji i wibrafonu w Grant MacEvan College w Edmonton. Pracuje z takimi muzykami jak: Tomasz Stańko, Seamus Blake, Jerry Bergonzi, George Garzone, Frantz Hautzinger, Kazuhisa Uchihashi, Iva Bittová, Palle Mikkelborg, Bo Stief, Kenny Wheeler, Jon Balke, Briggan Kraus, Dave Tronzo, Gary Thomas, David Liebman, Zbigniew Namysłowski, Eddie Henderson, Leszek Możdzer.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto